Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.24.05.2022

Nowe możliwości w zakresie...

VMware rozszerza ofertę zabezpieczeń end-to-end dla obciążeń cloud-native poprzez ochronę...
24.05.2022

Zarządzanie kluczami

IBM przedstawił nowe rozwiązanie do zarządzania kluczami w wielu chmurach, oferowane jako...
24.05.2022

Ochrona przed zagrożeniami

ESET wprowadził nowe wersje swoich produktów biznesowych do ochrony stacji roboczych,...
24.05.2022

Value Stream Management

Micro Focus zaprezentował nową platformę do zarządzania strumieniem wartości VSM (ang....
24.05.2022

Unijna decyzja Value Stream...

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła...
24.05.2022

Nowy laptop Dynabooka

Sprzęt waży 1,45 kg, a jego grubość to 17,8 mm. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, gdyż...
24.05.2022

Przepływ pracy

QNAP oferuje model TS-435XeU wykorzystujący procesor Marvell OCTEON TX2 CN9131 2,2 GHz z...
24.05.2022

Wideo bez wstrząsów

Kamera stałopozycyjna firmy Axis Communications służy do monitoringu miejsc zagrożonych...
24.05.2022

Akceleratory dla naukowców

Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży opartych na architekturze AMD CDNA 2...

Sieci otwarte na open source

Data publikacji: 03-02-2022 Autor: Stefan Kaczmarek

Oprogramowanie typu open source zmieniało ekosystem IT przez ostatnie 20 lat dzięki platformom takim jak Linux, Android i Chrome OS, pozwalającym twórcom aplikacji na współpracę i dzielenie się pomysłami bez ograniczeń. Rozwiązania otwartoźródłowe wkraczają również w świat sieci WAN i branżę telekomunikacyjną za sprawą takich platform jak SONiC czy Open RAN.

 

Otwarte standardy sieciowe we wszystkich ich formach oznaczają, że użytkownicy biznesowi nie są już tak bardzo przywiązani do własnych rozwiązań i podczas budowania sieci mają znacznie większe możliwości wyboru dostawców sprzętu i oprogramowania. Poza tym firmy czerpią korzyści ze znacznych oszczędności oraz swobody konfigurowania swoich sieci zgodnie z potrzebami.


Czy ma znaczenie, jak bardzo otwarta jest sieć? Czy wartości związane z rozwojem oprogramowania open source dobrze się przekładają na sieci rozległe klasy korporacyjnej? Pytania te towarzyszyły okresowi wczesnego rozwoju otwartych sieci w czasach, gdy duża część sieci korporacyjnych opierała się na zastrzeżonej wizji jednego dostawcy. Od tego czasu minęło już kilka lat i otwarte sieci są obecnie akceptowane przez większość obserwatorów i uczestników rynku.

 

> SONiC Linuksem sieci

 

SONiC (ang. Software for Open Net­working in the Cloud) i inne podobne inicjatywy wskazują kierunki rozwoju przyszłych sieci. Ten sieciowy system operacyjny o otwartym kodzie źródłowym oparty na systemie Linux przyciągnął ogromną społeczność programistów i użytkowników. Zmieniają oni sposób, w jaki duże i małe przedsiębiorstwa, giganci hiperskalowej chmury oraz operatorzy telekomunikacyjni dostarczają i obsługują sieci. SONiC staje się coraz bardziej dojrzały właśnie dzięki licznej rzeszy wspierających ten system programistów.


SONiC nie jest jedynym sieciowym systemem operacyjnym typu open source, ale warto go obserwować, aby wiedzieć, dokąd zmierza otwarta sieć. Opracowany przez firmę Microsoft i otwarty w 2017 r. oddziela oprogramowanie sieciowe od podstawowego sprzętu oraz umożliwia jego działanie na przełącznikach i układach ASIC różnych dostawców, obsługując jednocześnie pełny zestaw funkcji sieciowych. SONiC jest wspierany przez kilku wpływowych producentów takich jak Dell, Arista, Nokia, Cisco, Juniper, Nvidia i VMware.

 

Firma analityczna IDC szacuje, że do 2024 r. rynek przełączników dla centrów danych opartych na SONiC będzie warty 2 mld dol. Analitycy IDC nazwali SONiC „Linuksem sieci”, widząc w nim opensource’owego lidera w zakresie dezagregacji sieci i przechodzenia w kierunku modułowego rozdzielenia oraz możliwości tworzenia struktur poszczególnych funkcji oprogramowania.

 

Obecnie SONiC jest wdrażany głównie w przełącznikach Ethernet w chmurowych centrach danych, lecz jego zasięg wkrótce obejmie również sieci typu leaf-spine, sieci konwergentne oraz podobne mainstreamowe zastosowania sieciowe. Wydaje się być także przygotowany do obsługi sieci 5G, jak i brzegu chmury telekomunikacyjnej, co będzie istotne w świetle rosnącego znaczenia i wykorzystania 5G.

 

Wiele nowości dotyczących sieci typu open source pojawia się też w klastrach, chmurach i centrach danych. Technologia eBPF (ang. extended Berkeley Packet Filter) używana jest w niektórych systemach operacyjnych dla programów, które poza innym zadaniami muszą analizować ruch sieciowy oraz aktualny stan bezpieczeństwa. eBPF pozwala programistom osadzać kod pisanych przez nich programów w samym jądrze systemu operacyjnego. W sierpniu 2021 r. w ramach działań Linux Foundation firmy takie jak Facebook, Google, Microsoft i Netflix powołały do życia eBPF Foundation – organizację, która ma promować wprowadzanie eBPF do nowych platform obliczeniowych. Technologia ta dość szybko znalazła się w warstwie oprogramowania infrastruktury gigantycznych centrów danych. Przykładem jest Facebook, który w swoich centrach danych wykorzystuje oparty na eBPF system do równoważenia obciążeń Katran. Kolejnym pionierem jest Google, które opracowało własną technologię Cilium eBPF w rozwiązaniach Kubernetes GKE i Anthos.

