Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Nowe cele cyberzagrożeń

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Maciej Olanicki

Panuje przekonanie, że większość cyberprzestępców obiera za cel najsłabsze ogniwa infrastruktury, np. stacje robocze pracowników niezwiązanych kompetencyjnie z bezpieczeństwem IT czy przeoczone przez administratora porty. Tymczasem mamy do czynienia z wysypem zuchwałych ataków na najbardziej zaawansowane maszyny oraz urządzenia należące do ekspertów.

 

Jak zimny prysznic były dla wielu ataki wykorzystujące przejęcie łańcucha dostaw firmy SolarWinds. Mowa przecież o jednym z najważniejszych dostawców oprogramowania wykorzystywanego do zarządzania siecią i monitorowania infrastruktury, ale nie tylko – dzięki narzędziom z Austin można w zasadzie wygodnie zarządzać całym stosem technologicznym w organizacji. Wtórnymi (czy raczej docelowymi, z góry założonymi) ofiarami ataku padły zaś korporacje IT, które kojarzymy z najbardziej zaawansowanymi usługami biznesowymi i spełnianiem najbardziej wyśrubowanych norm bezpieczeństwa, na czele z Microsoftem. Ofiar było jednak znacznie, znacznie więcej – zawiodły zabezpieczenia infrastruktury licznych amerykańskich i brytyjskich agencji rządowych, instytucji europejskich czy też firm FireEye oraz AstraZeneca. Przejęcie serwerów dystrybuujących Orion SolarWinds oraz następujące po nich zaawansowane ataki na zróżnicowane cele zostało określone przez Brada Smitha mianem „największego i najbardziej zaawansowanego ataku, jaki kiedykolwiek widział świat”.


Ofiarami ataków padają coraz częściej wysoko zaawansowane technicznie i doskonale świadome roli cyberbezpieczeństwa organizacje zatrudniające najlepiej wykwalifikowanych branżowych ekspertów. Przykładów tego typu celów jest coraz więcej.


HPC NA CELOWNIKU


Jednym z nich jest zidentyfikowane po raz pierwszy przez badaczy ESET w styczniu tego roku malware Kobalos. Jest to zagrożenie na wskroś ciekawe – w przeciwieństwie do innych szkodników tego typu jego autorzy nie chcą, by było ono zbyt powszechne. Ponadto z jednej strony wykorzystuje ono zaawansowane techniki maskowania, z drugiej zaś dość proste składniki, jak choćby oprogramowanie wykorzystywane do kradzieży danych uwierzytelniających do OpenSSH. Nie uświadczymy także wersji Kobalosa, który mógłby infekować maszyny z systemami operacyjnymi Microsoftu. Ta konfiguracja ma pozwolić na obranie za cel maszyn, które zazwyczaj były poza kręgiem zainteresowania napastników – szeroko pojętych komputerów wysokiej wydajności, superkomputerów oraz serwerowni wykorzystywanych przez uczelnie, instytuty i sieci naukowo-badawcze.


Mimo względnie niewielkiej liczby ofiar nie ma wątpliwości, że nie są to ofiary przypadkowe. Eksperci z ESET zidentyfikowali nawet różnice w kwestii doboru celów ze względu na kontynent. I tak w Azji atakowani byli przede wszystkim duzi dostawcy usług internetowych, w Europie Kobalos trafiał do sieci uniwersyteckich, HPC, dostawców usług hostingowych, a nawet agencji marketingowych. W Stanach Zjednoczonych natomiast atakowane były prywatne serwery, infrastruktura rządowa oraz – co znów dowodzi, że celami stają się coraz częściej firmy dalece wyspecjalizowane w kwestii cyberbezpieczeństwa – producenci oprogramowania klasy endpoint security. Odzwierciedla się to także w kompatybilności Kobalosa z konkretnymi środowiskami. Wspomniano już, że bezpieczne są maszyny z Windowsem (którego przecież próżno szukać na superkomputerach czy w ośrodkach R&D), Kobalos infekuje jednak nie tylko Linuksa, ale także FreeBSD, a nawet Solarisa.

 

JAK ATAKUJE KOBALOS


Wiele wskazuje jednak na to, że wektorem ataku mógł być klient OpenSSH zawierający złośliwy kod, który stanowił backdoor – w lokalizacji /usr/bin/ssh zainfekowanych maszyn odnalezione zostały zmodyfikowane binarki, które przechwytywały dane uwierzytelniające do SSH i zapisywały w postaci zaszyfrowanego pliku. Brany pod uwagę jest także wariant, w którym wykorzystywano załatane już luki bezpieczeństwa, gdyż część z zainfekowanych superkomputerów – choć może się to wydawać kuriozalne – wykorzystywała niezaktualizowane oprogramowanie. To jednak nie wyjaśnia, w jaki sposób udało się napastnikom nakierować Kobalosa na HPC.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"