Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Panowanie nad danymi w środowisku wielochmurowym

Data publikacji: 14-07-2021 Autor: Stefan Kaczmarek

W czasach gdy coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przenoszenie swoich danych i aplikacji na platformy chmurowe, warto rozważyć wszystkie możliwe scenariusze migracji, starannie się do niej przygotować oraz dokładnie przyjrzeć wszystkim aspektom funkcjonowania w elastycznym i skalowalnym środowisku wielochmurowym (ang. multicloud). Pomogą w tym rekomendacje analityków i ekspertów branżowych.

 

W ostatnich latach liczba aplikacji wzrosła sześciokrotnie, a – jak przewidują analitycy branży ICT – do 2024 r. powstanie ich ponad 750 milionów. Dane będą wszędzie — ich liczba ma się podwoić w ciągu najbliższych trzech lat, co wpłynie na metody komunikacji z otoczeniem. Dlatego też chmurę należy postrzegać jako platformę deweloperską, zabezpieczenie a także narzędzie — bez przemyślanej strategii planowania i zarządzania firmy napotkają trudności związane z kosztami, licencjami, zgodnością, zasobami i bezpieczeństwem, przed czym ostrzegają eksperci. Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware Polska, jest zdania, że pospieszna adaptacja chmury może utrudnić działanie krytycznych dla biznesu aplikacji, które w przyszłości będą korzystały z rozproszonych danych, dlatego myślą przewodnią wśród digitalizujących się organizacji powinno być „app-first”, a nie „cloud-first”.

 

> Wiele chmur, wiele problemów

Problemem dla firm jest coraz większa złożoność środowisk chmurowych. Rafał Ważny, Cloud Architect z firmy Crayon, zwraca uwagę na trudności związane z wprowadzaniem strategii multicloud. Uważa on, że wdrożenie rozwiązania wielochmurowego ma szansę udać się tylko wtedy, gdy firma dysponuje odpowiednią wiedzą, strategią i zrealizuje je z właściwym partnerem, gdyż w większości przypadków samodzielne wdrożenie może zakończyć się fiaskiem. Każdy dostawca usług chmurowych posiada własne niepowtarzalne procesy, rozliczenia, systemy i rozwiązania – posiadanie dużego doświadczenia w jednym środowisku chmurowym nie oznacza posiadania kwalifikacji eksperckich w innym. Przewiduje się, że liczba chmur (prywatnych, publicznych i brzegowych) wzrośnie o 53% w ciągu najbliższych trzech lat. To oznacza większą złożoność – w badaniu VMware zauważono, że 63% organizacji wskazuje na „niespójności między chmurami” jako jedno z głównych wyzwań związanych z obsługą wielu chmur.

Wojciech Stramski, CEO Beyond.pl, firmom rozważającym migrację do chmury zawsze rekomenduje przeanalizowanie wszystkich możliwych scenariuszy zarządzania infrastrukturą IT. Chmura mimo swoich zalet jest dla niektórych potrzeb rozwiązaniem stosunkowo drogim. Dodatkowo część firm ze względu na standardy, bezpieczeństwo czy regulacje nie może przenieść do chmury wszystkich swoich zasobów. W związku z tym hybrydowy model utrzymania infrastruktury łączący zalety chmury i tradycyjnych rozwiązań jest polecany jako optymalny.

Chmura niesie ze sobą wiele korzyści, choćby brak konieczności zamrażania pieniędzy w infrastrukturze IT i możliwość rozliczania się z dostawcą w zależności od zużycia zasobów. To też korzyści dla gospodarki. Szacuje się, że organizacje, które zdecydowały się na transformację cyfrową, przyczynią się do wytworzenia ponad połowy globalnego PKB do 2023 r., generując 53,3 biliona dolarów.

Arkadiusz Sikora zwrócił uwagę na to, że wiele organizacji chcących przejść do chmury nie radzi sobie ze starą technologią. Istnieje przez to ryzyko, że bez wcześniejszego przemyślenia powielone zostaną błędy popełnione podczas wdrażania systemów on-premise, które pochłonęły ogromne pokłady zasobów.

