Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

AWS re:Invent

Data publikacji: 04-01-2022 Autor: Maciej Lelusz

Co może się stać, gdy po dwóch latach zamknięcia w domu jedziesz w delegację, i to do Las Vegas, i to na jedną z największych konferencji technologicznych na świecie?  Otóż zdarzyć się może mnóstwo i zapewniamy, wiele się zdarzyło. Zacznijmy od początku, bo, jak wiadomo, każda dobra historia, poza tym, że przyprawiona jest alkoholem i hazardem, to jeszcze ma tak prozaiczną rzecz jak początek.

 


Kilka lat temu za budowanie społeczności użytkowników AWS korporacja Amazon Web Services uhonorowała mnie tytułem AWS Hero. Otworzył on drogę do bezpośredniego uczestnictwa w różnych wydarzeniach tego producenta, w tym największego z nich – re:Invent. Czym jest owo spotkanie? AWS re:Invent to konferencja edukacyjna organizowana przez Amazon Web Services (AWS) dla globalnej społeczności zajmującej się zagadnieniami cloud computing. Wydarzenie odbyło się w formie tradycyjnej, jak i hybrydowej (można było śledzić je online). Główne składowe tego wydarzenia to długo wyczekiwane i szeroko komentowane ogłoszenia nowych produktów i usług AWS, jak również dostęp do ponad 1,5 tys. sesji technicznych, Expo i wydarzeń towarzyszących. Zacznijmy jednak od najważniejszych ogłoszeń tegoż wydarzenia.


Prywatne 5G i Cloud WAN


AWS Private 5G to nowy typ zarządzanej usługi, która umożliwia konfigurowanie i skalowanie prywatnych sieci komórkowych 5G. W konsoli AWS określa się, gdzie chcemy zbudować sieć komórkową, oraz podaje informację o przepustowości sieci wymaganej dla urządzeń. Następnie AWS dostarcza i utrzymuje małe jednostki radiowe, serwery, oprogramowanie sieci rdzeniowej 5G i sieci dostępu radiowego (RAN) oraz moduły identyfikacji abonenta (karty SIM) wymagane do utworzenia prywatnej sieci 5G i podłączenia urządzeń. AWS Private 5G automatyzuje konfigurację i wdrażanie sieci, jak również skaluje pojemność na żądanie w celu obsługi dodatkowych urządzeń i zwiększonego ruchu w sieci. W przypadku AWS Private 5G nie ma żadnych opłat z góry ani kosztów na urządzenie, a klienci płacą tylko za żądaną przepustowość i przepustowość sieci. Może być ona idealnym rozwiązaniem do zastosowań takich jak magazyny, duże kampusy lub kopalnie. Zastanawiające jest, jak usługa ta będzie wyglądała w Europie, gdzie dość mocno regulowany jest rynek koncesji na pasmo. Czas pokaże, na razie usługa dostępna jest w USA. Ogłoszono również wydanie przedpremierowe AWS Cloud WAN. Zawiera ono pulpit nawigacyjny do tworzenia, monitorowania stanu, bezpieczeństwa i wydajności ujednoliconej globalnej sieci, która zarządza ruchem między zasobami w chmurze i środowiskami lokalnymi.


ML I AI


W tym roku dużo mówiło się o danych i uczeniu maszynowym, poczynając od SageMakera, który miał kilka nowych zapowiedzi. SageMaker Canvas osiągnął status GA, czyli General Availability, i jest dostępny dla każdego użytkownika. Canvas został zaprojektowany, aby pomóc użytkownikom biznesowym generować prognozy ML przy użyciu wizualnego interfejsu, bez użycia kodu. Dzięki temu np. analitycy biznesowi, którzy mogą mieć niewielkie lub żadne doświadczenie w ML, mogą uzyskać dostęp do cennych informacji z danych. Kolejnym ogłoszeniem był SageMaker Ground Truth Plus, który stał się również dostępny w GA. Ta nowa usługa umożliwia korzystanie z zespołu ekspertów w celu tworzenia treningowych zestawów danych bez konieczności samodzielnego tworzenia aplikacji do etykietowania i zarządzania nimi. Działa to mniej więcej tak, że podajesz wymagania dotyczące danych i etykietowania, a przepływy pracy związane z etykietowaniem danych są konfigurowane i zarządzane automatycznie. Dalsze nowości w kontekście przetwarzania danych i ML to niewątpliwie Amazon SageMaker Serverless Inference, który na razie jest jeszcze w wersji zapoznawczej, a umożliwia łatwe wdrażanie modeli uczenia maszynowego do wnioskowania bez konieczności konfigurowania podstawowej infrastruktury lub zarządzania nią. Jest to rozwiązanie dla aplikacji o nieciągłym lub nieprzewidywalnym ruchu – płacisz tylko za czas działania kodu i ilość przetwarzanych danych, a nie za czas bezczynności. Idąc dalej, SageMaker Studio Lab to usługa, która ma pomóc osobom uczącym się ML. Będzie to bezpłatna usługa mająca na celu pomóc każdemu w nauce i eksperymentowaniu z ML bez konieczności posiadania konta AWS, karty kredytowej lub znajomości konfiguracji chmury.


