Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

Od admina na Nowy Rok

Data publikacji: 28-12-2020 Autor: Piotr Wojciechowski
Postanowiłem zrobić drobny eksperyment i podejść nieco inaczej niż zwykle do noworocznej listy życzeń i postanowień. Mianowicie zapytałem pracowników kilku zaprzyjaźnionych firm, jakie zmiany na lepsze w nowym roku mógłby wprowadzić ich administrator IT. W ten sposób powstała lista spraw, które należy poprawić, aby dział IT był bardziej lubiany i lepiej rozumiany.
 
Zdecydowanie najczęściej pojawiającym się postulatem było skrócenie czasu potrzebnego na rozwiązywanie zgłaszanych problemów oraz zmniejszenie liczby awarii. Nie powinno to dziwić – coraz bardziej jesteśmy uzależnieni w wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych od narzędzi teleinformatycznych. To dobrze, bo przecież nie tylko ułatwiają nam pracę – często bez ich pomocy wręcz w ogóle nie moglibyśmy jej wykonywać. Z drugiej strony, gdy system IT nie działa, to jedyne co użytkownikom pozostaje, to spotkanie przy ekspresie z kawą. Życzenie to jednak nie powinno być kierowane do samych administratorów, lecz do osób, które decydują o funduszach przeznaczanych na dział IT. Czasem brakuje ludzi o odpowiednich kompetencjach do pracy, czasem wykorzystywane są przestarzała technologia i awaryjny sprzęt, które dawno powinny zostać zmodernizowane. 
 
Pracownicy często życzyli sobie, aby administratorzy odbierali telefon. Jak się okazuje, w większych firmach telefoniczne skontaktowanie się z nimi bywa wyzwaniem. Nawet wtedy, gdy pracownik napotyka problem uniemożliwiający wykonywanie swojej pracy. Życzenie, aby administrator w takiej sytuacji zawsze odbierał telefon, eliminując w ten sposób konieczność otwierania zgłoszeń w wewnętrznym systemie, wydaje się być jak najbardziej na miejscu, choć nie zawsze będzie możliwe do spełnienia. Nie tylko w średnich i dużych firmach bezpośredni kontakt mógłby prowadzić do paraliżu pracy działu IT. Wdrożenie systemu obsługi zgłoszeń przy pewnej skali działalności jest koniecznością. Zresztą postulaty dotyczące systemów rejestrowania zgłoszeń to oddzielna kategoria próśb. W większych firmach najczęściej zintegrowane są one z systemami kontaktu z działem HR. Są toporne, nieprzystosowane do przekazywania opisu technicznych problemów, nie trafiają od razu do odpowiednich osób w dziale IT. Z doświadczenia wiem, że często interfejs tych systemów, na siłę integrowanych i wtłaczanych w korporacyjny szablon intranetu, bardziej utrudnia niż ułatwia otwieranie zgłoszeń. Szczytem wymuszonej integracji, którą widziałem w jednej firmie na własne oczy, był system, który nie pozwalał na wyświetlenie historii zdarzeń w zgłoszeniu, brakowało także podglądu komunikacji przeprowadzonej w związku z nim. Odpowiednie pola po prostu nie pasowały do korporacyjnego szablonu witryny intranetowej i jedyną możliwością było prześledzenie historii w komunikacji mailowej. Dobrze, że chociaż taka metoda była dostępna, bo widziałem również systemy, w których żadne mailowe potwierdzenia nie były rozsyłane, a jedyną możliwością komunikacji czy prześledzenia historii było odwiedzenie firmowego intranetu. Mam wrażenie, że wszyscy moglibyśmy sobie życzyć lepszych narzędzi do komunikacji w tym obszarze.
Wielu użytkowników życzyłoby sobie od administratora, aby podarował im lepszy sprzęt do pracy. Nowy laptop, nowy monitor, wyposażenie dodatkowe to tylko niektóre z rzeczy, które sprawiłyby, że praca stałaby się łatwiejsza. A przynajmniej milsza, bo kto z nas nie lubi pracować na lśniącym nowością laptopie z górnej półki? O taki prezent będzie jednak trudno. W firmach zazwyczaj działają polityki zakupowe – sprzęt, który otrzymują pracownicy, musi spełniać określone przez te polityki kryteria. Jednym z nich na pewno jest cena, a nie da się ukryć, że od stałych dostawców można dostać większe rabaty. Zatem życzenie to powinno być bardziej kierowane do działów finansowych niż do samych administratorów.
 
Na koniec miłe zaskoczenie. Życzenie, aby dział IT nie zbywał użytkowników z ich problemami, pojawiało się bardzo rzadko. To bardzo dobry znak, że zmieniło się podejście administratorów na tym polu. Sam pamiętam czasy, w których użytkownik zarządzanej infrastruktury był traktowany jako jeden z największych problemów. Najczęściej coś psuł, najczęściej zawracał głowę, trzeba było mu poświęcić czas i oderwać się od „prawdziwych projektów”. SOA#1 już jak widać nie jest w powszechnym użyciu.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"