Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 21-10-2021 | Autor: | Adam Kamiński |
Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas, że spora część naszego życia – zawodowa czy prywatna – odbywa się wirtualnie. Zdalne spotkania to już biurowa codzienność. Niestety większość z nich rozpoczyna się od rozwiązywania naprędce problemów z brakiem połączenia, wizją lub dźwiękiem. A gdyby tak można było zacząć wideokonferencję bez problemów?
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią prowadzenie spotkań zdalnie, za pomocą systemów konferencyjnych, często jest po prostu koniecznością. W obliczu tego warto wyposażyć się w sprzęt, który pozwoli w sposób profesjonalny przeprowadzić spotkanie, i dając pewność, że żadna niedziałająca kamera czy mikrofon nie zakłócą jego przebiegu. Wdrożenie systemu z licznymi elementami, połączeniami i komponentami sterującymi może stanowić spore wyzwanie, dlatego warto stawiać na takie rozwiązania, które zapewniają wysoką funkcjonalność, a jednocześnie są proste w zarządzaniu, zarówno pod względem sprzętu, jak i oprogramowania. Urządzenia przeznaczone do prowadzenia wirtualnych spotkań spełniające te wymogi to bez wątpienia znacznie lepsze rozwiązanie niż kamera i mikrofon w laptopie. Producenci sprzętu do komunikacji, zdając sobie z tego sprawę, prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych, pewniejszych, bardziej kompaktowych systemów wideokonferencyjnych. Logitech wprowadził niedawno do swojej oferty trzy takie rozwiązania. W tym numerze zaprezentujemy wielofunkcyjny wideobar typu all-in-one, który łączy w sobie kamerę, głośniki i mikrofony – Rally Bar Mini.
All-in-one
Logitech Rally Bar Mini to wideobar przeznaczony dla małych sal konferencyjnych i huddle roomów. Jest kompletnym systemem wideokonferencyjnym, którego wszystkie funkcje obsługiwane są bezpośrednio przez samo urządzenie, bez konieczności instalacji sterowników, choć dostępne jest specjalne oprogramowanie do szczegółowej konfiguracji ustawień oraz aktualizacji firmware’u. Jest to jednak system autonomiczny typu plug and play kompatybilny z dowolnym pecetem lub Makiem. Po podłączeniu do komputera sprzęt jest od razu wykrywany, a producent zapewnia natywną obsługę zaimplementowanych technologii pozwalających na przeprowadzenie profesjonalnej transmisji z automatycznym kadrowaniem, zoomowaniem, śledzeniem postaci oraz wyciszaniem dźwięków tła przez większość dostępnych aplikacji do komunikacji online, jak Zoom Rooms czy Microsoft Teams.
Wyostrzone zmysły
Centrum urządzenia jest sterowana automatycznie kamera o rozdzielczości 4K z ruchomym obiektywem pokrywającym do 163° powierzchni sali (o zakresie ruchu 25° w poziomie i 15° w pionie) i czterokrotnym zoomem cyfrowym. Za obsługę urządzenia odpowiada wbudowany zestaw technologii RightSense. Pierwszą z nich jest RightSight, która automatycznie dostosowuje kadr do liczby rozmówców, podąża za przemieszczającymi się uczestnikami, odpowiednio poruszając obiektywem i dopasowując stopień powiększenia, niezależnie od tego, w jakiej są odległości od urządzenia. RightSight działa na tyle dyskretnie, że nie zakłóca rozmowy czy kontaktu wzrokowego interlokutorów, płynnie przenosząc skupienie pomiędzy mówiącymi osobami. Projektanci Logitecha wyposażyli wideobar w dodatkową kamerę AI do automatycznego dostosowywania i zmiany kadrowania, która wspomaga pracę domyślnej kamery, aby uwzględnić osoby wchodzące i wychodzące z sali konferencyjnej. Wizjer AI monitoruje układ i rozmieszczenie osób w sali, wspierając realizację funkcji autokadrowania, a dodatkowo zlicza zebranych uczestników, śledzi zajętość sali i wysyła informację do pulpitu zarządzania urządzeniem, np. Logitech Sync, pozwalając na raportowanie i analizę wykorzystania pomieszczenia.
Kolejna z proaktywnych technologii – RightLight – to nic innego jak automatyczne dopasowanie ekspozycji do panujących warunków oświetleniowych. Dzięki niej urządzenie samodzielnie optymalizuje oświetlenie, balans bieli, nasycenie kolorów oraz redukuje szumy obrazu. Funkcja ta ma zapewnić optymalną widoczność każdego uczestnika spotkania, niezależnie od oświetlenia w pomieszczeniu, skupiając się najpierw na twarzach, a następnie na otoczeniu, renderując naturalnie wyglądające odcienie barwy skóry. RighLight, dysponując szerokim zakresem dynamiki (WDR), może odróżniać ludzi od ścian i okien, korygując efekty podświetlenia i poświatę, nie zaciemniając twarzy. Każdy uczestnik jest zoptymalizowany pod kątem indywidualnych odcieni i oświetlenia, dzięki czemu można odzwierciedlić naturalne kolory skóry i ubrań. Algorytm nie blokuje jednak ustawień ekspozycji na postaci, zamiast tego na bieżąco dostosowuje poziomy naświetlenia do zmieniających się warunków, jednak odbywa się to na tyle szybko i płynnie, że nie doświadczymy nieprzyjemnego falowania światła lub zupełnie ciemnych postaci na ekranie przez nagłe zintensyfikowanie oświetlenia tła, np. przez wyjście słońca zza chmur.
[...]
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline