Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Home office klasy korporacyjnej

Data publikacji: 04-02-2021 Autor: Grzegorz Kubera

Wszystko wskazuje na to, że praca w trybie zdalnym nie będzie tylko chwilowym rozwiązaniem. Z tego powodu powinniśmy profesjonalnie przygotować miejsca pracy do wykonywania obowiązków z domowego biura. O czym warto pamiętać i jakie praktyki realizować, aby przygotować firmę do nowej normalności, w której wiele osób na stałe pracuje z domu?

 

Jeśli decydujemy się na pracę zdalną, powinniśmy podejść do tego odpowiedzialnie. To oznacza, że nie należy korzystać z typowo konsumenckich aplikacji, pozwalać pracownikom na komunikację przez Facebooka czy też bagatelizować kwestię stosowania rozwiązań zabezpieczających. W przeciwnym razie może się okazać, że owszem, jesteśmy w stanie wykonywać pracę nawet w czasie lockdownu i pandemii, ale jednocześnie narażamy się na wycieki czy kradzież danych.


> INFRASTRUKTURA, KTÓRA TO UDŹWIGNIE


Do sprawnego funkcjonowania w trybie pracy zdalnej potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. W większości firm praca zdalna kilku osób nie sprawia organizacyjnych kłopotów. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby większość personelu przeszła na home office, często pojawia się problem w postaci ograniczonej przepustowości infrastruktury. Kiedy liczba użytkowników zdalnych znacznie rośnie, a obecne środowisko obsługuje zaledwie ułamek z napływającego obciążenia, konieczne będzie przeprojektowanie pewnych aspektów firmowych systemów IT.


Zanim zdecydujemy się na wdrożenie pracy zdalnej dla całych zespołów wewnętrznych czy zewnętrznych, powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników, przede wszystkim: obciążenie infrastruktury, licencje na oprogramowanie, możliwości serwera VPN oraz przepustowość sieci. Zacznijmy od upewnienia się, że mamy dostateczną przepustowość sieci i VPN do obsługi pracy zdalnej w naszej organizacji. Tam, gdzie znajduje się najwięcej osób (np. w mieście, gdzie jest główna siedziba firmy), powinniśmy rozmieścić najwięcej urządzeń. Zminimalizuje to opóźnienia w połączeniach, co ułatwi dostęp do zasobów.
Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest Identity and Access Management. Możliwość uwierzytelniania użytkowników i przypisywania im odpowiednich uprawnień oraz dostępu do aplikacji to kluczowe działanie, jeśli zależy nam na bezpiecznej pracy zdalnej. Możemy rozważyć platformę zarządzania dostępem, taką jak Microsoft Azure Active Directory, Okta czy IBM. Znacznie podniesie to bezpieczeństwo w firmie.

 

> WSPÓŁPRACA W CHMURZE


Wirtualne miejsce pracy tworzy pracodawca przez dostarczenie wszystkich niezbędnych aplikacji i narzędzi. To one umożliwią personelowi wykonywanie obowiązków w sposób produktywny na dowolnym urządzeniu, z dowolnego miejsca. W wyborze potrzebnych środków powinniśmy zacząć od ustalenia, jakiego typu narzędzia będą potrzebne – czy zamierzamy prowadzić wideokonferencje, przesyłać wiadomości, symultanicznie pracować online nad tymi samymi dokumentami? Należy zastanowić się, jakie zadania chcemy wykonywać zdalnie, a potem wybrać aplikacje, które zapewniają wydajną i łatwą współpracę online.

Jednocześnie powinniśmy decydować się tylko na sprawdzone rozwiązania, w których duży nacisk położono na bezpieczeństwo.

 

Do sprawdzonych i popularnych rozwiązań należą:

 

  • komunikacja zespołowa – Microsoft Teams oraz Slack. Rozwiązania tego typu ułatwiają interaktywne dyskusje, zwiększają szybkość reakcji zespołu na konkretne zapytania i zadania oraz zapewniają, że wszyscy będą na bieżąco;
  • wideokonferencje – Zoom, Webex, Google Meet. Umożliwiają każdej osobie efektywne prowadzenie szkolenia, a także organizowanie spotkań całych zespołów oraz prowadzenie rozmów ze współpracownikami lub klientami;
  • platformy do współpracy nad treścią – Box, Dropbox, Google Drive. Usługi tego rodzaju pomagają przechowywać pliki, multimedia i dokumenty w jednym miejscu, co ułatwia późniejszą współpracę i dostęp do nich pracownikom. Pliki możemy też wygodnie udostępniać na zewnątrz – od członków zespołu po dostawców i partnerów;
  • zarządzanie projektami – Asana, Trello, Basecamp. Odpowiednie systemy do zarządzania projektami zapewniają płynny przebieg działania i sprawiają, że wszyscy uczestnicy projektu są na bieżąco. Dodatkowo dostęp do wielu informacji możliwy jest nie tylko z komputera, ale także ze smartfonów.

 

> ZGODNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

 

W pracy zdalnej bardzo ważne jest bezpieczeństwo danych, dlatego zacząć należy od wdrożenia systemu do zarządzania urządzeniami. Firmy powinny mieć pewność, że pracownicy wykorzystują odpowiednio zabezpieczone sprzęty. Do takich celów wykorzystywane są narzędzia do zarządzania punktami końcowymi, jak np. Microsoft Endpoint Manager, VMware Workspace One czy Jamf (dla Apple). Tego typu platformy pozwolą na bezpieczne zarządzanie urządzeniami pracowników.

 

Kolejnym aspektem, o który warto się zatroszczyć – zwłaszcza jeśli przechowujemy poufne i prywatne dane klientów – jest zapobieganie wyciekom danych. Kiedy pracujemy w chmurze, możemy wybrać rozwiązania McAfee czy Netskope, które pomogą w monitorowaniu aplikacji online pod kątem wycieków danych. Możemy też skorzystać z narzędzi do wykrywania i monitorowania zagrożeń, takich jak Symantec Data Loss Prevention, Trend Micro Smart Protection czy Box Shield. Zyskamy wtedy możliwość obserwacji działań pracowników oraz wprowadzenia zasad bezpieczeństwa, których zespół będzie musiał przestrzegać. To z pewnością przyczyni się do zapobiegania wyciekom danych.

 

[...]

 

Założyciel firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"