Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...
04.11.2022

Wieloetapowa analiza

Firma WithSecure wprowadziła nową warstwę ochrony w swojej chmurowej platformie...
04.11.2022

MDR na straży bezpieczeństwa

Firma Sophos zadbała o kompatybilność swoich usług bezpieczeństwa MDR z rozwiązaniami...
04.11.2022

Ochrona urządzeń końcowych

Dostępne jest nowe rozwiązanie firmy Fortinet przeznaczone do zautomatyzowanej ochrony...
04.11.2022

Biznesowy monitoring

SentiOne, polska firma wspierająca marki w monitoringu internetu i automatyzacji obsługi...
04.11.2022

Praca w każdych warunkach

Advantech wprowadził dwa nowe komputery z szyną DIN – ARK-1221L oraz ARK-1250L....
04.11.2022

Serwery dedykowane

OVHcloud zwiększa ofertę serwerów dedykowanych o nowe rozwiązania skoncentrowane na...
04.11.2022

Monitory do pracy DC

MMD, producent monitorów marki Philips, wprowadził do sprzedaży trzy monitory...
04.11.2022

Monitoring PTZ

Najnowsza kamera Sony SRG-X40UH, która wzbogaca ofertę kamer PTZ, jest już dostępna w...

Wizualizacja w Powershell Universal Dashboard

Data publikacji: 21-10-2021 Autor: Bartosz Bielawski

Do tej pory w cyklu o PowerShell Universal omówiliśmy dwa podstawowe komponenty tej platformy: Universal API, dzięki któremu mogliśmy tworzyć końcówki REST, oraz Universal Automation, czyli swoisty silnik do planowania rozmaitych zadań z wykorzystaniem PowerShella i rozbudowanej składni znanej z narzędzia crontab. W tej części przyjrzymy się temu elementowi, który pozwoli nam wizualizować za pomocą stron informacje gromadzone z wykorzystaniem PowerShella: Universal Dashboard.

 

Omówienie tej części produktu postaramy się przeprowadzić analogicznie do poprzednich dwóch składowych. Zaczniemy od tworzenia prostej strony, zarówno z wykorzystaniem interfejsu graficznego, jak i oferowanego API, a także za pomocą modyfikowania plików konfiguracyjnych. Następnie przyjrzymy się rozmaitym kontrolkom, z których możemy korzystać przy tworzeniu strony poprzez PowerShell Universal. Spróbujemy też stworzyć serwis zawierający wiele podstron i przyjrzymy się temu, jak tworzyć strony stanowiące swoiste narzędzia do przyjmowania danych wejściowych od użytkowników. Pochylimy się też nad uwierzytelnianiem i autoryzacją w ramach PowerShell Universal.

> ELEMENTY W DASHBOARDZIE

Jeśli chcemy utworzyć elementy wizualne w ramach PowerShell Universal, korzystając z interfejsu graficznego, to musimy w pierwszej kolejności rozwinąć menu związane z opcją Dashboard. Wśród dostępnych pozycji znajdziemy strony (dashboards), platformy (frameworks), komponenty (components) oraz opublikowane foldery (published folders). Omówimy po kolei wszystkie dostępne opcje, zaczynając od końca.

Opublikowane foldery pozwolą nam udostępniać w PowerShell Universal wszelkiego rodzaju statyczne treści zapisane na dysku naszego serwera. Może być to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy tworzenie takich treści czy stron możemy uzyskać za pomocą innych narzędzi: raporty z narzędzi do kopii zapasowych, raporty z serwerów baz danych czy strony generowane na podstawie dokumentacji przechowywanej w repozytorium w języku markdown. Podajemy tu jedynie ścieżkę do statycznej treści oraz URL w naszej platformie. Opcjonalnie można także skorzystać z uwierzytelniania. Autoryzacja, podobnie jak w innych miejscach w PowerShell Universal, kontrolowana jest za pomocą ról.

Komponenty to miejsce, gdzie do naszej platformy dodawać możemy rozmaite kontrolki, które później będziemy mogli wykorzystać podczas tworzenia stron. Kontrolki dodawać możemy, korzystając ze „sklepu”, gdzie znajdziemy sporo ciekawych opcji. Po zainstalowaniu zyskamy dostęp do nowych poleceń, które następnie będziemy mogli wykorzystać w trakcie tworzenia stron. Komponenty to de facto moduły PowerShell zawierające wspomniane polecenia oraz wszelkiego rodzaju zasoby niezbędne do tego, by wzbogacić naszą stronę o wspomniane kontrolki.

Platformy pozwalają korzystać z różnych wersji PowerShell Universal. Obejmują skrypty oraz elementy JavaScript, dzięki którym może on funkcjonować. Element ten jest niezbędny przy tworzeniu stron (musimy przekazać informację o wykorzystywanej platformie, aby móc utworzyć stronę). Jeśli pobierzemy inną wersję PowerShell Universal i zechcemy ją dodać do naszej istniejącej platformy, to musimy skorzystać z opcji Add Framework. Domyślnie mamy dostęp do wersji drugiej (niezbędnej, gdy chcemy skorzystać ze stron tworzonych w poprzedniej wersji produktu) oraz trzeciej (aktualnej).

Ostatni element to strony. Tu możemy je przeglądać i tworzyć. Jeśli zdecydujemy się na tworzenie strony, to mamy – podobnie jak to było w poprzednich elementach – dwie możliwości. Utworzenie strony zawierającej domyślne „Hello, World” bądź import strony z uprzednio przygotowanego pliku. W obu przypadkach możemy też zdecydować, czy chcemy, by strona wspierała uwierzytelnianie, jakie role mogą z niej korzystać (jeśli zechcemy skorzystać z autoryzacji). Możemy też włączyć opcję automatycznego startu oraz automatycznego publikowania – zmiany w plikach konfiguracyjnych powodować będą restart naszej strony. Jeśli zdecydujemy się na utworzenie strony od zera, to warto od razu skorzystać z wbudowanego edytora, by zastąpić zawartość domyślną takimi elementami, które faktycznie chcielibyśmy na naszej stronie umieścić. Aby skorzystać z tej możliwości, musimy wybrać menu Info z listy dostępnych obok naszej strony w ogólnym widoku. Następnie musimy wybrać pozycję Edit. Po dokonaniu zmian w kodzie musimy jedynie zapisać zmiany, korzystając z opcji Save. W tym samym miejscu możemy też dokonać dwóch innych, bardzo istotnych operacji. Przede wszystkim możemy zmienić parametry naszej strony na inne niż te, które wybraliśmy w czasie jej tworzenia. Opcja ta jest częściowo ukryta: po kliknięciu przycisku oznaczonego trzema kropkami powinniśmy uzyskać dostęp do pozycji Edit Properties. Drugi element, któremu warto poświęcić w tym miejscu uwagę, to opcja Components. To tu właśnie możemy dodać uprzednio zainstalowane komponenty. Jeśli z tego nie skorzystamy, to jakakolwiek próba użycia ich na naszej stronie skutkować będzie zapisaniem stosownej informacji w tym samym miejscu logów (Log). Możemy tu też na bieżąco śledzić sesje (Sessions) czy wyświetlać aktywne końcówki (Endpoints). Możemy też stronę ponownie uruchomić (Restart) bądź podejrzeć (View).

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest Microsoft MVP w dziedzinie PowerShella, blogerem oraz jednym z moderatorów forum dotyczącego skryptów w serwisie TechNet. Autor książki „Windows PowerShell 5.1 Biblia”.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"