 

> Nadchodzi era open networking

 

Idea otwartych sieci zyskuje coraz więcej zwolenników. Rośnie liczba organizacji wdrażających taki czy inny sieciowy system operacyjny (NOS – network operating system) oparty na oprogramowaniu open source.

 

Co naprawdę oznaczają otwarte sieci, jakie są perspektywy ich zastosowań oraz jakie korzyści przynoszą one firmom? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć branżowi eksperci uczestniczący w zorganizowanym w listopadzie ub.r. przez firmę NetEvents panelu „Open Networking – Agility and Control for a New Era of Connectivity”, który prowadził Brad Casemore – VP Research, Datacenter and Multicloud Networking w firmie IDC. Sam prowadzący zaznaczał, że otwarta sieć powinna zapewniać otwartość i elastyczność, dawać możliwość wyboru poprzez dezagregację różnych komponentów i warstw w sieci w całym stosie sieciowym. Powinna również dawać obietnicę obniżenia kosztów oraz zapewniać większą wydajność. Jedną z wad, którą zauważa, jest funkcjonowanie wśród dostawców dość zróżnicowanych definicji tego, co de facto oznacza otwarta sieć. Czy jest to samo posiadanie otwartego interfejsu API? Czy to otwartość jednej części sieci na drugą? Czy też może oznacza ona dezagregację sieci? Czy wiąże się to z wykorzystywaniem oprogramowania open source i sprzętu open source? Wyzwaniem dla branży, a już na pewno dla klientów korporacyjnych, jest dokładne ustalenie, co oznacza koncepcja otwartej sieci, oraz wyeliminowanie lub przynajmniej złagodzenie wszelkich niejasności i potencjalnych nieporozumień.

 

Ogólny dryf w kierunku większej otwartości i odejścia od zastrzeżonych rozwiązań jest niezaprzeczalny. Casemore stwierdził, że dzisiejsze przedsiębiorstwa dążą do zapewnienia nowoczesnej infrastruktury cyfrowej, która pod względem architektury i modelu operacyjnego jest bardziej zbliżona do chmury, co wiąże się z wykorzystywaniem interfejsów API typu open source i większym stopniem automatyzacji w całym cyklu życia. Zwrócił też uwagę na rosnącą liczbę wdrożeń obejmujących otwartą sieć i open source oraz przechodzenie do procesów opartych na oprogramowaniu, które jest dostosowane do sposobu pracy programistów i potrzeb aplikacji. Interesującą rzeczą, jaką zauważył w IDC, jest to, że zmienia się nie tylko sposób działania sieci, ale też to, kto zajmuje się sieciami i w zasadzie, kto nimi zarządza.

 

Z kolei Ihab Tarazi – wiceprezes i dyrektor ds. technologii, zintegrowanych produktów i rozwiązań w firmie Dell Technologies, podczas panelu zapewniał, że jego organizacja od ponad pięciu lat promuje otwartą sieć i stanowi ona dla nich kluczowy element ogólnej infrastruktury, zwłaszcza w przypadku centrów danych. Podkreślił też, że dla Della znaczenie sieci otwartej polega na jej zdolności do wyabstrahowania protokołów od systemu operacyjnego. Chodzi o wykorzystanie otwartych standardów do konfiguracji sieci i przełączników. Istotna jest również dla nich możliwość wdrażania w razie potrzeby protokołów oraz ich mieszania i dopasowywania, a także posiadanie skonteneryzowanej architektury cloud native, która umożliwia dodawanie większej liczby kontenerów na górze, dzięki czemu można zwiększyć liczbę protokołów. Tarazi wspomniał też o możliwości personalizacji wszystkiego.

 

Dave Maltz, Technical Fellow & CVP Azure Networking w firmie Microsoft, zgodził się z wiceprezesem Della. Według niego koncepcja open source jest ważna dla umożliwienia pełnego wglądu w to, co dzieje się w sieci. Jego zdaniem dezagregacja jest równie kluczowa jak możliwość wprowadzania innego oprogramowania na konkretną platformę sprzętową po to, by móc wybrać, który z dostępnych protokołów chcemy uruchomić i złożyć rozwiązanie z potrzebnych nam elementów. Zauważył też możliwość wydzielania publicznych interfejsów API wprowadzanych w krytycznych częściach stosu sieciowego.


Rebecca Weekly, przewodnicząca i prezes zarządu Open Compute Project (OCP), wspomniała o początkach koncepcji otwartej sieci z końca 2013 r. Przypomniała, że tradycyjnie sieci były w dużym stopniu oparte na urządzeniach, lecz tak naprawdę były to tylko pudełka z dodanym oprogramowaniem. Otwarta sieć próbowała oddzielić sprzęt sieciowy od oprogramowania sieciowego, by umożliwić integrację i pracę w ramach różnych rozwiązań. Chodziło wtedy również o możliwość dezagregacji na poziomie sprzętu, gdy mieliśmy tylko urządzenia, które były „zamknięte”, ale miały one wspólne interfejsy API, które można było wykorzystać u różnych dostawców przełączników, sieci, a nawet kart sieciowych. Następnie dążono do standaryzacji niektórych aspektów ogólnego stosu, aby umożliwić zwiększenie innowacyjności na poziomie programowania.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"