Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.08.2021

Firma Fortinet rozszerzyła...

Firma Fortinet rozszerzyła ofertę o usługę FortiTrust, która dołączyła do innych usług...
26.08.2021

Aplikacje biznesowe

Ready_™ AppStore
26.08.2021

Automatyzacja chmur...

Integracja z Red Hat Ansible
26.08.2021

Backup kodu źródłowego

GitProtect.io dostępny na Github
26.08.2021

Wsparcie pracy hybrydowej

Zdalny SD WAN
26.08.2021

Nowy monitor Philips 498P9Z

Nowy monitor Philips 498P9Z to model wyposażony w 49-calowy, zakrzywiony panel VA o...
26.08.2021

Wytrzymały punkt dostępowy

D-Link DIS-2650AP
26.08.2021

Ekonomiczne dyski

SSD bez DRAM
26.08.2021

Petabajty pojemności

Serwery QNAP

Systemy IT w Przemyśle 4.0

Data publikacji: 26-08-2021 Autor: Marcin Bieńkowski

Hasła związane z digitalizacją, cyfryzacją, Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT), cyfrową oraz inteligentną fabryką oraz szerzej Przemysłem 4.0 coraz częściej pojawiają się na ustach przedsiębiorców. W dużej mierze przyczyniła się do tego globalna pandemia, która w istotny sposób przyspieszyła cyfrową transformację w firmach na całym świecie.

 

Koncepcja Przemysłu 4.0 (niem. Industrie 4.0), nazywanego też czwartą rewolucją przemysłową, narodziła się w Niemczech w 2011 r. Wówczas to, za sprawą decyzji niemieckiego rządu, stała ona się kluczowym elementem strategii innowacyjnego rozwoju naszego zachodniego sąsiada. Koncepcja ta miała być odpowiedzią na pytanie, jak powinna wyglądać strategia gospodarcza kraju w obliczu nadchodzących cyfrowych zmian w gospodarce. Nasi sąsiedzi zza Odry oczekują, że na skutek czwartej rewolucji przemysłowej w najbliższych latach nastąpi dalszy skokowy wzrost efektywności niemieckich przedsiębiorstw oraz powstaną nowe i zostaną udoskonalone dotychczasowe modele biznesowe usług i produkcji. W ten sposób niemiecka gospodarka zyskać ma przewagę w zakresie nowoczesnych cyfrowych technologii.

Utworzona w wyniku decyzji rządu niemieckiego grupa robocza Industrie 4.0 Working Group sformułowała pierwsze rekomendacje dotyczące implementacji koncepcji Przemysł 4.0, które zostały opublikowane w kwietniu 2013 r. Opracowany dokument, zawierający ogólną wizję rozwoju przemysłu, stał się następnie podstawą do opracowania ostatecznych zaleceń dotyczących urzeczywistnienia czwartej rewolucji przemysłowej.

 

> Od przemysłu 1.0 do 4.0

Idea związana z Przemysłem 4.0 polega na cyfrowej integracji systemów produkcyjnych oraz tworzeniu autonomicznych, sterowanych cyfrowo sieci maszyn i czujników, w tym urządzeń Przemysłowego Internetu Rzeczy, które są w stanie komunikować się ze sobą i z nadzorującymi ich pracę ludźmi. Z kolei wykorzystanie takich technologii jak Big Data, uczenie maszynowe czy algorytmy sztucznej inteligencji pozwala na przewidywanie awarii, odchyleń parametrów czy zaburzeń procesu produkcyjnego i technologicznego. Co więcej możliwa jest również proaktywna optymalizacja procesów produkcyjnych, które pomagają w dostosowywaniu ich do nowych warunków produkcji związanych na przykład z dynamicznie spływającymi zamówieniami.

Wróćmy jednak do określenia „czwarta rewolucja przemysłowa”. Termin ten nawiązuje do trzech poprzednich, przełomowych zdarzeń w rozwoju społeczno-gospodarczym ludzkości. Chodzi tu oczywiście o mechanizację produkcji za pomocą maszyn parowych (Przemysł 1.0), wprowadzenie masowej produkcji opartej na podziale pracy oraz elektryfikacji maszyn i procesów technologicznych (Przemysł 2.0) oraz zastosowanie elektroniki i technologii IT dla automatyzacji produkcji (Przemysł 3.0).

Tak więc koncepcja Przemysłu 4.0 w obecnym stadium rozwoju pozwala wykorzystać zachodzące od lat w przemyśle procesy automatyzacji i cyfryzacji do przekształcenia fabryk w samosterujące, samoadaptujące i samoorganizujące, które coraz częściej nazywa się inteligentnymi bądź cyfrowymi fabrykami – ang. smart factories, digital factories. Jeśli spojrzeć z tej perspektywy, istota Przemysłu 4.0 polega na tworzeniu inteligentnych łańcuchów wartości opartych na dynamicznych, samoorganizujących i optymalizujących się systemach łączących ze sobą ludzi i maszyny. Stanowią one dynamiczną sieć skupioną wokół wspólnego obiektu współdziałania – produktu końcowego bądź zamówienia klienta.

 

> Cyfryzacja procesów przemysłowych

Cyfryzacja przemysłu to nie wyłącznie digitalizacja samego procesu produkcyjnego. Przemysł 4.0 obejmuje bowiem również skuteczne wykorzystanie rozwiązań cyfrowych we wszystkich obszarach działania przedsiębiorstwa, zaczynając od cyfryzacji procesów badawczo-rozwojowych i przygotowanie oraz projektowanie nowych produktów, poprzez logistykę, procesy wytwórcze, marketing, sprzedaż, a na zarządzaniu reklamacjami i relacjami z klientem lub odbiorcami kończąc. Dla Przemysłu 4.0 istotna jest też cyfrowa infrastruktura – budynki czy automatyka budynkowa, a także, co może dziwić, wykorzystanie rozwiązań cyfrowych w relacji z administracją publiczną, a więc opłaty podatków, uzyskiwanie pozwoleń, ustalanie warunków środowiskowych, recykling czy stosowanie regulacji prawnych.

Jednak w przemyśle dokonująca się na naszych oczach cyfryzacja procesów produkcyjnych dotyczy przede wszystkim procesów wytwórczych odpowiadających za tworzenie finalnego produktu. Są to tak zwane pionowe i poziome łańcuchy wartości. Warto jednak zaznaczyć, że cyfrowa transformacja i ściślejsza integracja postępuje wolniej w przypadku pionowych (procesy, cele) niż dla poziomych łańcuchów wartości (współpraca z dostawcami, klientami oraz innymi partnerami).

 

[...]

 

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"