Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Cloud edge w centrum uwagi

Data publikacji: 04-02-2021 Autor: Stefan Kaczmarek

Ekosystem chmury obliczeniowej rozwija się niezwykle dynamicznie. Pojawia się wiele nowych kategorii, produktów i pojęć. Co tak naprawdę oznaczają? Jak ma się chmura natywna do chmury sieciowej? Co to jest SASE i czym różni się od SD-WAN? Dlaczego brzeg chmury staje się tak ważny?

 

Na te i kilka innych pytań próbowali znaleźć odpowiedź uczestnicy telekonferencji „Developments in the New Cloud Edge SD-WAN | SASE | 5G” zorganizowanej i streamowanej przez firmę NetEvents w połowie października 2020 r. Dyskusję prowadził Scott Raynovich, Chief Technology Analyst w firmie analitycznej Futuriom, a udział w niej wzięli: Amir Khan, President, CEO firmy Alkira, Galeal Zino, CEO firmy NetFoundry, oraz Kevin Deierling, SVP Marketing, Nvidia. Podsumowanie telekonferencji przygotował Guy Matthews z NetEvents.


Podczas debaty skupiono się na rozwoju zjawiska new cloud edge, tendencjach rozwoju w obszarach takich jak SD-WAN, SASE i 5G oraz na tym, jak integrują się te rozwiązania.


Zauważono, że technologie te, choć oddzielne, są ze sobą zbieżne i powiązane, a tym, co przyśpiesza rozwój technologii chmurowych, jest pandemia, która wymusza przeniesienie naszego codziennego życia do świata wirtualnego. Według jednego z prelegentów rozwój technologii SD-WAN można obserwować już od ośmiu lat, a rewolucja z nią związana polegała na wirtualizacji korporacyjnych połączeń sieciowych na brzegu sieci.


Dzięki rozwiązaniom takim jak SASE, które dotyczy integracji bezpieczeństwa i sieci, można sprawnie połączyć wszystkie oddziały firmy z siecią LAN bez konieczności korzystania z ręcznej konfiguracji routerów.

 

> Co to jest SASE?


SASE to koncepcja bezpieczeństwa cyfrowego, łącząca sieci rozległe WAN i usługi bezpieczeństwa sieci (np. CASB, FWaaS i Zero Trust) w jeden model usług dostarczany w chmurze. Taką platformę mają cechować elastyczność, efektywność i niskie koszty utrzymania. Kluczowe atrybuty SASE to:

 

 • globalny zasięg SD-WAN poprzez punkty styku (PoPs);
 • rozproszona inspekcja i egzekwowanie zasad;
 • architektura cloud native;
 • bezpieczeństwo oparte na tożsamości.


Uważa się, że do 2024 r. co najmniej 40% przedsiębiorstw będzie dysponowało strategią wdrażania SASE (dla porównania pod koniec roku 2018 było ich mniej niż 1%). SASE ma zapewnić ochronę i bezproblemowy dostęp zdalnym użytkownikom korzystającym zarówno z zasobów chmurowych, jak i lokalnych. Pozwala też na zwiększenie skalowalności, sprawności i bezpieczeństwa sieci przy jednoczesnym obniżaniu całkowitego kosztu posiadania. Takie rozwiązania zyskują na znaczeniu szczególnie w erze pracy zdalnej. Rozpowszechnianie się aplikacji w chmurze wymaga zmian w zakresie rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo, uwzględniających:

 

 • poufność przesyłanych oraz przechowywanych danych;
 • granularną kontrolę dostępu w przypadku danych, jak pliki, ustrukturyzowane bazy danych, nieustrukturyzowane bazy danych;
 • opóźnienia przy dostępie do aplikacji z dowolnego miejsca na świecie.


Analitycy Dell’Oro Group przewidują w swoim raporcie „Advanced Research Report: SASE”, że rynek SASE będzie rósł średniorocznie o 116% (CAGR) w ciągu następnych pięciu lat (2019–2024). Nowy model bezpieczeństwa zapewniający ochronę danych w chmurze obejmuje integrację technologii SD-WAN, Secure Web Gateway i Firewall, które zapewniają łączność sieciową i bezpieczeństwo w ramach ujednoliconej oferty usług chmurowych.


Atrakcyjność modelu SASE wynika z ujednolicenia oraz uproszczenia sieci i bezpieczeństwa w szerokim zakresie zastosowań sieciowych – od większych węzłów po indywidualnych użytkowników, co jest bardzo ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw. To z ich strony spodziewany jest początkowy impuls dla SASE, choć większe przedsiębiorstwa również mogą wybierać ten model.


W ocenie analityków w najbliższej perspektywie oprogramowanie i sprzęt sprzedawane w postaci usług będą stanowić zdecydowaną większość przychodów z rozwiązań SASE.


Następnie poruszono koncepcję cloud edge, polegającą na przesunięciu chmury bliżej użytkowników końcowych. Zwrócono jednak uwagę, że wymaga to dużej automatyzacji i skalowalności. Ponadto powoduje znacznie większy ruch i obciążenie sieci, w związku z czym niezbędne są sieci wielochmurowe (multi-cloud networking), aby zapewnić łączność między chmurami.


Wśród najważniejszych atrybutów cloud edge należy wymienić:

 

 • obsługa wielu domen, chmur (multicloud), urządzeń;
 • wymaga modelu cloud native networking oraz bezpieczeństwa danych;
 • wykorzystuje sprzęt typu white boxes, API, wirtualne maszyny oraz mikrousługi;
 • wymaga automatyzacji na dużą skalę.


Kolejną omawianą kwestią podczas debaty było pojawienie się koncepcji sieci cloud native, która dotyczy możliwości łatwego łączenia różnych elementów w chmurze ze zwirtualizowanymi usługami przy użyciu API. Ten nowy model sieci ma zapewnić klientom i przedsiębiorstwom kontrolę nad sieciami i usługami za pomocą portalu internetowego.


> Ewolucja chmury


Podczas konferencji dyskutowano także o dokonujących się zmianach w ekosystemie chmurowym. Jednym z postulatów było dążenie do łatwości obsługi cloud native networkingu i uświadomienie konsumentom, że chmura nie polega na wdrożeniu, lecz na doświadczeniu oraz by wszystko odbywało się w sposób zautomatyzowany i autonomiczny. Dla nich najważniejszy jest bezpieczny i niezawodny dostęp do aplikacji niezależnie od tego, czy znajduje się ona na urządzeniu, w chmurze, czy wielu chmurach. Aby móc efektywnie zarządzać środowiskiem, niezbędna jest platforma wyspecjalizowana w zarządzaniu połączeniami między użytkownikami a urządzeniami. Pod tym względem najlepszym rozwiązaniem jest SASE – zapewnia prostotę, zwinność i automatyzację. Opracowaniu koncepcji SD-WAN przyświecał bardzo prosty cel – utworzenie wspólnego rozwiązania dla wielu metod połączeń spójnie powiązanego z istniejącą infrastrukturą lokalną.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"