Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.12.05.2022

Odszyfrowanie historii

Z inicjatywy prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, powstało Biuro Nowych Technologii. Jego...
01.04.2022

Program partnerski

NGAGEFirma NFON, ogólnoeuropejski dostawca komunikacji głosowej w chmurze, ogłosił...
01.04.2022

SI w TFI PZU

Na platformie do inwestowania inPZU działa już nowa metoda identyfikacji tożsamości...
01.04.2022

Kooperacja w chmurze

To oparta na stworzonej przez NetApp technologii ONTAP i w pełni zarządzana przez...
01.04.2022

Nowe laptopy od Dynabook

Dynabook wprowadza do swojej oferty dwa laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji,...
01.04.2022

Ryzen do stacji roboczych

AMD przedstawił nową gamę procesorów Ryzen Threadripper PRO 5000 serii WX.
31.03.2022

Serwery dla MŚP

Firma Lenovo wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury IT Future Ready,...
31.03.2022

Innowacyjny kontroler SSD

Microchip zaprezentował nowe kontrolery SSD, które umożliwią obsługę napędów o pojemności...
31.03.2022

Wydajny jak Brother

Brother dodał do swojej oferty trzy nowe, atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, które...

Zarządzanie podatnościami

Data publikacji: 31-03-2022 Autor: Artur Cieślik

O luce bezpieczeństwa nie zawsze dowiadujemy się od producenta sprzętu lub oprogramowania. Coraz częściej informacja trafia do nas z grup lub portali branżowych. A czasami dopiero incydent uświadomi nas o jej istnieniu.

 

Co jakiś czas spotykamy się z krytyczną luką w zabezpieczeniach. Nie na każdą z nich otrzymujemy od razu poprawkę, którą możemy zainstalować w naszych systemach. Szczególnie krytyczne są podatności zlokalizowane w zasobach wystawionych w strefach sieci dostępnych dla anonimowych użytkowników internetu.


> Podatności i patche


Liczba zgłoszonych podatności do bazy CVE w czasie powstawania artykułu wynosiła w przybliżeniu 200 000. Oczywiście dotyczy to różnego typu sprzętu i oprogramowania. Z roku na rok jest ich więcej, niestety również będących tzw. podatnościami typu zero-day. Szybkość działania jest w tym przypadku kluczowa – reakcja od momentu pozyskania informacji o podatności do podjęcia działań mających na celu jej usunięcie. Jeżeli nie jest możliwe usunięcie podatności – wykonanie tymczasowego obejścia problemu. Trudność w skutecznym zaradzeniu wykrytym podatnościom jest tym większa, im bardziej skomplikowaną i rozproszoną infrastrukturą zarządzamy.


Jednak wiele z zarejestrowanych podatności w bazie nvd.nist.gov może dotyczyć naszej infrastruktury. Gdy dodamy do tego podatności wynikające z błędów w konfiguracji, konieczne może okazać się wdrożenie całego procesu zarządzania podatnościami za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Nawet w małych i średnich firmach oraz instytucjach możemy mieć do czynienia z dziesiątkami istotnych zasobów IT – od systemów operacyjnych czy aplikacji biznesowych do różnego rodzaju urządzeń mobilnych. W wielu z wykorzystywanych rozwiązaniach informatycznych pojawiają się podatności, które pozostawione mogą stanowić słabość łatwą do wykorzystania przez różnej maści automaty exploitujące i malware. Wykonując skanowanie podatności w niewielkiej infrastrukturze, możemy uzyskać wynik dziesiątek lub nawet setek wykrytych podatności. A ich liczba rośnie w każdym roku.


Administratorzy systemów IT świadomi konieczności zarządzania bezpieczeństwem stosują wytyczne producentów oraz dobre praktyki w celu uzyskania odpowiedniej konfiguracji urządzeń oraz oprogramowania. Jednak ich starania powinny być wspierane przez ciągłe monitorowanie zarówno poprzez skanowanie znanych podatności, jak i sprawdzanie informacji ze źródeł dostępnych na forach i grupach branżowych. Po potwierdzeniu istnienia podatności w naszym środowisku określamy możliwość jej wykorzystania. Uwzględniamy przy tym, jak działające urządzenia oraz systemy bezpieczeństwa minimalizują ryzyko wykorzystania wykrytej podatności.


Czy powinniśmy spodziewać się podatności w wykorzystywanym oprogramowaniu? Błędy w nim występują dosyć często. Ich wykrywanie w trakcie procesu produkcji oprogramowania jest czasochłonne i kosztowne. Duża część błędów powodujących luki w mechanizmach bezpieczeństwa jest niestety wykrywana już po wydaniu finalnej wersji oprogramowania. Staniemy więc przed pytaniem – jak zarządzać taką dużą liczbą podatności? Wykorzystując narzędzia do skanowania oraz pozyskując informacje ze źródeł dostępnych w internecie. Oczywiście używanie skanerów to podstawa, jednak nie powinno to być jedyne zadanie w ramach procesu zarządzania podatnościami. Jak pokazuje przykład podatności Log4j, powinniśmy mieć świadomość wykorzystywanych bibliotek open source i posiadać mechanizmy weryfikacji, czy w naszym oprogramowaniu wykorzystującym jedną z nich nie wykryto błędu biblioteki mogącego prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa aplikacji.


> NIE TYLKO LOG4J


Obecnie częstym celem złośliwego oprogramowania są aplikacje webowe oraz urządzenia mobilne. Te pierwsze zlokalizowane w strefach zdemilitaryzowanych są otwarte na próby zainicjowania sesji przez dowolnego użytkownika internetu. W trakcie pracy na porcie TCP/443 aplikacje tego typu są wystawione na ciągłe skanowanie portów, fingerprinting oraz identyfikację słabych punktów. Podatność Log4j ujawniła powszechność stosowania tej biblioteki i ewentualną skalę możliwego wykorzystania wykrytej słabości za pomocą dostępnych od ręki i bardzo użytecznych exploitów.


Czy była to pierwsza w historii tego oprogramowania podatność o poziomie wysokim w Log4j? Odpowiedź brzmi: nie. Log4j nie jest wyjątkiem. Podobny wniosek dotyczy usługi SMB, która nie jest dostępna (raczej) z zewnątrz, jednak jest wykorzystywana na ogromną skalę.


Wszyscy pamiętamy historię podatności dotyczącej SMBv1 sprzed kilku lat. W usłudze powszechnie używanej przez miliony firm, instytucji i osób prywatnych wykryta została podatność poziomu wysokiego pozwalająca na zdalne przejęcie systemu. Poprawka pojawiła się wiele dni po publikacji informacji o jej wykryciu. Niestety efektów podobnych błędów możemy doświadczać z coraz większą częstotliwością.
Dostępność exploitów i wymiana wiedzy na ten temat pozwala zarówno adminom, jak i atakującym na zwiększenie efektywności. Niestety obrona zawsze jest o jeden krok za atakującymi.

 

[...]

 

Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika „IT Professional”, audytorem CISA oraz audytorem wiodącym normy ISO/IEC 27001 i ISO 22301. Specjalizuje się w realizacji audytów bezpieczeństwa informacji, danych osobowych i zabezpieczeń sieci informatycznych. Jest konsultantem w obszarze architektury bezpieczeństwa i wdrażania Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Trener i wykładowca z wieloletnim doświadczeniem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"