Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Wizualizacja w Powershell Universal Dashboard

Data publikacji: 21-10-2021 Autor: Bartosz Bielawski

Do tej pory w cyklu o PowerShell Universal omówiliśmy dwa podstawowe komponenty tej platformy: Universal API, dzięki któremu mogliśmy tworzyć końcówki REST, oraz Universal Automation, czyli swoisty silnik do planowania rozmaitych zadań z wykorzystaniem PowerShella i rozbudowanej składni znanej z narzędzia crontab. W tej części przyjrzymy się temu elementowi, który pozwoli nam wizualizować za pomocą stron informacje gromadzone z wykorzystaniem PowerShella: Universal Dashboard.

 

Omówienie tej części produktu postaramy się przeprowadzić analogicznie do poprzednich dwóch składowych. Zaczniemy od tworzenia prostej strony, zarówno z wykorzystaniem interfejsu graficznego, jak i oferowanego API, a także za pomocą modyfikowania plików konfiguracyjnych. Następnie przyjrzymy się rozmaitym kontrolkom, z których możemy korzystać przy tworzeniu strony poprzez PowerShell Universal. Spróbujemy też stworzyć serwis zawierający wiele podstron i przyjrzymy się temu, jak tworzyć strony stanowiące swoiste narzędzia do przyjmowania danych wejściowych od użytkowników. Pochylimy się też nad uwierzytelnianiem i autoryzacją w ramach PowerShell Universal.

> ELEMENTY W DASHBOARDZIE

Jeśli chcemy utworzyć elementy wizualne w ramach PowerShell Universal, korzystając z interfejsu graficznego, to musimy w pierwszej kolejności rozwinąć menu związane z opcją Dashboard. Wśród dostępnych pozycji znajdziemy strony (dashboards), platformy (frameworks), komponenty (components) oraz opublikowane foldery (published folders). Omówimy po kolei wszystkie dostępne opcje, zaczynając od końca.

Opublikowane foldery pozwolą nam udostępniać w PowerShell Universal wszelkiego rodzaju statyczne treści zapisane na dysku naszego serwera. Może być to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy tworzenie takich treści czy stron możemy uzyskać za pomocą innych narzędzi: raporty z narzędzi do kopii zapasowych, raporty z serwerów baz danych czy strony generowane na podstawie dokumentacji przechowywanej w repozytorium w języku markdown. Podajemy tu jedynie ścieżkę do statycznej treści oraz URL w naszej platformie. Opcjonalnie można także skorzystać z uwierzytelniania. Autoryzacja, podobnie jak w innych miejscach w PowerShell Universal, kontrolowana jest za pomocą ról.

Komponenty to miejsce, gdzie do naszej platformy dodawać możemy rozmaite kontrolki, które później będziemy mogli wykorzystać podczas tworzenia stron. Kontrolki dodawać możemy, korzystając ze „sklepu”, gdzie znajdziemy sporo ciekawych opcji. Po zainstalowaniu zyskamy dostęp do nowych poleceń, które następnie będziemy mogli wykorzystać w trakcie tworzenia stron. Komponenty to de facto moduły PowerShell zawierające wspomniane polecenia oraz wszelkiego rodzaju zasoby niezbędne do tego, by wzbogacić naszą stronę o wspomniane kontrolki.

Platformy pozwalają korzystać z różnych wersji PowerShell Universal. Obejmują skrypty oraz elementy JavaScript, dzięki którym może on funkcjonować. Element ten jest niezbędny przy tworzeniu stron (musimy przekazać informację o wykorzystywanej platformie, aby móc utworzyć stronę). Jeśli pobierzemy inną wersję PowerShell Universal i zechcemy ją dodać do naszej istniejącej platformy, to musimy skorzystać z opcji Add Framework. Domyślnie mamy dostęp do wersji drugiej (niezbędnej, gdy chcemy skorzystać ze stron tworzonych w poprzedniej wersji produktu) oraz trzeciej (aktualnej).

Ostatni element to strony. Tu możemy je przeglądać i tworzyć. Jeśli zdecydujemy się na tworzenie strony, to mamy – podobnie jak to było w poprzednich elementach – dwie możliwości. Utworzenie strony zawierającej domyślne „Hello, World” bądź import strony z uprzednio przygotowanego pliku. W obu przypadkach możemy też zdecydować, czy chcemy, by strona wspierała uwierzytelnianie, jakie role mogą z niej korzystać (jeśli zechcemy skorzystać z autoryzacji). Możemy też włączyć opcję automatycznego startu oraz automatycznego publikowania – zmiany w plikach konfiguracyjnych powodować będą restart naszej strony. Jeśli zdecydujemy się na utworzenie strony od zera, to warto od razu skorzystać z wbudowanego edytora, by zastąpić zawartość domyślną takimi elementami, które faktycznie chcielibyśmy na naszej stronie umieścić. Aby skorzystać z tej możliwości, musimy wybrać menu Info z listy dostępnych obok naszej strony w ogólnym widoku. Następnie musimy wybrać pozycję Edit. Po dokonaniu zmian w kodzie musimy jedynie zapisać zmiany, korzystając z opcji Save. W tym samym miejscu możemy też dokonać dwóch innych, bardzo istotnych operacji. Przede wszystkim możemy zmienić parametry naszej strony na inne niż te, które wybraliśmy w czasie jej tworzenia. Opcja ta jest częściowo ukryta: po kliknięciu przycisku oznaczonego trzema kropkami powinniśmy uzyskać dostęp do pozycji Edit Properties. Drugi element, któremu warto poświęcić w tym miejscu uwagę, to opcja Components. To tu właśnie możemy dodać uprzednio zainstalowane komponenty. Jeśli z tego nie skorzystamy, to jakakolwiek próba użycia ich na naszej stronie skutkować będzie zapisaniem stosownej informacji w tym samym miejscu logów (Log). Możemy tu też na bieżąco śledzić sesje (Sessions) czy wyświetlać aktywne końcówki (Endpoints). Możemy też stronę ponownie uruchomić (Restart) bądź podejrzeć (View).

 

[...]

 

Autor zawodowo zajmuje się informatyką. Jest Microsoft MVP w dziedzinie PowerShella, blogerem oraz jednym z moderatorów forum dotyczącego skryptów w serwisie TechNet. Autor książki „Windows PowerShell 5.1 Biblia”.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"