Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.04.2021

Lubelskie Dni Informatyki

Koło Naukowe Informatyków już po raz XIII zorganizuje Lubelskie Dni Informatyki.
07.04.2021

Bariery językowe przełamane

Cisco Webex
06.04.2021

Nowość w portfolio Bakotech

Progress Software
06.04.2021

Kontrola służbowych urządzeń

Hexnode MDM
02.04.2021

Red Hat Inc.

Firma Red Hat Inc. udostępniła Red Hat OpenShift 4.7 – najnowszą wersji czołowej...
02.04.2021

Rozpoznawanie twarzy

QNAP QVR
02.04.2021

Układy EPYC Serii 7003

Firma AMD zaprezentowała nowe wydajne procesory serwerowe, czyli układy EPYC Serii 7003,...
02.04.2021

Mobilna wydajność

Satellite Pro C50-G
01.04.2021

Nowa linia monitorów

AOC V4

Wi-Fi 6E możliwości i sprzęt

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Adam Kamiński

Zaledwie rok temu standard Wi-Fi 6 trafił do urządzeń konsumenckich, a na tegorocznych wirtualnych targach CES 2021 już prezentowano sieci routerów typu mesh, które mają obsługiwać nowy wariant standardu Wi-Fi – 6E.

 

W paśmie 2,4 GHz już prawie nie sposób obsługiwać urządzeń bez zakłóceń. Wydłużająca się lista sprzętów stale podłączonych do sieci Wi-Fi nie kończy się na komputerach stacjonarnych, laptopach czy telefonach. Z routerami łączą się także lodówki, pralki, odkurzacze i sprzęty sportowe. W eterze robi się naprawdę gęsto i możliwości wąskiego pasma 5 GHz też powoli się kończą, a do zakłóceń przyczyniają się sygnały emitowane przez sąsiednie routery czy nawet metalowe powierzchnie.


Stąd propozycja Wi-Fi Alliance, aby na potrzeby Wi-Fi wykorzystać dwie kolejne częstotliwości, które nie są jeszcze zajęte np. przez sieci komórkowe czy wojsko. Wolne pasmo w zakresie okoł o 1 GHz – będące świetnym rozwiązaniem dla urządzeń potrzebujących dużego zasięgu, a nie wysokiej przepustowości – oraz 6 GHz, które może być wykorzystane wszędzie tam, gdzie istotna jest prędkość przesyłania danych. Zgodę na wykorzystanie pasma 6 GHz wydała amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC).


Cechy Wi-Fi 6E


Wi-Fi 6 Enhanced jest swego rodzaju rozwinięciem standardu oznaczonego jako 802.11ax, czyli właśnie Wi-Fi 6. Najistotniejszą różnicą między Wi-Fi 5 (802.11ac) i Wi-Fi 6 (802.11 ax) była transmisja Multi-User Multiple Input, Multiple Output (MU-MIMO). Pozwala ona na wysyłanie danych do wielu urządzeń jednocześnie, przez co więcej danych przechodzi między routerem a sprzętem w jednostce czasu. Do tego doszła zmiana modulacji z QAM256 na QAM1024. Najnowszy standard również korzysta z modulacji 1024 QAM, co daje 25% wzrost prędkości względem modulacji 256 QAM. Oprócz tego niektórzy producenci (m.in. Qualcomm) zapowiedzieli wprowadzenie w urządzeniach Wi-Fi 6E obsługi modulacji 4K QAM. Wzrost prędkości wynika z tego, że liczba bitów przenoszonych przez jeden symbol wzrasta z 8 na 10. W przypadku modulacji 4K QAM (4096 QAM) pojedynczy symbol przenosi informację o 12 bitach.


