Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 26-11-2020 |
Menedżerowie systemów stają przed szeregiem krytycznych decyzji podczas wdrażania infrastruktury przewodowej w całej sieci kampusowej. Newralgicznym miejscem jest zwłaszcza warstwa dostępu. Jeden z kluczowych wyborów dotyczy tego, jaki typ przełączników zastosować: chassis, stack czy w pełni rozproszone i samodzielne przełączniki obsługujące szkielet sieci.
Dokonując wyboru, menedżerowie muszą zdać sobie sprawę, że topologia sieci zmieniła się drastycznie w ciągu ostatnich lat. Nastąpiła eksplozja popularności urządzeń IoT, a wiele z nich wykorzystuje przewodowe połączenia Power over Ethernet (PoE). Ponadto mamy do czynienia z prawdziwą ekspansją wdrożeń Wi-Fi 5/6 służących do obsługi stale rosnącej liczby smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Nie zmieniły się przy tym oczekiwania przedsiębiorstw – sieć musi działać bez przestojów i zapewniać całodobowy dostęp do aplikacji korporacyjnych przy jednoczesnej kontroli podstawowych kosztów operacyjnych (np. podczas konserwacji, wsparcia i limitów zapotrzebowania na energię).
Technologie napędzające rozwój sieci
Dużym krokiem naprzód w przypadku sieci kampusowych okazało się wprowadzenie technologii Fabric i segmentacji. Zapewniają one zwiększone bezpieczeństwo firmowych danych i aplikacji dzięki lepszej kontroli dostępu, separacji ruchu w celu, a także automatyzacji procesów. Równocześnie nastąpiła zmiana w podstawowej topologii sieci przedsiębiorstwa. Nie jest już ona ograniczona do dwu- lub trójwarstwowej architektury, a dostępne połączenia stały się bardziej elastyczne i odporne. Usługi sieciowe można zintegrować z siecią szkieletową za pomocą mostkowania najkrótszej ścieżki (SPB) lub nałożyć na sieć szkieletową IP warstwy 3, aby zapewnić segmentację użytkowników i aplikacji zgodnie z potrzebami biznesowymi.
Propozycja dla sieci kampusowych
Extreme Networks oferuje zarówno rozwiązania tradycyjne, jak i oparte na sieci Fabric dla korporacyjnych sieci kampusowych, które mogą sprostać wymaganiom infrastruktury praktycznie dowolnej wielkości. Przełączniki warstwy dostępowej oferują szereg opcji pasujących do niemal każdego wymagania klienta i budżetu na inwestycje. Tradycyjne rozwiązania do łączenia kaskadowego firmy Extreme Networks są więcej niż odpowiednią opcją dla wdrożeń warstwy dostępu w przedsiębiorstwie. Fabric Connect to czołowe rozwiązanie oparte na strukturze sieci kampusowej, zapewniające wirtualizację i separację usług w warstwie 2 oraz 3 w ramach pojedynczej infrastruktury sieciowej. Jest to w pełni rozproszone i uproszczone rozwiązanie – elastyczne przy wdrożeniu, z dożywotnią gwarancją przełączników, a jednocześnie pobierające niewiele energii.
Kiedy zatem weźmiemy pod uwagę najnowsze trendy w sieciach kampusowych, podejście oparte na technologii Fabric będzie przynosiło coraz więcej korzyści – teraz i w przyszłości.
Więcej informacji można uzyskać u specjalistów Veracomp, dystrybutora rozwiązań Extreme Networks: extremeveracomp.pl
Transmisje online zapewnia: StreamOnline