Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Wykorzystanie Firejaila w poprawie bezpieczeństwa aplikacji w systemach Linux

Data publikacji: 03-03-2022 Autor: Piotr Maziakowski

W codziennej pracy często pojawia się potrzeba uruchomienia aplikacji, co do bezpieczeństwa której nie mamy pewności, lub odwiedzenia stron internetowych, które potencjalnie mogą okazać się niebezpieczne. Wprowadzamy również istotne informacje w formularzach internetowych i potrzebujemy mieć pewność, że dane nie będą narażone przez działanie innych aplikacji zainstalowanych w systemie. W tym celu możemy wykorzystać oprogramowanie typu sandbox. Sandboxing to technika uruchamiania aplikacji w odizolowanym środowisku, w tak zwanej piaskownicy.

 

Sandboxowanie aplikacji stanowi niezwykle skuteczny sposób na uruchomienie programów, co do których nie mamy zaufania lub chcielibyśmy je odizolować od reszty oprogramowania zainstalowanego w systemie operacyjnym. Dzięki izolacji uruchamiane oprogramowanie, nie mając kontaktu z innymi aplikacjami, nie naraża pozostałych części systemu i nie spowoduje uszkodzenia plików czy nawet systemu operacyjnego.


Sandbox, czyli tzw. piaskownica, tworzony jest przez wydzielone, wirtualne obszary pamięci operacyjnej i masowej komputera. Poprzez ograniczenie uprawnień uruchamianej w piaskownicy aplikacji w dostępie do internetu, procesów systemowych, sieci LAN, zasobów systemu operacyjnego, pod którego kontrolą działa aplikacja typu sandbox, możemy wyeliminować wiele ryzyk związanych z uruchomieniem nieznanej lub niebezpiecznej aplikacji. Sandboxing działa poprzez izolację potencjalnie szkodliwego programu lub niebezpiecznego kodu, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne uruchomienie aplikacji bez narażania systemu operacyjnego lub urządzeń hosta, a w przypadku wykrycia zagrożenia można usunąć aplikację bez ponoszenia strat.


Środowisko sandbox pozwala na bezpieczne uruchamianie wszelkiego rodzaju nieznanych aplikacji, podejrzanych plików wykonywalnych czy dokumentów pochodzących z niezaufanych źródeł, ale nie tylko. W piaskownicy możemy uruchomić aplikacje, których dane chcielibyśmy ochronić przed zagrożeniami ze strony pozostałych programów zainstalowanych w systemie.


Jedną z aplikacji typu sandbox, z której możemy skorzystać, jest Firejail. Jest to program przeznaczony na systemy Linux, który pozwala izolować każdy z uruchamianych na stacji procesów. Oprogramowanie zawiera profile bezpieczeństwa dla dużej liczby programów linuksowych takich jak: Mozilla Firefox, Chromium, VLC, Transmission, LibreOffice itp. Wszystkich predefiniowanych profili jest ponad tysiąc. Wykorzystywane przez Firejaila zasoby są odseparowane od pozostałych elementów funkcjonalnych systemu, a zatem nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania komputera oraz bezpieczeństwa danych przechowywanych na dysku twardym.


> Instalacja


Firejaila możemy znaleźć w wielu dystrybucjach Linuxa. Są wśród nich Arch, Debian, Gentoo, Mint, Slackware, Ubuntu. Najnowsze wersje oprogramowania można pobrać ze strony bit.ly/3HakYoD, gdzie utrzymywane są pakiety .deb dla Debiana/Ubuntu/Mint. Dostępne jest również archiwum źródłowe do samodzielnej kompilacji, przy której wymagany jest jedynie kompilator C build essential (sudo apt-get install build-essential). Firejail dystrybuowany jest na licencji GPL2. Uruchomienie go jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnego zaangażowania, a ponadto instalacja możliwa jest w różnych środowiskach:

 

  • Ubuntu – sudo apt install firejail;
  • Debian – sudo apt-get install firejail;
  • Arch Linux – sudo pacman -S firejail.


