Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 14-07-2021 | Autor: | Damian Łapka, Adrianna Żyrek |
Ryzyko ujawnienia się wad prawnych oprogramowania może dotyczyć każdego projektu informatycznego. Wady prawne mogą mieć przy tym różny charakter, dotyczyć różnych rodzajów praw, jednak najpowszechniejsze i najistotniejsze są wady prawne dotyczące praw autorskich. A właściwie ich braku.
Wady prawne mogą ujawnić się zarówno w odniesieniu do oprogramowania standardowego dostawcy, oprogramowania osób trzecich (w tym komponentów open source), jak również oprogramowania dedykowanego. Powodem takiego stanu rzeczy są:
Już te dwie zasadnicze przyczyny sprawiają, że ryzyko wystąpienia wad prawnych w klasycznym modelu tworzenia i dostarczania oprogramowania wzrasta, a krąg podmiotów, których prawa można naruszyć, korzystając z niego, jest potencjalnie bardzo szeroki.
Proces tworzenia oprogramowania niejednokrotnie angażuje liczne zespoły twórców: programistów, projektantów, grafików, a na każdym z jego etapów do rozwiązania mogą zostać dodane komponenty (kod źródłowy, biblioteki, prace graficzne, tekstowe lub inne), do których prawa przysługują osobom trzecim. Z drugiej strony prawo autorskie oparte jest na fundamentalnej zasadzie „automatycznego” nabywania osobistych i majątkowych praw autorskich przez każdego indywidualnego twórcę, w całości i wyłącznie na własną rzecz, jedynie w ograniczonym zakresie przewidując odstępstwa od tej zasady (np. względnie obowiązująca reguła nabywania przez pracodawcę praw autorskich do programów komputerowych stworzonych przez jego pracowników – art. 74 ust 5 pr. aut.). Reszta jest… umową.
Efekt może być więc taki, że na koniec procesu tworzenia lub dostosowywania oprogramowania dla potrzeb danego projektu prawa autorskie mogą zostać mocno „rozproszone”. Co więcej, automatyczne ich nabycie przez uprawnionych, bez dodatkowych „formalności” (tj. z mocy samego prawa), może spowodować brak świadomości takiego stanu rzeczy po stronie podmiotu organizującego i zlecającego takie prace, a nawet w gronie samych twórców. Jednak w zdecydowanie najgorszej i najbardziej ryzykownej sytuacji znajduje się w takim przypadku odbiorca – użytkownik produktu, w większości przypadków nieuczestniczący aktywnie w procesie jego wytworzenia (co potencjalnie sprzyjałoby lepszemu rozeznaniu sytuacji w zakresie praw autorskich), a jedynie wykorzystujący rezultaty tego procesu – oprogramowanie – w swojej działalności. Wspomniany brak „formalizmów” w celu powstania lub nabycia praw, wobec jednoczesnego braku mechanizmów i narzędzi weryfikacji, powoduje, że użytkownik produktu jest więc praktycznie pozbawiony jakiejkolwiek możliwości oszacowania ryzyka. A ryzyko jest niebagatelne, ponieważ polega przede wszystkim na możliwości naruszenia praw autorskich innych osób w wyniku korzystania z oprogramowania obarczonego wadą prawną.
W niniejszym opracowaniu wskażemy, kiedy zwiększa się ryzyko wystąpienia wady prawnej oprogramowania, omawiamy metody zabezpieczenia się przed jego skutkami – w postaci wprowadzenia stosownych klauzul w kontraktach na korzystanie z oprogramowania, jak i podpowiadamy możliwości skorzystania z ustawowych środków ochrony. Skupiamy się przy tym przede wszystkim na sytuacji podmiotu zamawiającego oprogramowanie u zewnętrznego dostawcy w celu późniejszego korzystania z niego w ramach własnej działalności lub jako produktu komercyjnie udostępnianego innym podmiotom. Ryzyko roszczeń osób trzecich skierowane jest więc głównie przeciwko temu podmiotowi, aczkolwiek należy pamiętać, że wystąpienie wady prawnej oprogramowania może się wiązać (i często będzie się wiązać) także z odpowiedzialnością po stronie dostawcy, zgodnie z określonymi reżimami ustawowymi (rękojmia) lub przewidzianymi w umowie na dostarczenie oprogramowania zasadami indemnifikacji.
> CZYM JEST WADA PRAWNA?
Do pojęcia wady prawnej odwołują się zarówno przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (art. 55 pr. aut.), jak i przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące rękojmi przy sprzedaży (art. 556[3] kc), które znajdą zastosowanie także do umowy o dzieło, znacznie częściej występującej w przypadku tworzenia lub wdrażania oprogramowania na zamówienie klienta.