 

> Integracja i zarządzanie w ramach multicloud

„Jeżeli chodzi o model własności zasobów IT oraz kwestie płatności, to dostrzegamy tutaj potrzebę coraz większej elastyczności”, mówiła Ewa Zborowska, dyrektor ds. badań w IDC Polska, na wstępie marcowego webcastu IDC poświęconego środowisku multicloud. Jak wynika z badań IDC, w Europie 8 na 10 firm dostarcza aplikacje biznesowe ze środowiska obejmującego chmurę prywatną, publiczną lub bezpośrednio z chmury publicznej. 85% firm europejskich twierdzi, że w jakimś zakresie już korzysta z hybrydowego IT (miks własnego centrum danych i rozwiązań chmurowych), a jedynie 13% europejskich (18% polskich) firm korzysta tylko i wyłącznie z własnych centrów danych. Jeden procent firm w Polsce korzysta wyłącznie z chmury publicznej, przy średniej w Europie na poziomie około 3%.

Z badań rynkowych IDC dotyczących okresu 2019–2020 wynika, że europejskie firmy najmniej chcą wydawać na rozwój własnych centrów danych. Wobec konieczności pozyskania dodatkowej mocy obliczeniowej coraz chętniej będą sięgać po rozwiązania chmurowe.

Choć dostrzegalne jest ogólne pozytywne nastawienie do usług chmurowych, to tylko jedna na pięć europejskich firm twierdzi, że wdrożenie chmury w ich przypadku zakończyło się pełnym sukcesem. Wśród największych wyzwań i przeszkód związanych z realizacją projektów chmurowych ankietowani przez IDC wymieniali: rozczarowania związane z oczekiwaniami w zakresie wydajności czy umów SLA gwarantujących jakość usług; koszty wyższe niż zakładane i mniej przewidywalne (brak zrozumienia mechanizmów rozliczeń); kwestię kompetencji ekspertów chmurowych oraz trudności przy projektowaniu odpowiedniej architektury w ramach integracji zasobów chmurowych i własnej infrastruktury IT.

 

> Plan cloud ready

W ramach zalecanych przez IDC dobrych praktyk warto opracować „plan cloud ready”, w którym firmy powinny uwzględnić następujące kwestie:

 

  • precyzyjna analiza gotowości przedsiębiorstwa na chmurę – czy faktycznie mamy taką potrzebę biznesową?
  • w jaki sposób chcemy wykorzystywać technologie chmurowe, żeby zmieniać nasz biznes?
  • jak strategia IT wpisuje się w strategię naszej firmy?
  • czy mamy zasoby i potrafimy zarządzać zmianą będącą konsekwencją wdrożenia chmury?
  • jak zmieni się model finansowy – czy jesteśmy gotowi na to, jak planujemy budżet i kto jest właścicielem budżetu IT w firmie?
  • jak wygląda kwestia regulacji i bezpieczeństwa danych, które z nich mogą być przetwarzane w chmurze?
  • jakie procesy chcemy przenieść do chmury i jakie to będzie miało konsekwencje?
  • jak obecnie wygląda zarządzanie danymi w naszej firmie, a jak będzie wyglądało po migracji do platform chmurowych?
  • konieczna będzie analiza posiadanych zasobów (nie tylko aplikacji i sprzętu, ale także tego, w którym punkcie cyklu życia jesteśmy w przypadku każdego z produktów, rozwiązań czy aplikacji; bardzo istotne jest też rozpoznanie zasobów kompetencyjnych).


Ewa Zborowska zaznaczyła, że ważne jest również, z kim projekty chmurowe będziemy realizować. Bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o integrację zasobów i zarządzania nimi (otwarte API, wspólne, dopasowane polityki zarządzania), oraz bardzo dobre przygotowanie do rozpoczęcia projektu chmurowego z udziałem ekspertów to podstawy sukcesu przy wdrażaniu usług chmurowych.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"