Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Perl – narzędzie administratora

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Grzegorz Kuczyński

Perl to język skryptowy przeznaczony dla systemu Unix, który reprezentuje tzw. starą szkołę. W tym artykule prezentujemy go jako przydatne narzędzie administratora systemu Linux, pomimo iż czasy jego świetności dawno minęły.

 

Dziś największą korzyść z użycia języka Perl mogą odnieść administratorzy systemów Unix, w których zawsze jest zapotrzebowanie na automatyzację pracy w CLI. Tak właśnie powstał Perl – w 1987 r. Larry Wall, pisząc system powiadamiania o błędach, wpadł na pomysł stworzenia języka skryptowego, który ułatwiałby wykonywanie tego typu prac. Zazwyczaj do takich zadań wykorzystuje się powłokę sh i jej narzędzia, jak grep, sed czy AWK. Jeżeli jakiegoś narzędzia brakowało, to należało napisać je samemu, zazwyczaj w C. Choć filozofia systemu Unix polegająca na tworzeniu małych programów, które wykonują dobrze tylko jedną czynność, ma swoje uzasadnienie, to Larry chciał mieć jedno narzędzie skupiające w sobie cały wachlarz możliwości systemu Unix. Tak właśnie powstał Perl. Jego nazwa jest skrótem od Practical Extraction and Reporting Language, co sugeruje, iż był to język stworzony do przetwarzania tekstu.


W tamtych czasach Perl nie miał dużej konkurencji i szybko stał się głównym językiem skryptowym dla systemów Unix. Z czasem rozbudowywano go o kolejne możliwości, tak aby stał się językiem ogólnego przeznaczenia. Szczytem popularności Perla były lata 90. w czasach tzw. ery dot-comów, gdzie był wykorzystywany do tworzenia portali webowych. Perl określany był nawet mianem „taśmy klejącej cały internet”.
Perl jest jednym z najstarszych języków skryptowych, który ma już za sobą ponad trzy dekady. Ostatnia to niewątpliwie utrata jego popularności. Wypierany jest głównie przez Pythona, który jest prostszy i stworzony od początku jako język ogólnego przeznaczenia. Tak więc Perl stracił popularność, ale nie funkcjonalność, a jego historia określana jest mianem dziedzictwa ery wczesnego internetu.

 

> Wersje Perla

 

Pierwsza wersja Perla powstała w 1987 r. i do 1994 r. powstały kolejne cztery. Od tego momentu wersjonowanie Perla nie przebiegało już tak typowo. Do dziś aktualną wersją jest Perl 5.32, mimo iż od dawna dyskutowano o wprowadzeniu nowej. W 2015 r. rozpoczęto prace nad szóstą wersją, która miała być zupełnie nowym językiem, ale bazującym na Perl 5. Nowy projekt otrzymał nazwę Raku, a jego inicjatorem był sam Larry'ego Wall. Raku miał być odnogą Perla, więc prace nad samym językiem nadal trwały. Jednak nowy projekt Larry'ego nie powtórzył sukcesu Perla i w 2020 r. ogłoszono prace nad jego siódmą wersją, która w rzeczywistości ma być kontynuacją wersji 5. W chwili obecnej to, co nazywane jest „Perlem”, odnosi się do wersji piątej, na której się skupimy.

 

> Pierwszy skrypt


Sama składnia Perla i zasady jej używania w znacznej mierze zostały zaczerpnięte z języka C. Instrukcje kończymy średnikiem, a wcięcia oznaczamy nawiasami klamrowymi. Biały znak lub wcięcia nie mają tu znaczenia jak w języku Python. Zmienne oznaczamy znakiem dolara, tak jak w PHP. Interpreter Perla niemal w każdej dystrybucji systemu Linux jest instalowany wraz z systemem. Podobnie będzie w innych systemach uniksowych jak BSD. W obu przypadkach ręczna instalacja sprowadza się zazwyczaj do zainstalowania paczki o nazwie perl.

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest członkiem społeczności open source, prowadzi blog na temat systemu GNU/Linux.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"