Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Monitor Sony Bravia BZ40H

Data publikacji: 04-02-2021 Autor: Adam Kamiński

W dzisiejszym świecie potrzeby związane z wizualizacją i prezentacją informacji są coraz większe. Nie sposób wyobrazić sobie pracy w jakiejkolwiek z dziedzin bez multimedialnych narzędzi. Laptop i rzutnik jednak już dzisiaj nie wystarczą.

 

Wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom w zakresie prezentacji danych i komunikacji realizowanej na coraz większą skalę wyłącznie za pośrednictwem narzędzi cyfrowych, producenci starają się tworzyć wyspecjalizowane urządzenia do pracy w biurze, szkole czy przestrzeni publicznej. Jednym z nich jest zaprojektowany dla nowych metod pracy profesjonalny monitor Sony BRAVIA FW-55BZ40H. Z myślą o zastosowaniach biznesowych połączono w nim intuicyjną obsługę, łatwość instalacji oraz wygodne rozwiązania digital signage.


Przede wszystkim jakość obrazu


Monitor wyposażony jest w matrycę o proporcjach 16:9 i rozdzielczości 4K (3840 × 2160 pikseli) z 8-milisekundowym czasem reakcji. Jednak powiedzmy sobie szczerze – 4K na nikim już dzisiaj wrażenia nie robi. Monitor BRAVIA wyróżnia szereg innych zastosowanych technologii. Jedną z nich jest podświetlenie Full Array LED z przyciemnianiem lokalnym. Rozwiązanie to jest odpowiedzią na dotychczasowe bolączki ekranów LED z podświetleniem krawędziowym, w których ekran oświetla LED-owy pasek umieszczony w dolnej części panelu lub po jego bokach. Metoda ta nie pozwala prawidłowo oświetlić całego ekranu, tak aby ciemne obszary były odpowiednio czarne, a jasne – odpowiednio jasne. Wyświetlacze z panelami Full Array LED wyposażone są w wiele diod znajdujących się bezpośrednio za ekranem i technologię X-tended Dynamic Range Pro, która steruje systemami podświetlenia, precyzyjnie kontrolując LED-y. Główne korzyści to bardziej realistyczna reprodukcja jasności, bardziej szczegółowe cienie i głębsza czerń. X-tended Dynamic Range Pro analizuje obraz w każdym aspekcie i nadaje wrażenie zwiększonej rozpiętości tonalnej, więc w przypadku zwykłego materiału będzie to symulowany HDR. Podstawowa jasność matrycy to 620 cd/m2. Ponadto algorytm sterujący przyciemnianiem lokalnym odcina zasilanie podświetlenia z ciemnych obszarów i przekazuje energię do obszarów jasnych, by zapewnić pełny kontrast i szczytową jasność 850 cd/m². Technologia ma jednak ograniczenia, gdyż szczytowa jasność może obejmować około 20% powierzchni ekranu.
Warto także wspomnieć o oprogramowaniu. Materiały w niższych rozdzielczościach obsługiwane są przez technologię 4K X-Reality PRO, która interpoluje obraz, nadając mu jakość zbliżoną do 4K. Działa to na zasadzie porównywania wzorów obrazu ze wzorami przechowywanymi w bazach danych, zbieranymi podczas tworzenia treści dla telewizji i filmów. Z kolei za płynniejszą, bardziej naturalną reprodukcję szybkiego ruchu odpowiada mechanizm X-Motion Clarity. Steruje on poszczególnymi mignięciami, optymalizując ich długość i w razie potrzeby zwiększając jasność. Procesor Sony 4K X1 oprócz wyrazistości zapewnia wysoki kontrast 6000:1 oraz zgodność z formatami wideo o szerokim zakresie dynamiki (Dolby Vision, HDR 10, Hybrid Log-Gamma, 4K HDR).

 

Monitor do zastosowań B2B


Monitor z serii BZ40H jest przystosowany do całodobowej pracy i przeznaczony głównie do użytku w przestrzeni publicznej, korporacjach, salach konferencyjnych, wykładowych, oświacie, galeriach handlowych, sklepach i systemach digital signage, do których posiadają dedykowane oprogramowanie. Można je zintegrować z dodatkowymi urządzeniami audiowizualnymi, z którymi tworzą wspólną sieć
z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Urządzenia podłączone do sieci można konfigurować za pomocą PC i we wszystkich wgrać pożądane ustawienia. Na BRAVIA FW-55BZ40H preinstalowany został Android z obsługą Chromecasta i AirPlay 2.

 

Design na miarę potrzeb


Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne wzornictwo – jest proste i eleganckie. Z myślą o zastosowaniach profesjonalnych konstrukcja została wzmocniona o aluminiową płaską ramę i pełną tylną pokrywę.
Jednocześnie monitor pozostaje bardzo smukły. Ma tylko 7 cm grubości. Pozostałe wymiary to 123 cm szerokości i 70 cm wysokości, a waży 16,5 kg. Dzięki temu jest wygodny w różnych wariantach w montażu: może pracować pionowo, w pochyleniu i na stole, a zgodność ze standardem montażowym VESA ułatwia jego instalację praktycznie wszędzie.

 

Pakiet użytecznych rozwiązań

 

Monitor można zintegrować z systemem Sony TEOS, który stanowi całościowe rozwiązanie do inteligentnego zarządzania miejscem pracy. W naszych testach system ten otrzymał ocenę 9/10 i rekomendację redakcji (można zapoznać się z nim w numerze „IT Professional” 05-06/2020, ss. 97-99). Rozwiązania z rodziny TEOS to cała seria produktów kładących szczególny nacisk na zarządzanie przestrzenią biurową i optymalizację zużycia zasobów: przestrzeni biurowej czy kosztów energii elektrycznej. Całym środowiskiem zarządza oprogramowanie TEOS Manage. Za jego pomocą można sterować i obsługiwać wyświetlane treści na wszystkich urządzeniach składających się na kompletne środowisko, np. monitorach, rzutnikach i tabletach. Wyświetlane treści mogą mieć charakter reklamowy lub informacyjny – dotyczyć rozkładu zaplanowanych spotkań, bieżących spraw i inicjatyw podejmowanych w firmie. Dla emitowanych materiałów można tworzyć harmonogramy, planując godziny pracy urządzeń i minimalizując koszty energii. Każde urządzenie zintegrowane w systemie TEOS Manage może wyświetlać treści  niezależne od siebie i dopasowane do lokalizacji wyświetlacza, spersonalizowane dla działu czy zespołu w firmie. Możliwe jest również wdrożenie systemu alarmowego, który przerwie normalny tryb prezentacji w przypadku wystąpienia zagrożenia, np. pożaru.

 

Za pomocą monitorów BRAVIA z łatwością można generować treści digital signage dzięki obsłudze HTML5 i preinstalowanemu oprogramowaniu TDM Digital Signage. Tak przygotowane materiały to skuteczny sposób na wzbudzenie zainteresowania u odbiorców lub na uatrakcyjnienie komunikacji. Atutem jest bez wątpienia kompleksowość systemu zarówno w zakresie oprogramowania, jak i urządzeń.

 

BZ40H oferują dużą elastyczność w kwestii połączeń i transferu danych. Łączność bezprzewodowa może odbywać się w szybszym i odporniejszym na zakłócenia paśmie 5 GHz lub standardowej częstotliwości o większym zasięgu – 2,4 GHz. Wewnętrzny programowy punkt dostępu eliminuje konieczność podłączania urządzeń do zewnętrznych punktów dostępu Wi-Fi. I choć adapter Wi-Fi nie może być wyjęty, to jednak można go wyłączyć, co na pewno ucieszy zwolenników bycia offline. Jest też wyposażony w łącze Bluetooth 4.2 i szereg gniazd: cztery porty HDMI w standardzie ARC i CEC z mechanizmem HDCP dla każdego z nich, dwa porty USB i port Ethernet do przewodowego połączenia z internetem. Do zdalnego sterowania monitorem BRAVIA można użyć złącza RJ-45 i protokołu IP lub złącza RS-232C.

 

Monitory Profesjonalne BRAVIA BZ40H – dlaczego warto?


"To jest nowa jakość wyświetlania na rynku monitorów profesjonalnych! Sony Bravia BZ40H łączy funkcje takie jak możliwość dostosowania działania do potrzeb użytkownika poprzez tryb profesjonalny, proste kopiowanie ustawień między poszczególnymi monitorami, jak i możliwość instalacji aplikacji dzięki systemowi operacyjnemu Android. Dodatkowo monitory Sony BRAVIA zapewnią najlepszą jakość obrazu, niespotykaną w standardowych monitorach profesjonalnych. Dzieje się to dzięki zastosowaniu ekranu Sony TRILUMINOS o rozdzielczości 4K (UHD) i możliwości wyświetlania materiałów HDR oraz procesorowi obrazu Sony X1, który znacznie poprawia jakość pokazywanych obrazów. Monitory serii BZ40H posiadają bezpośrednie podświetlenie LED i pozwalają uzyskać głęboką czerń dzięki lokalnemu wygaszaniu oraz wysoką jasność szczytową dochodzącą do 820cd/m2. Użytkownicy mogą łączyć się bezprzewodowo z monitorem i przesyłać obraz oraz dźwięk poprzez Chromecast i Apple Air Play, jak również opcjonalny system TEOS Connect. Ten ostatni pozwala na podłączenie do 4 użytkowników jednocześnie – na podzielonym obrazie. Wszystkie monitory BRAVIA objęte są 3 letnią gwarancją, którą można przedłużyć do 5 lat."

Piotr Gajewski
Dealer Manager, Sony Professional Solutions Europe

 

PARAMETRY SONY BRAVIA BZ40H 55”


Przekątna ekranu: 55’’ (54,6’’); Rozdzielczość: 3840 × 2160 pikseli;
Jasność: typowo 620 / maksymalnie 850 cd/m2; Wymiary ekranu: 123,1 ×71×7 cm;
Proporcje: 16:9; Urządzenie wyświetlające: LCD;

Typ podświetlenia/ściemnienia: Bezpośrednie podświetlenie Direct LED, Local Dimming; Procesor: X1;
Wbudowana pamięć: 16 GB; Sprzętowy współczynnik kontrastu: 6000:1;
Dynamiczny współczynnik kontrastu: 550000:1; Kąt widzenia: 178°(89°/89°);
Częstotliwość Wi-Fi: 2,4 GHz / 5 GHz (Wi-Fi Direct: tylko 2,4 GHz);
Zgodność z HDR: Tak (HDR10, HLG, Dolby Vision);

Gniazda: HDMI × 4 (HDMI 1, HDMI 2/3: High quality 4K 50p/60p; HDMI 4: ARC (Audio Return Channel), USB 2.0 × 1,

USB 3.1 × 1, CVBS × 1, Ethernet × 1, RS-232C × 1, cyfrowe wyjście audio × 1, wyjście słuchawkowe × 1.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"