Sandboxowanie aplikacji przy użyciu Firejaila jest niezwykle łatwe – w najprostszej postaci sprowadza się do użycia przedrostka „firejail-” przed wprowadzeniem polecenia uruchamiającego wybrany program. Aplikację napisano w języku C i działa na dowolnym komputerze z systemem Linux z jądrem w wersji 3.x lub nowszej. Sama aplikacja jest lekka, nie ma skomplikowanych plików konfiguracyjnych do edycji, żadnych otwartych połączeń gniazd ani żadnych demonów działających w tle. Wszystkie funkcje bezpieczeństwa Firejail są zaimplementowane bezpośrednio w jądrze Linux.


Aby uruchomić przeglądarkę Firefox w trybie sandbox, wystarczy wprowadzić polecenie firejail firefox w terminalu. W każdej chwili możemy sprawdzić, czy aplikacja została uruchomiona w trybie piaskownicy, korzystając z poleceń terminala: firejail --list oraz firejail -top, aby śledzić aplikacje uruchomione w sandboksie.


> Korzystanie z Firejail


Polecenie firejail firefox sprawi, że przeglądarka Mozilli zostanie uruchomiona w trybie piaskownicy i nie będzie widoczna dla pozostałych części systemu. Również sama przeglądarka nie będzie miała możliwości dostępu np. do katalogów systemu czy pozostałych procesów. Odizolowanie przeglądarki z punktu widzenia bezpieczeństwa jest bardzo korzystne, jednak w efekcie unimożliwia np. zapis pobieranych plików.

Rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w konfiguracji profilu Firefoxa zdefiniowanym w Firejail, które określają, do których zasobów systemu przeglądarka może mieć dostęp, a do których nie. W celu zarządzania uprawnieniami aplikacji uruchamianych w trybie sandbox poprzez Firejail stosowane są czarne i białe listy ustawień konfigurowane dla każdej aplikacji odrębnie. Nie ma sposobu na ustawienie globalnych ustawień domyślnych, do których mają dostęp aplikacje uruchamiane w trybie sandobox. Firejail ma zaszyte ponad tysiąc profili aplikacji, które zostały już skonfigurowane i umożliwiają wykorzystanie Firejail przez zwykłego użytkownika bez konieczności edycji plików profilu aplikacji. W większości przypadków domyślna konfiguracja aplikacji, gier sieciowych i programów ukrywa wszystkie pliki w katalogu domowym, z wyjątkiem konfiguracji aplikacji i pobierania. Niekiedy jednak edycja profili będzie niezbędna – wówczas zmiany wprowadzamy poprzez edytowanie właściwego pliku danego profilu, np. dla przeglądarki Firefox będzie to: sudo nano /etc/firejail/firefox.profile, lub korzystając z kreatora konfiguracji.


Użytkownicy Firejaila mogą również budować własne profile aplikacji, które należy umieszczać w ~/.config/Firejail. Dla przykładu, jeżeli nie chcemy, aby nasz menedżer haseł (np.: KeePass) miał dostęp do internetu, w profilu wprowadzamy:


$ cat ~/.config/firejail/keepass.profile
include /etc/firejail/keepass.profile
net none


Firejail może zostać zintegrowany z pulpitem użytkownika. W tym celu należy uruchomić sudo firecfg w terminalu. Polecenie pozwala automatycznie uruchamiać aplikacje w trybie sandbox poprzez kliknięcie ikony aplikacji w menu menedżera okien. Nie ma potrzeby wówczas dodawania prefiksu „firejail-” podczas uruchamiania każdej z aplikacji w wierszu poleceń.

 

[...]

 

Autor jest od 2004 r. związany z branżą IT i nowych technologii w obszarze administrowania systemami klasy ERP. Specjalizuje się w realizacji wdrożeń i audytów bezpieczeństwa informacji.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"