Istotny jest zwłaszcza ten ostatni przepis, zawierający definicję ustawową wady prawnej sprzedanej „rzeczy”. Zgodnie z nim wada prawna wystąpi, „jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej, a także jeżeli ograniczenie w korzystaniu lub rozporządzaniu rzeczą wynika z decyzji lub orzeczenia właściwego organu; w razie sprzedaży prawa sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie prawa (wada prawna)”.
Oprogramowanie to oczywiście dobro niematerialne (a więc „nie-rzecz”), jednak zgodnie z art. 555 kc „przepisy o sprzedaży rzeczy [a wiec i rękojmi – przyp. aut.] stosuje się odpowiednio do sprzedaży (…) praw”, a także, jak już wskazano, do dzieła, które rozumiane jest znacznie szerzej niż rzecz niematerialna (dziełem może być aplikacja, wdrożony system, konfiguracja itp.).
Z wadą prawną oprogramowania będziemy mieć zatem do czynienia, gdy:
Oczywiście jednak tylko w takim zakresie, w jakim da się to pogodzić z zakresem praw podlegających przeniesieniu lub zakresem udzielanej licencji. Co ciekawe, wada prawna wystąpi także w (dosyć rzadkim) przypadku, gdy umowa przewiduje licencje lub przeniesienie praw, a prawa do oprogramowania po prostu nie istnieją.
Czy kodeksowa odpowiedzialność z tytułu rękojmi obejmuje inne niż sprzedaż praw autorskich / wykonanie dzieła sytuacje związane z umożliwieniem korzystania z oprogramowania, takie jak np. samo udzielenie licencji na „gotowy” produkt (bez wykonywania dzieła) lub udostępnienie oprogramowania do korzystania w modelu chmurowym (Software-as-a-Service)? Wydaje się, że nie.
W pewnym stopniu tę „lukę” można jednak wypełnić poprzez odwołanie się do drugiej ze wspomnianych regulacji, tj. art. 55 ust. 2 pr. aut., zgodnie z którą „jeżeli utwór ma wady prawne, zamawiający może od umowy odstąpić i żądać naprawienia szkody”. Pomimo kontrowersji w doktrynie uzasadniony wydaje się wniosek, że przepis ten ma szeroki zakres zastosowania, obejmujący każdą umowę, której przedmiotem jest dostarczenie utworu przez jakikolwiek podmiot – niezależnie od podstawy prawnej lub typu umowy (większe wątpliwości wiążą się natomiast z możliwością stosowania tego przepisu w zależności od tego, kto jest stroną takiej umowy, o czym piszemy dalej).
> NAJCZĘSTSZE PRZYPADKI UJAWNIENIA WADY PRAWNEJ
Wada prawna w praktyce bardzo rzadko jest rezultatem umyślnych działań, a najczęściej wynika z braku zachowania wymaganej staranności na etapie nabywania uprawnień przez samego dostawcę lub braku dostatecznego rozeznania, wiedzy co do statusu prawnego oprogramowania, w tym wszystkich podmiotów uprawnionych do niego z tytułu autorskich praw majątkowych lub po prostu nieznajomości zasad prawa autorskiego.
W praktyce do najczęstszych sytuacji ujawnienia w projekcie wady prawnej oprogramowania można zaliczyć takie, w których dostawca nieskutecznie „przenosi” na zamawiającego autorskie prawa majątkowe do oprogramowania lub udziela mu licencji na korzystanie z tego oprogramowania, podczas gdy:
Warto zauważyć, że w zakresie, w jakim powyżej wskazana została umowa podwykonawcza, chodzić będzie nie tylko o umowy zawierane przez dostawcę z innymi firmami IT, ale także o umowy ze współpracownikami dostawcy (w tym w ramach kontraktów B2B), a także – w pewnych przypadkach – pracownikami, których warunki zostały specyficznie ukształtowane w obszarze praw autorskich.
[...]
Damian Łapka – radca prawny w kancelarii Barta & Kaliński sp. j. Specjalizuje się w projektach związanych z umowami licencyjnymi, R&D, prawem własności przemysłowej i innych z zakresu prawa własności intelektualnej.
Adrianna Żyrek – aplikantka radcowska, prawnik w kancelarii Barta & Kaliński sp. j. Specjalizuje się w projektach związanych z problematyką nowych technologii, w szczególności prawa autorskiego, a także prawa ochrony danych osobowych.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline