Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

Perl – narzędzie administratora

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Grzegorz Kuczyński

Perl to język skryptowy przeznaczony dla systemu Unix, który reprezentuje tzw. starą szkołę. W tym artykule prezentujemy go jako przydatne narzędzie administratora systemu Linux, pomimo iż czasy jego świetności dawno minęły.

 

Dziś największą korzyść z użycia języka Perl mogą odnieść administratorzy systemów Unix, w których zawsze jest zapotrzebowanie na automatyzację pracy w CLI. Tak właśnie powstał Perl – w 1987 r. Larry Wall, pisząc system powiadamiania o błędach, wpadł na pomysł stworzenia języka skryptowego, który ułatwiałby wykonywanie tego typu prac. Zazwyczaj do takich zadań wykorzystuje się powłokę sh i jej narzędzia, jak grep, sed czy AWK. Jeżeli jakiegoś narzędzia brakowało, to należało napisać je samemu, zazwyczaj w C. Choć filozofia systemu Unix polegająca na tworzeniu małych programów, które wykonują dobrze tylko jedną czynność, ma swoje uzasadnienie, to Larry chciał mieć jedno narzędzie skupiające w sobie cały wachlarz możliwości systemu Unix. Tak właśnie powstał Perl. Jego nazwa jest skrótem od Practical Extraction and Reporting Language, co sugeruje, iż był to język stworzony do przetwarzania tekstu.


W tamtych czasach Perl nie miał dużej konkurencji i szybko stał się głównym językiem skryptowym dla systemów Unix. Z czasem rozbudowywano go o kolejne możliwości, tak aby stał się językiem ogólnego przeznaczenia. Szczytem popularności Perla były lata 90. w czasach tzw. ery dot-comów, gdzie był wykorzystywany do tworzenia portali webowych. Perl określany był nawet mianem „taśmy klejącej cały internet”.
Perl jest jednym z najstarszych języków skryptowych, który ma już za sobą ponad trzy dekady. Ostatnia to niewątpliwie utrata jego popularności. Wypierany jest głównie przez Pythona, który jest prostszy i stworzony od początku jako język ogólnego przeznaczenia. Tak więc Perl stracił popularność, ale nie funkcjonalność, a jego historia określana jest mianem dziedzictwa ery wczesnego internetu.

 

> Wersje Perla

 

Pierwsza wersja Perla powstała w 1987 r. i do 1994 r. powstały kolejne cztery. Od tego momentu wersjonowanie Perla nie przebiegało już tak typowo. Do dziś aktualną wersją jest Perl 5.32, mimo iż od dawna dyskutowano o wprowadzeniu nowej. W 2015 r. rozpoczęto prace nad szóstą wersją, która miała być zupełnie nowym językiem, ale bazującym na Perl 5. Nowy projekt otrzymał nazwę Raku, a jego inicjatorem był sam Larry'ego Wall. Raku miał być odnogą Perla, więc prace nad samym językiem nadal trwały. Jednak nowy projekt Larry'ego nie powtórzył sukcesu Perla i w 2020 r. ogłoszono prace nad jego siódmą wersją, która w rzeczywistości ma być kontynuacją wersji 5. W chwili obecnej to, co nazywane jest „Perlem”, odnosi się do wersji piątej, na której się skupimy.

 

> Pierwszy skrypt


Sama składnia Perla i zasady jej używania w znacznej mierze zostały zaczerpnięte z języka C. Instrukcje kończymy średnikiem, a wcięcia oznaczamy nawiasami klamrowymi. Biały znak lub wcięcia nie mają tu znaczenia jak w języku Python. Zmienne oznaczamy znakiem dolara, tak jak w PHP. Interpreter Perla niemal w każdej dystrybucji systemu Linux jest instalowany wraz z systemem. Podobnie będzie w innych systemach uniksowych jak BSD. W obu przypadkach ręczna instalacja sprowadza się zazwyczaj do zainstalowania paczki o nazwie perl.

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest członkiem społeczności open source, prowadzi blog na temat systemu GNU/Linux.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"