Mamy więc tutaj do czynienia z kolejnym, około 20% przyspieszeniem transmisji danych. Jeżeli modulację 4K QAM porównamy bezpośrednio z 256 QAM, to zysk ten wynosi aż 50%. W komunikacji bezprzewodowej wydajność zależy głównie od tego, jak szerokie pasmo częstotliwości mamy do dyspozycji w przesyłaniu danych. Wi-Fi 6E dodaje częstotliwości w paśmie od 5925 do 7125 MHz do dostępnych dla transmisji sieci bezprzewodowej. Oznacza to udostępnienie 1,2 GHz dodatkowego pasma, które będzie można podzielić na 14 kanałów o szerokości 80 MHz lub siedem o szerokości 160 MHz. A to w połączeniu z innymi udogodnieniami, jakie wprowadza standard 802.11ax, pozwoli na znaczne zwiększenie przepustowości. Przy użyciu pasma 6 GHz prędkość transmisji może znacznie przekroczyć 1 Gb/s nawet na odległość 7 metrów z przeszkodami w postaci ścian. Teoretycznie w idealnej sytuacji dodatkowe pasmo i zastosowanie odpowiednich urządzeń może pozwolić na transfer z prędkością bliską 10 Gb/s. Dodatkowe 1,2 GHz w widmie ciągłym ponad dwukrotnie zwiększa liczbę obecnie dostępnych ścieżek wysyłania i odbierania danych, znacznie zwiększając przepustowość sieci i redukując występowanie zatorów. W odróżnieniu od przepełnionych pasm 2,4 GHz i 5 GHz szeroki zakres 6 GHz zajmują wyłącznie wydajne połączenia 802.11ax, eliminując problem irytujących przeciążeń sieci. Co również ważne, kanały w paśmie 6 GHz ze sobą nie kolidują, dzięki czemu zatory sieciowe są znacznie mniejsze. Wszystko to dzięki wprowadzeniu optymalizacji przesyłania danych w postaci tzw. kolorowania pakietów – ramki są oznaczane jako własne, by sąsiednie routery je ignorowały, co powoduje płynniejszy ruch sieciowy. Transmisja 4×4 MU-MIMO zostanie zastąpiona przez 8×8, więc i możliwości obsługi wielu urządzeń zostaną poszerzone.

 

W sieci routerów


Zdolności penetracyjne nowego wariantu standardu będą niższe niż pasma 5 GHz. W zamian otrzymujemy szybkość, stabilność i znacznie mniejsze opóźnienia w transmisji danych, jednak na większych powierzchniach jeden centralny router będzie trzeba zastąpić siecią routerów typu mesh. Routery te tworzą między sobą połączenia, umożliwiając dostęp do sieci na całym obszarze. System ten nieustannie współpracuje ze sobą i identyfikując problemy z zasięgiem, wdraża adekwatne działania. Routery wspólnie analizują częstotliwość radiową i porównują natężenie sygnału. Dzięki temu sygnał można dzielić na pasma, aby utrzymać stabilność komunikacji w momencie, gdy sieć napotyka przeszkody. Oznacza to, że routery mogą stać się nawet detektorami ruchu. Gdy przeszkoda w postaci człowieka lub zwierzęcia pojawi się w pomieszczeniu, jego obecność zostanie zarejestrowana i zareagują na nią odpowiednio, omijając taką „przeszkodę”. Podstawową funkcją tych urządzeń jest poprawa działania sieci Wi-Fi. Warto zwrócić jednak uwagę na kwestię bezpieczeństwa takich systemów. Niestety statystyki pokazują, że systemy i urządzenia zarządzane zdalnie figurują na szczytach list najbardziej podatnych na ataki. Wiele z nich wykorzystuje chmurę obliczeniową zarówno do zdalnego zarządzania, jak i przechowywania danych. Otwiera to przed cyberprzestępcami nowe możliwości ataków. Jeśli zdołają oni złamać zabezpieczenia dostawców usług internetowych, mogą otrzymać dostęp do informacji takich jak m.in.: podgląd każdego urządzenia, siła sygnału, szybkość przesyłania danych, odwiedzane witryny i czas spędzony online, a także wielu innych parametrów. W miarę rozwoju technologii coraz więcej informacji o nas, jakie gromadzą nowoczesne urządzenia, zaczyna mieć charakter danych osobowych. To wyzwanie dla świadomych użytkowników, a przede wszystkim dla producentów, którzy powinni należycie zadbać o kwestie bezpieczeństwa danych.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"