Serverless


Świat serverless również uzyskał parę ciekawych, nowych produktów. Pierwszy z nich to Amazon EMR. Produkt ten ma ułatwić prowadzenie analiz danych w skali petabajtowej. Amazon EMR to platforma Big Data w chmurze używana przez klientów do uruchamiania zadań przetwarzania rozproszonych danych na dużą skalę, interaktywnych zapytań SQL i aplikacji uczenia maszynowego przy użyciu platform analitycznych typu open source, takich jak Apache Spark, Apache Hive i Presto. Dzięki EMR Serverless można uruchamiać aplikacje zbudowane przy użyciu tych platform za pomocą kilku kliknięć, bez konieczności konfigurowania, optymalizacji lub zabezpieczania klastrów. EMR Serverless automatycznie przydziela i skaluje zasoby obliczeniowe i pamięci wymagane przez aplikację, a klienci płacą tylko za zasoby, z których korzystają. Dzięki EMR Serverless określamy strukturę i wersję oprogramowania open source, których użyjemy dla swojej aplikacji, a następnie przesyłamy zadania za pomocą interfejsów API, EMR Studio lub klientów JDBC/ODBC. EMR Serverless automatycznie określa i przydziela zasoby obliczeniowe i pamięć wymaganą do przetwarzania żądań oraz skaluje zasoby w górę i w dół na różnych etapach przetwarzania, w zależności od zmieniających się wymagań. Amazon EMR Serverless jest dostępny w wersji zapoznawczej w regionie US-East (North Virginia). Kolejnym produktem jest Amazon MSK Serverless. Jest to nowy typ klastra Amazon MSK, który ułatwia uruchamianie Apache Kafka bez konieczności zarządzania jego pojemnością. MSK Serverless automatycznie przydziela i skaluje zasoby obliczeniowe i magazynowe oraz oferuje ceny oparte na przepustowości, dzięki czemu możesz używać Apache Kafka na żądanie i płacić za przesyłane i przechowywane dane. MSK Serverless jest w pełni kompatybilny z Apache Kafka, dzięki czemu można uruchomić istniejące aplikacje bez żadnych zmian w kodzie lub tworzyć nowe przy użyciu znanych narzędzi i interfejsów API. MSK Serverless obsługuje natywne integracje AWS, które zapewniają takie możliwości jak prywatna łączność z AWS PrivateLink, zarządzanie dostępami za pomocą AWS Identity and Access Management (IAM) oraz zarządzanie zmianami w schemacie danych poprzez AWS Glue Schema Registry. Co najistotniejsze w przypadku płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem nie ma żadnych zobowiązań z góry ani opłat minimalnych.


Low-code/No-code


Bardzo interesującą usługą, która ujrzała światło dzienne, jest AWS Amplify Studio. Usługa ta pomaga w wizualnym tworzeniu bogatych w funkcje aplikacji przy użyciu interfejsu wizualnego, który wymaga niewielkiej wiedzy na temat pisania kodu. Amplify Studio umożliwia programistom skonfigurowanie back-endu aplikacji, tworzenie komponentów interfejsu użytkownika i łączenie ich ze sobą. Usługa jest obecnie w wersji zapoznawczej. Kolejną ciekawą propozycją ze stajni AWS jest Amazon Lex, który umożliwia automatyczne projektowanie chatbotów na podstawie transkrypcji rozmów. Pomaga on budować, testować i wdrażać chatboty i wirtualnych asystentów w usługach centrum kontaktowego (takich jak Amazon Connect), witrynach internetowych i kanałach komunikacyjnych (takich jak Facebook Messenger). Zapowiedziany automatyczny panel projektanta chatbota zwiększa dostępność tego rozwiązania, automatyzując projektowanie konwersacyjne, minimalizując wysiłek i skracając czas potrzebny na zaprojektowanie chatbota. Projekt oparty jest w znacznym stopniu na funkcji uczenia maszynowego (ML) do analizowania transkrypcji konwersacji i semantycznego grupowania ich wokół najczęstszych intencji i powiązanych informacji. Zautomatyzowany projektant chatbota jest dostępny bezpłatnie podczas podglądu w języku angielskim (USA) we wszystkich regionach AWS, w których działa Amazon Lex V2.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"