Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.24.05.2022

Nowe możliwości w zakresie...

VMware rozszerza ofertę zabezpieczeń end-to-end dla obciążeń cloud-native poprzez ochronę...
24.05.2022

Zarządzanie kluczami

IBM przedstawił nowe rozwiązanie do zarządzania kluczami w wielu chmurach, oferowane jako...
24.05.2022

Ochrona przed zagrożeniami

ESET wprowadził nowe wersje swoich produktów biznesowych do ochrony stacji roboczych,...
24.05.2022

Value Stream Management

Micro Focus zaprezentował nową platformę do zarządzania strumieniem wartości VSM (ang....
24.05.2022

Unijna decyzja Value Stream...

Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów Parlamentu Europejskiego poparła...
24.05.2022

Nowy laptop Dynabooka

Sprzęt waży 1,45 kg, a jego grubość to 17,8 mm. Jest odporny na czynniki zewnętrzne, gdyż...
24.05.2022

Przepływ pracy

QNAP oferuje model TS-435XeU wykorzystujący procesor Marvell OCTEON TX2 CN9131 2,2 GHz z...
24.05.2022

Wideo bez wstrząsów

Kamera stałopozycyjna firmy Axis Communications służy do monitoringu miejsc zagrożonych...
24.05.2022

Akceleratory dla naukowców

Firma AMD ogłosiła wprowadzenie do sprzedaży opartych na architekturze AMD CDNA 2...

CES 2022

Data publikacji: 03-02-2022 Autor: Artur Martynów

Po tym, gdy w styczniu 2021 r. lockdown zablokował imprezy masowe, tegoroczna edycja Consumer Electronics Show była szczególnie wyczekiwana. Kolejna fala pandemii sprawiła, że do ostatniej chwili nie było pewne, czy targi się odbędą. Mimo niższej frekwencji CES to nadal największy pokaz elektroniki użytkowej na świecie.

 

Jak relacjonują sami odwiedzający, na targach CES 2022 w Las Vegas dało się zauważyć nieobecność wielu wystawców i atmosferę izolacji wywołaną rosnącą liczbą zakażeń wariantem omikron. Dobitnym tego przykładem było puste stoisko LG, które, mimo ogromnej powierzchni, zamiast produktami i przedstawicielami firmy wypełniono skrzyniami oklejonymi kodami QR. Chyba jedyną korzyścią wynikającą z tak niskiej frekwencji były mniejsze kolejki do największych atrakcji. Łatwiej było zatem porozmawiać z humanoidalnym robotem Ameca, który nie tylko używa mimiki w trakcie rozmowy, ale potrafi też się zdenerwować i odepchnąć czyjąś dłoń, gdy próbuje się dotknąć jego nosa. Pustki na targach ułatwiały też przejażdżki teslami (tym razem z kierowcą) przez tunele łączące budynki targów. Same tunele, mimo że obecnie to tylko kilka kilometrów, mają być zobrazowaniem wizji Elona Muska planującego łączenie miast siecią Hyperloop. Zanim jednak powstanie tunel łączący Warszawę z Las Vegas, możemy przyjrzeć się innym osiągnięciom inżynierów i programistów z całego świata.


> Porozumienie dzięki Matter i Thread


Zapowiedzi produktów na CES 2022 sygnalizują pozytywną zmianę – koniec „wojen o łączność” w świecie IoT, które rozpoczęły się ponad 20 lat temu. Dwa uzupełniające się standardy przekształcają Internet Rzeczy z mieszanki niekompatybilnych gadżetów w skalowalną branżę z interoperacyjnymi produktami typu plug-and-play od wielu dostawców. Dzięki Matter (uniwersalny język dla IoT) i Thread (sieć mesh oparta na protokole IP dla urządzeń o niskim poborze mocy) konsumenci będą mogli kupować komunikujące się ze sobą produkty, np. zamki do drzwi, rolety okienne, włączniki światła, termostaty czy kamery, które można podłączyć do istniejących sieci Wi-Fi i ekosystemów domowych, takich jak Alexa, Google Assistant, HomeKit i SmartThings. Na targach CES duże marki konsumenckie i firmy produkujące chipy zademonstrowały działanie Matter w rzeczywistych urządzeniach, a dziesiątki firm ogłosiły wprowadzenie produktów obsługujących nowy standard. Jest zatem szansa, że Matter odniesie sukces, ponieważ jego sponsorami są niektóre z największych marek elektroniki użytkowej – Amazon, Apple i Google, które z ponad 200 innymi producentami zgadzają się co do tego, że usunięcie barier komunikacyjnych z rynku IoT jest ważniejsze niż przewaga konkurencyjna.


> Robotyka i SI


Tajwański instytut badań nad technologiami stosowanymi – ITRI zaprezentował robota przemysłowego RGB-D AI, zwycięzcę nagrody CES 2022 Innovation Awards. Dysponuje on wyjątkową zdolnością przetwarzania obrazu 3D, dzięki której nie uszkadza chwytanych przedmiotów. Inżynierom udało się też zmniejszyć rozmiar komponentów projektora i ponad 38-krotnie przyspieszyć rozpoznawanie obiektów. Zastosowana technologia pozwala robotowi rozpoznawać odbicia światła lasera na obrabianych przedmiotach, dynamicznie uczyć się parametrów dekodowania i zapewnia kompletność wykrywania chmury punktów. RGB-D AI pozwoli zatem zminimalizować błędy 3D i wyeliminować awarie linii produkcyjnej spowodowane odbiciami.


Inny wystawca z Tajwanu – Avalanche Computing, firma z branży deep tech – przedstawił narzędzie lowcode wykorzystujące sztuczną inteligencję o nazwie hAIsten AI. Jest ono zdolne do trenowania
modeli SI bez konieczności


kodowania oraz skomplikowanego procesu wdrażania w firmie. Twórcy twierdzą, że przyjazny interfejs umożliwia pracę na danych za pomocą kliknięć i prostych poleceń, co wyklucza konieczność budowania zespołu specjalistów i przyspiesza wdrożenie SI w firmie. Skraca też czas uczenia i otrzymania wyników przykładowo z roku do jednego lub dwóch miesięcy. Wersję demo oprogramowania można pobrać ze strony avalanc.com/product-ai-software.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"