Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.12.05.2022

Odszyfrowanie historii

Z inicjatywy prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, powstało Biuro Nowych Technologii. Jego...
01.04.2022

Program partnerski

NGAGEFirma NFON, ogólnoeuropejski dostawca komunikacji głosowej w chmurze, ogłosił...
01.04.2022

SI w TFI PZU

Na platformie do inwestowania inPZU działa już nowa metoda identyfikacji tożsamości...
01.04.2022

Kooperacja w chmurze

To oparta na stworzonej przez NetApp technologii ONTAP i w pełni zarządzana przez...
01.04.2022

Nowe laptopy od Dynabook

Dynabook wprowadza do swojej oferty dwa laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji,...
01.04.2022

Ryzen do stacji roboczych

AMD przedstawił nową gamę procesorów Ryzen Threadripper PRO 5000 serii WX.
31.03.2022

Serwery dla MŚP

Firma Lenovo wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury IT Future Ready,...
31.03.2022

Innowacyjny kontroler SSD

Microchip zaprezentował nowe kontrolery SSD, które umożliwią obsługę napędów o pojemności...
31.03.2022

Wydajny jak Brother

Brother dodał do swojej oferty trzy nowe, atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, które...

Pamięć w łańcuchu DNA

Data publikacji: 23-09-2021 Autor: Adam Kamiński

Dane są wspólnym mianownikiem funkcjonowania i rozwoju cywilizacji, są bazą dla wszelkich działań podejmowanych przez organizacje na całym świecie. Jednak przybywająca ilość cyfrowych informacji szybko wyprzedza konwencjonalne technologie ich przechowywania. Jedną z alternatyw dla obecnych urządzeń pamięci masowej może być przechowywanie danych w DNA.

 

W roku 1992 na świecie powstawało 100 GB danych dziennie, w 1997 r. – 100 GB na godzinę, w 2002 r. – 100 GB na sekundę, a według danych IDC w 2018 r. ludzkość w sekundę miała generować 50 tys. GB danych. Od początków istnienia naszej cywilizacji do 2003 r. wyprodukowaliśmy ich 5 eksabajtów. W 2014 r. produkowaliśmy tyle w ciągu dwóch dni. Szacuje się, że całkowita liczba informacji cyfrowych na całym świecie w przyszłym roku osiągnie 80 zettabajtów, z czego większość będzie przechowywana w ogromnych centrach danych. Ogromna większość cyfrowych danych jest przechowywana na nośnikach, które mają ograniczoną żywotność i co jakiś czas wymagają ponownego kodowania.

Stosowanie DNA do celów archiwalnych może pomóc rozwiązać oba te problemy: ograniczonej żywotności danych i zajmowania dużej ilości miejsca przez twarde dyski, na których są one przechowywane. DNA może zapewnić szybki skok technologiczny ze względu na wysoką gęstość przechowywania, długowieczność i efektywność energetyczną.

DNA jako nośnik pamięci

Pomysł zapisu danych w łańcuchu DNA nie powinien nikogo dziwić – w końcu natura robi to od miliardów lat. Po raz pierwszy zastosował go harvardzki genetyk, George Church, który w 2012 r. zakodował w DNA książkę zawierającą 50 tys. słów.

DNA jest dobrym nośnikiem pamięci, ponieważ jego gęstość jest o rzędy wielkości wyższa niż wszystko inne, co pozwala na przechowywanie ogromnych ilości danych w stosunku do jego wielkości. Zdania naukowców co do pojemności podwójnej helisy są podzielone – jeden gram DNA może pomieścić do: 205 PB, 455 EB lub jednego zettabajta danych.

O przewadze nad innymi nośnikami decyduje również jego wytrzymałość, bo choć DNA samo w sobie jest dość kruche, to jednak przechowywane w odpowiednich warunkach może być niezwykle trwałe. W przeciwieństwie do taśmy magnetycznej – powszechnej obecnie metody długoterminowego przechowywania danych – która wytrzymuje zaledwie kilka dekad, zanim zacznie się degradować, DNA może przetrwać nawet tysiące lat. Inną interesującą cechą kwasu deoksyrybonukleinowego jest to, że po stworzeniu polimeru DNA wymaga niewielkich nakładów energii w spoczynku w porównaniu do dzisiejszych technologii przechowywania danych.

 

[...]

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"