Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

AlmaLinux

Data publikacji: 29-04-2021 Autor: Maciej Olanicki
Alma Linux w wariancie stacji...

Decyzja Red Hata o porzuceniu rozwoju CentOS-a była dla wielu wstrząsem. Wolny wariant Red Hat Enterprise Linux był systemem operacyjnym o ogromnym znaczeniu, nic więc dziwnego, że jak grzyby po deszczu wyrośli potencjalni następcy. Jednym z nich jest Alma Linux, którego stabilną wersję może już testować każdy.

 

Można odnieść wrażenie, że Red Hat ugiął się pod naporem krytyki ze strony społeczności skupionej wokół CentOS-a.
Z początku bowiem otwarcie stwierdzał, że wariant CentOS Stream nie jest rozwijany po to, by móc obsłużyć wszystkie przepływy pracy, z jakimi radził sobie CentOS. To z kolei użytkownicy zinterpretowali jako pozostawienie ich na lodzie i traktowanie społeczności open source lekceważąco. Zwłaszcza że nie chodziło o kolejną desktopową dystrybucję, lecz o system operacyjny klasy enterprise wykorzystywany na dużą skalę między innymi do celów naukowo-badawczych.

Zapewne ten czynnik, w połączeniu z aktywnością m.in. Canonicala, który polecał jako zamiennik CentOS-a Ubuntu, skłonił kapeluszników do złagodzenia kursu. W pierwszej kolejności zdecydowano o udostępnieniu za darmo Red Hat Enterprise Linuksa dla zespołów wykorzystujących maksymalnie 16 serwerów produkcyjnych, a następnie licencję zmodyfikowano tak, aby z RHEL-a
korzystać można było bezpłatnie na potrzeby produkcji oprogramowania open source.

Mimo to niesmak pozostał, a rozszerzanie dostępności darmowego RHEL-a nie zniechęciło twórców potencjalnych następców CentOS-a. Rezultatem takiego stanu rzeczy jest premiera stabilnej wersji systemu Alma Linux rozwijanego wcześniej pod nazwą Project Lenix.

ZAŁOŻENIA

O Alma Linuksie nie sposób mówić bez kontekstu wcześniejszych doświadczeń jego twórców. Za dystrybucję odpowiadają bowiem ci sami specjaliści dostarczający na rynek system Cloud Linux, który zresztą także bazujący na CentOS-ie. Można więc uznać, że twórcy mają w rozwijaniu autorskich forków systemów klasy enterprise wieloletnie doświadczenie. Cloud Linux to oprogramowanie wykorzystywane w centrach danych i w celu świadczenia usług hostingowych, które wykorzystuje między innymi jądro Open Virtuozzo i izolowane środowisko wirtualizacyjne LVE. Dystrybucja ma przekonywać także wysoką jakością świadczonego wsparcia, co przekonało ponad 4 tys. firm. Wśród nich wymieniane są choćby Dell czy Liquid Web.

Alma Linux to rzecz jasna odrębny byt, który znaleźć ma inne zastosowania. Nie oznacza to jednak, że obie dystrybucje nie są ze sobą powiązane. Wręcz przeciwnie, twórcy deklarują, że Alma całymi garściami czerpać będzie z dorobku starszego brata, choćby ze względu na 10-letnie doświadczenie spinania cyklu wydawniczego RHEL-a z Cloud Linuksem. Założenia przyświecające rozwojowi Alma Linuksa są ambitne – twórcy deklarują między innymi, że system, pozostając całkowicie wolny i darmowy, będzie odpowiadał 1:1 kolejnym wydaniom Red Hat Enterprise Linuksa, pozostając z nim w 100-procentowej zgodności binarnej. Ponadto udostępnianie łatek i prace utrzymaniowe będą trwały przynajmniej do roku 2029. Ponadto Cloud Linux ma inwestować w Alma Linux co roku około 1 mln dolarów, a podczas rozwoju systemu priorytetowo traktowany będzie głos społeczności.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"