Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.24.05.2022

Nowe możliwości w zakresie...

VMware rozszerza ofertę zabezpieczeń end-to-end dla obciążeń cloud-native poprzez ochronę...
24.05.2022

Zarządzanie kluczami

IBM przedstawił nowe rozwiązanie do zarządzania kluczami w wielu chmurach, oferowane jako...
24.05.2022

Ochrona przed zagrożeniami

ESET wprowadził nowe wersje swoich produktów biznesowych do ochrony stacji roboczych,...
24.05.2022

Value Stream Management

Micro Focus zaprezentował nową platformę do zarządzania strumieniem wartości VSM (ang....
24.05.2022

Unijna decyzja Value Stream...

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła...
24.05.2022

Nowy laptop Dynabooka

Sprzęt waży 1,45 kg, a jego grubość to 17,8 mm. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, gdyż...
24.05.2022

Przepływ pracy

QNAP oferuje model TS-435XeU wykorzystujący procesor Marvell OCTEON TX2 CN9131 2,2 GHz z...
24.05.2022

Wideo bez wstrząsów

Kamera stałopozycyjna firmy Axis Communications służy do monitoringu miejsc zagrożonych...
24.05.2022

Akceleratory dla naukowców

Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży opartych na architekturze AMD CDNA 2...

Chromebook w pracy – sprawdzian przydatności

Data publikacji: 21-10-2021 Autor: Grzegorz Kubera

Laptopy z systemem Chrome OS zyskały ogromną popularność w czasie pandemii. Oferują szeroką funkcjonalność, a przy tym są relatywnie tanie. Czy można jednak na nich komfortowo pracować? Oceniamy możliwości chromebooków.

 

Niedrogi komputer do pracy, czyli chromebook. Do niedawna komputery te były kojarzone głównie ze sprzętem do nauki, ale obecnie to pełnoprawne laptopy, których z powodzeniem możemy używać w codziennej pracy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nieco droższe wersje dysponujące lepszym wyposażeniem.

Chromebooki to świetna opcja dla firm, które na co dzień pracują przede wszystkim w pakiecie biurowym i aplikacjach działających w chmurze. Komputery tej klasy działają na systemie operacyjnym Google Chrome OS, który jest minimalistyczny i zaprojektowany z myślą o pracy online. Z tego powodu chromebooki nie mają zazwyczaj zbyt dużo pamięci i przestrzeni dyskowej. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie popracujemy offline. W ostatnich latach Google zwiększyło możliwości pracy bez dostępu do internetu i ich aplikacje takie jak Dokumenty czy Arkusze działają już w trybie offline. Ponadto chromebooki mają dostęp do sklepu Google Play, co oznacza, że możemy pobierać i uruchamiać różne aplikacje przeznaczone na Androida – znacznie zwiększa to użyteczność tych maszyn. Możemy nawet uruchomić na chromebooku Linuksa, co może być przydatne dla programistów.

> DOCELOWY UŻYTKOWNIK CHROMEBOOKA

Docelowymi użytkownikami chromebooków są przede wszystkim osoby, które wykorzystują komputer do popularnych zadań, takich jak tworzenie i edycja dokumentów, pisanie e-maili, ale też oglądanie filmów czy przeglądanie internetu i korzystanie z aplikacji online. Modele premium oferują również ekrany dotykowe. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy różne modele – zarówno pod względem wielkości ekranu, jak i sposobu obsługi (są nawet 2 w 1). Wybór nie jest tak szeroki jak w przypadku laptopów z Windowsem, ale jest większy w porównaniu do MacBooków.

Nie można jednak powiedzieć, że chromebooki nie mają ograniczeń. Ich największą wadą jest brak możliwości instalowania oprogramowania – przykładowo nie zainstalujemy Photoshopa, by korzystać z niego tak jak w systemie Windows. W takim i podobnych przypadkach znajdziemy różne alternatywy na Chrome OS i Androida, niemniej zwykle nie są to tak dobre aplikacje.

Kolejnym ograniczeniem jest dostępność do akcesoriów. Zdarza się, że producent nie ma sterowników dla danego urządzenia i nie podłączymy go do chromebooka. Wybór urządzeń peryferyjnych dla tej klasy komputerów jest zdecydowanie mniejszy niż ten, jaki kojarzymy z platformy Windows czy nawet macOS.

Pamięć lokalna zwykle oscyluje w granicach 16–64 GB i najczęściej jest to pamięć eMMC Flash. Oznacza to, że wydajność jest dość dobra, niemniej przestrzeń na pliki zdecydowanie ograniczona. To sprawia, że jesteśmy niejako zmuszeni do polegania na usługach chmurowych. Osoby, które pracują offline i wykonują obciążające zadania, np. edycję wideo, również nie będą zadowolone z możliwości chromebooków. I to nie tylko ze względu na małą pojemność dysku, ale też przeciętne procesory, zwykle zaprojektowane do oszczędnej pracy ograniczającej zużycie baterii. Zatem edycja wideo czy renderowanie 3D nie są zadaniami, na które warto się porywać.

Pod względem RAM-u też nie możemy oczekiwać zbyt wiele – standardem są 2–4 GB. Nie można też liczyć na wydajność układu graficznego – nie ma chromebooków z samodzielnymi grafikami i polegają one na GPU zintegrowanym z procesorem. Zdarzają się wyjątki, np. Acer Chromebook 315 z grafiką Radeon i procesorem AMD APU, ale nawet takie modele są przeznaczone głównie do akceleracji usług online. Zadania wymagające wydajnego układu graficznego nie są domeną chromebooków.

> NIŻSZE KOSZTY SPRZĘTU I OPROGRAMOWANIA

Chromebooki mogą na kilka sposobów obniżyć koszty IT. Po pierwsze, ich cena wyjściowa jest niższa w porównaniu z większością komputerów z Windowsem. Nie brakuje modeli za ok. 1500–2000 zł, a topowe jednostki zwykle kosztują ok. 3000 zł. Laptopy z Windowsem ze średniej półki mogą kosztować nawet trzy razy tyle, natomiast nie będą trzy razy lepsze. Już sam ten fakt sprawia, że chromebooki mogą zapewnić spore oszczędności.

Po drugie, chromebooki nie polegają na aplikacjach instalowanych lokalnie, więc dział IT nie musi instalować oprogramowania, a później dbać o odpowiednie aktualizacje i wsparcie techniczne. Wszelkie aktualizacje sprzętu i jego oprogramowania są automatycznie przeprowadzane przez Google’a, a jeśli do tego korzystamy z pakietu Google Workspace, mamy do dyspozycji również zapewnioną pomoc techniczną z ich strony.

Trzecim powodem jest fakt, że w chromebooku nie ma ruchomych części, co sprawia, że są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. To przekłada się na większą niezawodność pracy i trwałość. I po czwarte, użytkownicy chromebooków pracują na ogół w chmurze, więc nie musimy wydawać pieniędzy na pamięć masową, aby obsługiwać pracę w sieci i kopie zapasowe.

 

[...]

 

Autor jest założycielem firmy doradczo-technologicznej; pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"