Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Blockchain jako usługa

Data publikacji: 29-04-2021 Autor: Adam Kamiński

Choć prognozy zrewolucjonizowania każdej dziedziny naszego życia za sprawą baz danych opartych na blockchainach nie urzeczywistniły się, struktura łańcucha bloków znajduje zastosowanie w wielu sektorach, m.in.: w administracji, bankowości, finansach, transporcie i logistyce, nieruchomościach, energetyce, a także w branży medycznej i farmaceutycznej.

 

Publikacja „Jak opatrzyć cyfrowy dokument znacznikiem czasowym” Stuarta Habera i W. Scotta Stornetty z 1991 r. otworzyła drogę do rewolucji blockchainowej. System w niej opisany używał zabezpieczonych kryptograficznie ciągów bloków do przechowywania dokumentów ze znacznikami czasu. W 1992 r. do technologii zostało wprowadzone drzewo hashowe, czyniąc system bardziej wydajnym, pozwalając na kolekcjonowanie kilku dokumentów w jeden blok. Prawdziwym ogniwem zapalnym blockchainowej rewolucji, było użycie struktury DLT do stworzenia pierwszej kryptowaluty – bitcoina. Rozwiązanie to opublikował 9 listopada 2008 r. Satoshi Nakamoto (osoba, grupa osób, organizacja?).

W 2014 r. ukazała się platforma Ethereum stworzona przez Vitalika Buterina, dodająca do struktury blockchain obsługę smart contractów oraz zdecentralizowane aplikacje. Niewątpliwie największy boom łańcucha bloków przypada na przełom roku 2017/2018, kiedy to codziennie pojawiały się nowe projekty oparte na tej strukturze. Jednak większość z nich nie sprostała wymaganiom rynku.

Blockchain a DLT

Nie należy stawiać znaku równości między technologią rozproszonych rejestrów (ang. Distributed Ledger Technology) a łańcuchem bloków. DLT to zbiór wszystkich metod używanych w zarządzaniu rozproszonymi bazami danych. Rejestry tych baz są replikowane, współdzielone i synchronizowane w ramach konsensusu różnych, rozproszonych geograficznie osób, firm lub instytucji. Blockchain natomiast to tylko jedna z platform, jeden ze sposobów strukturyzacji danych, jakie mogą być zastosowane w DLT. Dane są tu grupowane w bloki o określonej wielkości. Bloki te są ze sobą łączone w odpowiedniej kolejności. Konstrukcja tego łańcucha pozwala na dołączanie nowych bloków, nie pozwala natomiast na dokonywanie zmian (lub usuwanie danych) w blokach wcześniejszych. Każdy Blockchain to platforma DLT, ale nie każda platforma DLT ma strukturę łańcucha bloków. Inne sposoby zarządzania danymi istnieją i mają się coraz lepiej.

Zastosowanie jednego z typów DLT jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie konieczne jest między innymi zapewnianie dostępu dla wielu niezaufanych użytkowników bez wykorzystania osób trzecich. Najbardziej odczuwalnym efektem wprowadzenia technologii DLT będzie eliminacja ogniw pośrednich w dowolnych strukturach: finansowych, gospodarczych, administracyjnych, zawodowych.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"