Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Microsoft Ignite 2021

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Grzegorz Wieczorek

Ignite to obok Build najważniejsza konferencja Microsoftu w całorocznym kalendarzu branżowych imprez. Rzecz jasna zapowiedzi i premiery podczas jej najnowszej odsłony nie mogły być oderwane od zmian, jakie przyniosła pandemia, ale na tym nowości zaprezentowane przez Microsoft się nie kończą.

 

Od kilku lat można dostrzec, że wielkie branżowe konferencje skupiające wielu producentów sprzętu i oprogramowania nie przyciągają już takiego zainteresowania jak kiedyś, czego najwyraźniejszym przykładem była bodaj rezygnacja Intela z przeprowadzania Intel Developer Forum oraz spadające zainteresowanie takim formatem wśród firm, które wolą organizować własne wydarzenia na własnych zasadach i ze zmniejszonym ryzykiem wpadki. Trend ten przypieczętowała pandemia. Nie oznacza to jednak, że wirtualne odsłony ustępują pod względem liczby ważnych nowości tradycyjnym odpowiednikom, czego dowodzi właśnie tegoroczna odsłona Microsoft Ignite. Korporacja z Redmond zaprezentowała ważne nowości w zasadzie w każdym elemencie biznesowego segmentu swojego portfolio – przyjrzyjmy się zatem najciekawszym z nich.

 

Azure Cognitive Services


Nie powinno dziwić, że najliczniejsze zapowiedzi dotyczyły nowości w Microsoft Azure – usługi chmurowe stały się pod rządami Satyi Nadelli istnym koniem pociągowym firmy, stopniowo lecz konsekwentnie, nie tylko pod względem finansowym, marginalizując produkty i usługi dostarczane na rynek konsumencki.

 

Nietrudno zauważyć, że jednym z największych wyzwań stojących przed dostawcami usług chmurowych jest opracowanie skutecznego silnika wyszukiwania, który odpowiadałby zaawansowanym potrzebom, takim jak wyszukiwanie kontekstowe czy wykorzystujące inteligentne autosugestie. Dowodzi tego choćby konflikt na linii Amazon Web Services – Elasticsearch. Również Microsoft, który wykorzystywał dotąd silnik Bing, dostrzegł potrzebę zaproponowania swoim klientom bardziej zaawansowanego rozwiązania. Tak powstał Azure Cognitive Search zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznym Ignite. Ma on umożliwić twórcom aplikacji wdrożenie zaawansowanego silnika wyszukiwania bazującego na usługach kognitywnych Azure. Od standardowych możliwości Binga ACS odróżniał się będzie przede wszystkim formułowaniem fraz bazującym na kontekstowo przewidywanych intencjach użytkownika – sugestie dotyczące autouzupełniania będą mogły być budowane na podstawie przeglądanej przez użytkownika treści. Drugim filarem Cognitive Search jest możliwość wyszukiwania semantycznego opartego na analizie języka naturalnego. Podobnymi możliwościami może się od dłuższego czasu pochwalić Google. Mechanizm można porównać do semantycznego rozbioru wyrażenia – na przykładowe zapytanie „kto był prezydentem USA tuż po wojnie” silnik będzie w stanie najpierw zidentyfikować odpowiedni okres i na tej podstawie wskazać właściwego polityka. Standardowe silniki często nie obsługują poprawnie podobnych kwerend wymagających wieloetapowej analizy i wnioskowania.

 

Na tym nowości w Cognitive Services się nie kończą. Microsoft zaprezentował także m.in. testowe wersje inteligentnych skanerów dokumentacji łączących OCR z uczeniem maszynowym. W rezultacie w przypadku np. faktur czy innych dokumentów możliwe jest automatyczne pozyskiwanie takich danych jak język, zaangażowane w proces osoby i organizacje, a nawet maszynowe tagowanie.

 

Azure Percept

 

Microsoft nie mógł pozostać obojętny na rosnącą falę zainteresowania edge computingiem. Dziś, po pierwszych latach pewnego zachłyśnięcia się możliwościami usług chmurowych, coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę, że przynajmniej część obciążeń powinna być przetwarzana bliżej siedziby firmy, choćby ze względu na potrzebę redukcji opóźnień. Dlatego podczas Ignite korporacja zaprezentowała usługę Azure Percept, która ma ambicję stanowić kompletne rozwiązanie end-to-end pozwalające przetwarzać obciążenia związane z obsługą sztucznej inteligencji właśnie na „brzegu” chmury. Co ważne, nie chodzi tu wyłącznie o dostarczanie frameworków AI czy udostępnianie mocy obliczeniowej Azure, lecz także o konkretne rozwiązania sprzętowe wraz z zaawansowanymi mechanizmami bezpieczeństwa.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"