Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Dane

Data publikacji: 01-04-2021 Autor: Michał Jaworski

W lutym 2020 r. ogłoszono „Europejską strategię w zakresie danych”. Na trzydziestu sześciu stronach słowo „dane” pojawiło się sześćset osiemdziesiąt osiem razy. Towarzyszą mu sto czterdzieści cztery różne określenia takie jak dostęp, przepływy, zbieranie, przechowywanie, przetwarzanie, wymiana czy wartość.

 

Prawdopodobnie w dalszym ciągu prawdziwe jest stwierdzenie, że druga połowa wszystkich danych, jakie stworzyła ludzkość, pojawiła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Na pierwszą część składa się wszystko, co wytworzyliśmy od czasów hominidów opuszczających Afrykę aż do 2019 r. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) produkuje petabajt danych na sekundę, jednak nie dajemy rady zapisać aż tyle. Stąd zachowuje się tylko jedna wartość na milion, co jednak w dalszym ciągu oznacza przepływ gigabajtów informacji. Te gigabajty składają się w sumie na 30 petabajtów rocznie w tym jednym laboratorium. Bezmiar danych oznacza, że maleje koszt ich zebrania i ich wartość jednostkowa. Liczy się dopiero umiejętność działania na dużych zbiorach. To nie jest próba dokopania się do złotej żyły gdzieś w Klondike, ale umiejętność takiego przefiltrowania tony wody morskiej, by uzyskać kilka miligramów złota. Zupełnie inne zadanie, inne narzędzia, inne umiejętności.


Wydaje się, że dopiero pomału zdajemy sobie z tego sprawę, choć wciąż intuicyjnie sądzimy, że to pojedyncze dane mają ogromną wartość. W jednym z eksperymentów prowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim proponowano uczestnikom zniżki w przejazdach taksówkami w zamian za udostępnienie niektórych informacji o sobie. Pasażerowie bez szczególnych zahamowań dzielili się informacją o trasach przejazdów, natomiast bardzo wysoko wyceniali swoje imię i nazwisko. Dla firmy transportowej mającej podnieść efektywność zarządzania flotą samochodową te pierwsze dane mają zasadnicze znaczenie, ponieważ pozwalają zbudować modele popytu w czasie i przestrzeni. Te drugie nie mają niemal żadnego znaczenia. Eksperyment pokazał także, dlaczego tak łatwo udostępniamy treści o sobie. Dla nas mają znikomą wartość, dla firmy zasadniczą. Nasza intuicja zawodzi. Co więcej, dopóki firma nie zbierze odpowiedniej liczby tych danych, które ją interesują, to ich wartość będzie niewielka. Informacja o trasach przejazdu dziesięciorga pasażerów jest bezwartościowa, o tysiącu daje podstawy do nadania zbiorowi pewnej wartości, o stu tysiącach staje się cenna. Zobaczmy jednak, że jeśli dane Iksińskiego nie zostaną uwzględnione, gdyż gość ten ogromnie sobie ceni prywatność, to nie wpłynie to na jakość dużego zbioru. Ten akt odmowy nie ma żadnego znaczenia, pojedyncze dane nie wpływają na model. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że przykład został wybrany tendencyjnie. Że gdyby chodziło o wystawienie polisy ubezpieczeniowej, to dane konkretnego Iksińskiego mają bardzo duże znaczenie. Tak, mają. Jednak bez bigdatowego kontekstu – bez relacji do statystyk, do modelu, do oceny, czy jednostka jest typowa, czy odbiega od standardu – przygotowanie dokumentu mogłoby być niewykonalne.


Każdy z nas, każda organizacja i każda firma musi zatem mieć rozliczne strategie związane z danymi – od ich pozyskiwania, przez ich wykorzystanie, a skończywszy na usuwaniu. Jeśli szukamy użyteczności w świecie danych, to potrzebujemy wykorzystywać narzędzia analizujące ich wielkie ilości. By z nich wyciągnąć użyteczne informacje, które z kolei zamienią się w konkretną wiedzę. Wiedzę o chorobach i skuteczności leczenia, o ruchu drogowym czy ruchu w sieci, zachowaniach w galeriach handlowych, popycie na usługi czy produkty etc. Wiedzę pozwalającą przewidzieć sytuację w przyszłości – od jakości przedmiotów schodzących z linii produkcyjnej, aż do preferencji politycznych osób, które pierwszy raz pójdą na wybory za trzy lata. Dane powinny pracować, pracować i jeszcze raz pracować.


W tym miejscu aż chciałoby się zacząć dwa kolejne tematy. Pierwszy to Europa i reszta świata. W Europie, wszystko na to wskazuje, zamiast zaprząc dane do pracy, będziemy dane kodyfikować i regulować, zwłaszcza regulować ich ochronę, chronić je w sposób regulowany, a nawet regulować regulowane rynki danych regulowanych. Raj dla prawników. A dla reszty? Drugi zaś to pytanie, czy jesteśmy w stanie jakoś zapisać to tsunami danych. Produkcja danych powinna przekroczyć produkcję pamięci masowych – takich, jakie znamy! – w ciągu najbliższych czterech–pięciu lat. Czy jest rozwiązanie? Mark Russinovich pokazał ostatnio niezwykle pojemną i niewielką gabarytowo pamięć, na której zapisano jego książki. Tak niewielką, że nie było nic widać na dnie próbówki – helisę DNA…

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"