Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

IOTA Tangle

Data publikacji: 04-01-2022 Autor: Adam Kamiński

Mimo swoich wad i niedociągnięć bitcoin wciąż jest najpopularniejszą kryptowalutą wśród cyfrowych aktywów. Przez ograniczoną prędkość, mały TPS, duże koszty transakcji, trudny do osiągnięcia konsensus nie nadaje się do przeprowadzania transakcji lub wykorzystania w mikropłatnościach. Szybkim, praktycznie bezpłatnym cyfrowym aktywem jest IOTA, która ma szansę stać się blockchainem 3.0.

 

Obecne scentralizowane systemy nie są wystarczająco skalowalne, aby skutecznie wspierać miliony mikrotransakcji na sekundę, umożliwić większą automatyzację w dynamicznych procesach fabrycznych i zautomatyzowane podejmowanie decyzji. Ponadto są podatne na wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością – te problemy ograniczały wdrożenie IoT. Pojawienie się DLT i ograniczenia projektowe systemów blockchain dla niektórych typów aplikacji doprowadziły do rozwoju alternatywnych kryptowalut dla różnych celów. Zdecentralizowany system może zapewnić prywatność i skalowalność, bez konieczności polegania na centralnym organie lub konkretnym sprzęcie. W tym kontekście technologie rozproszonego rejestru (DLT) mogą być istotnym ułatwieniem we wdrażaniu gospodarki IoT.


DLT dla IoT


Projekt IOTA został stworzony przez Siergieja Popova, Siergieja Ivancheglo, Davida Sønstebø i swoimi korzeniami sięga 2015 r. Później do zespołu dołączył Dominik Schiener, który do dziś pełni funkcję szefa zespołu projektowego (wraz z Sønstebø).


IOTA jest technologią rozproszonego rejestru umożliwiającą komputerom w sieci przesyłanie między sobą niezmiennych danych i wartości, która ma na celu poprawę wydajności, zwiększenie produkcji i zapewnienie integralności danych w gospodarce M2M (ang. machine to machine). W ekonomii M2M każdy komputer może przesyłać dane i wartość do innych maszyn bez interwencji człowieka. Jednostką rozliczeniową w sieci IOTA jest kryptowaluta o tej samej nazwie. Kryptowaluta powstała jako technologia integralności danych i urządzeń przemysłowych dla Internetu Rzeczy. Ponadto w obszarze zainteresowania znajdują się mikrokontrolery, czujniki, inteligentne miasta, systemy adaptacyjne. Krótko mówiąc, IOTA celuje w bycie kręgosłupem Internetu Rzeczy.


Rozwój technologii IOTA jest zasadniczo związany z dwoma czynnikami: wzrostem połączonych urządzeń i blockchainem. Z założenia łańcuch bloków to rodzaj Distributed Ledger Technology (DLT), gdzie zmiany w rejestrze są odzwierciedlone we wszystkich komputerach w sieci. Dokładniej mówiąc, poprzez mechanizm konsensusu informacja jest replikowana i nie może być zmieniona przez użytkownika lub grupę użytkowników. Obecnie blockchainy stoją przed wyzwaniami bycia zdecentralizowanymi, bezpiecznymi i skalowalnymi w tym samym czasie. Niestety systemy blockchain mogą mieć tylko dwie z tych trzech właściwości, co znane jest jako problem Trilemma Scalability. Ważne kwestie projektowe w dzisiejszych systemach blockchainowych, takie jak obecność opłat, wysoki czas przetwarzania i brak skalowalności, nie pasują dobrze do scenariusza heterogenicznych urządzeń, takich jak te wynikające z nowej gospodarki, która pojawiła się wraz z IoT. Aby umożliwić maszynom autonomiczny udział w życiu gospodarczym poprzez kupno i sprzedaż danych lub zasobów, istotne stało się stworzenie systemu, który zyskuje skalowalność wraz ze wzrostem liczby urządzeń połączonych w sieć. Sprzedaż danych lub zasobów wymaga również możliwości przesyłania bardzo małych transakcji. Kryptowaluty wykorzystujące łańcuchy bloków nie są w stanie rozwiązać tych problemów, a większość innych aktywnych kryptowalut korzysta właśnie z tego rodzaju DLT. W celu złagodzenia tych problemów IOTA stworzyła własny rodzaj technologii rozproszonego rejestru, który nazywa się Tangle.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"