Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Hybrydowy tydzień pracy

Data publikacji: 26-08-2021 Autor: Piotr Wojciechowski

W latach 2014–2019 przeprowadzono dwa duże eksperymenty polegające na wprowadzeniu cztero-dniowego tygodnia pracy. Odbywały się one w Wielkiej Brytanii i na Islandii. Wyniki tego eksperymentu są bardzo obiecujące.

 

Islandia jest małym, ale wysoko rozwiniętym krajem. W rządowym programie badawczym wzięło udział ponad 2,5 tysiąca pracowników zatrudnionych w 100 różnych zakładach pracy, co daje aż 1% aktywnych zawodowo mieszkańców Islandii. Eksperyment polegał na skróceniu wymiaru pracy z 40 do 35 godzin bez obniżania wynagrodzenia zatrudnionej osoby. Efekt? Nie zauważono spadku produktywności, a w wielu przypadkach okazało się, że pracownicy zmotywowani krótszym czasem pracy pracują wydajniej. Wyniki badań zatem podważyły tezę, że krótsze godziny pracy mogą negatywnie wpływać na wydajność oraz powodować, że de facto takie osoby będą pracować dłużej, nadrabiając zaległości po godzinach. Obawiano się także spadku jakości oferowanych usług czy produkowanych towarów. W rzeczywistości pracownicy bardziej byli zachęceni do zachowania lepszego work-life balance. Naukowcy prowadzący eksperyment odnotowali ogólny wzrost poziomu dobrego samopoczucia oraz zredukowany poziom stresu i wypalenia zawodowego wśród osób, które wzięły udział w eksperymencie. Długoterminowo przekładało się to oczywiście na zwiększoną satysfakcję i zadowolenie z samej pracy.

Warto pochylić się tutaj nad tym, w jaki sposób pracownicy utrzymywali wysoką efektywność swojej pracy i nie musieli pracować po godzinach. Okazało się, że sami wprowadzali w planie swojego dnia konieczne zmiany, odpowiednio reorganizując harmonogram, poprawiając komunikację zarówno wewnątrz zespołu, jak i pomiędzy zespołami, a przede wszystkim redukując czas poświęcony na spotkania.

Te metody brzmią znajomo? W czasie, gdy opracowywano wyniki tego eksperymentu, przyszła pandemia i nastała epoka pracy zdalnej i hybrydowej. Praca zdalna także wymusiła zarówno na pracodawcach, jak i pracownikach przemodelowanie trybu pracy oraz harmonogramu dnia codziennego. W szczególności, gdy dzieci miały w tym samym czasie nauczanie zdalne, konieczne było odejście od sztywnego, ośmiogodzinnego dnia pracy. Niemniej te same techniki wprowadzone, aby osiągnąć czterodniowy tydzień pracy, z powodzeniem wykorzystano w zespołach, które z biur musiały przenieść się do mieszkań. Kilka czynników zwiększających wydajność pracy jest wspólnych. Pracując z domu, nie jesteśmy zasypywani ciągłymi pytaniami współpracowników, którzy zamiast samemu coś sprawdzić, wybierają drogę na skróty, tym samym odrywając nas od wykonywanych czynności. Nie wspominając już o godzinach przy ekspresie z kawą spędzonych na omawianiu niekoniecznie służbowych spraw. Harmonogram spotkań oraz ich długość układane są tak, aby w możliwie szerokim gronie, ale najkrótszym czasie, omówić bieżące tematy bez zbędnego rozgadywania się.

 

[...]

 

Autor specjalizuje się w rozwiązaniach routingu i switchingu, data center oraz service providers. Pracuje jako niezależny konsultant IT. Posiada certyfikat CCIE.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"