Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Zarządzanie podatnościami

Data publikacji: 31-03-2022 Autor: Artur Cieślik

O luce bezpieczeństwa nie zawsze dowiadujemy się od producenta sprzętu lub oprogramowania. Coraz częściej informacja trafia do nas z grup lub portali branżowych. A czasami dopiero incydent uświadomi nas o jej istnieniu.

 

Co jakiś czas spotykamy się z krytyczną luką w zabezpieczeniach. Nie na każdą z nich otrzymujemy od razu poprawkę, którą możemy zainstalować w naszych systemach. Szczególnie krytyczne są podatności zlokalizowane w zasobach wystawionych w strefach sieci dostępnych dla anonimowych użytkowników internetu.


> Podatności i patche


Liczba zgłoszonych podatności do bazy CVE w czasie powstawania artykułu wynosiła w przybliżeniu 200 000. Oczywiście dotyczy to różnego typu sprzętu i oprogramowania. Z roku na rok jest ich więcej, niestety również będących tzw. podatnościami typu zero-day. Szybkość działania jest w tym przypadku kluczowa – reakcja od momentu pozyskania informacji o podatności do podjęcia działań mających na celu jej usunięcie. Jeżeli nie jest możliwe usunięcie podatności – wykonanie tymczasowego obejścia problemu. Trudność w skutecznym zaradzeniu wykrytym podatnościom jest tym większa, im bardziej skomplikowaną i rozproszoną infrastrukturą zarządzamy.


Jednak wiele z zarejestrowanych podatności w bazie nvd.nist.gov może dotyczyć naszej infrastruktury. Gdy dodamy do tego podatności wynikające z błędów w konfiguracji, konieczne może okazać się wdrożenie całego procesu zarządzania podatnościami za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Nawet w małych i średnich firmach oraz instytucjach możemy mieć do czynienia z dziesiątkami istotnych zasobów IT – od systemów operacyjnych czy aplikacji biznesowych do różnego rodzaju urządzeń mobilnych. W wielu z wykorzystywanych rozwiązaniach informatycznych pojawiają się podatności, które pozostawione mogą stanowić słabość łatwą do wykorzystania przez różnej maści automaty exploitujące i malware. Wykonując skanowanie podatności w niewielkiej infrastrukturze, możemy uzyskać wynik dziesiątek lub nawet setek wykrytych podatności. A ich liczba rośnie w każdym roku.


Administratorzy systemów IT świadomi konieczności zarządzania bezpieczeństwem stosują wytyczne producentów oraz dobre praktyki w celu uzyskania odpowiedniej konfiguracji urządzeń oraz oprogramowania. Jednak ich starania powinny być wspierane przez ciągłe monitorowanie zarówno poprzez skanowanie znanych podatności, jak i sprawdzanie informacji ze źródeł dostępnych na forach i grupach branżowych. Po potwierdzeniu istnienia podatności w naszym środowisku określamy możliwość jej wykorzystania. Uwzględniamy przy tym, jak działające urządzenia oraz systemy bezpieczeństwa minimalizują ryzyko wykorzystania wykrytej podatności.


Czy powinniśmy spodziewać się podatności w wykorzystywanym oprogramowaniu? Błędy w nim występują dosyć często. Ich wykrywanie w trakcie procesu produkcji oprogramowania jest czasochłonne i kosztowne. Duża część błędów powodujących luki w mechanizmach bezpieczeństwa jest niestety wykrywana już po wydaniu finalnej wersji oprogramowania. Staniemy więc przed pytaniem – jak zarządzać taką dużą liczbą podatności? Wykorzystując narzędzia do skanowania oraz pozyskując informacje ze źródeł dostępnych w internecie. Oczywiście używanie skanerów to podstawa, jednak nie powinno to być jedyne zadanie w ramach procesu zarządzania podatnościami. Jak pokazuje przykład podatności Log4j, powinniśmy mieć świadomość wykorzystywanych bibliotek open source i posiadać mechanizmy weryfikacji, czy w naszym oprogramowaniu wykorzystującym jedną z nich nie wykryto błędu biblioteki mogącego prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa aplikacji.


> NIE TYLKO LOG4J


Obecnie częstym celem złośliwego oprogramowania są aplikacje webowe oraz urządzenia mobilne. Te pierwsze zlokalizowane w strefach zdemilitaryzowanych są otwarte na próby zainicjowania sesji przez dowolnego użytkownika internetu. W trakcie pracy na porcie TCP/443 aplikacje tego typu są wystawione na ciągłe skanowanie portów, fingerprinting oraz identyfikację słabych punktów. Podatność Log4j ujawniła powszechność stosowania tej biblioteki i ewentualną skalę możliwego wykorzystania wykrytej słabości za pomocą dostępnych od ręki i bardzo użytecznych exploitów.


Czy była to pierwsza w historii tego oprogramowania podatność o poziomie wysokim w Log4j? Odpowiedź brzmi: nie. Log4j nie jest wyjątkiem. Podobny wniosek dotyczy usługi SMB, która nie jest dostępna (raczej) z zewnątrz, jednak jest wykorzystywana na ogromną skalę.


Wszyscy pamiętamy historię podatności dotyczącej SMBv1 sprzed kilku lat. W usłudze powszechnie używanej przez miliony firm, instytucji i osób prywatnych wykryta została podatność poziomu wysokiego pozwalająca na zdalne przejęcie systemu. Poprawka pojawiła się wiele dni po publikacji informacji o jej wykryciu. Niestety efektów podobnych błędów możemy doświadczać z coraz większą częstotliwością.
Dostępność exploitów i wymiana wiedzy na ten temat pozwala zarówno adminom, jak i atakującym na zwiększenie efektywności. Niestety obrona zawsze jest o jeden krok za atakującymi.

 

[...]

 

Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika „IT Professional”, audytorem CISA oraz audytorem wiodącym normy ISO/IEC 27001 i ISO 22301. Specjalizuje się w realizacji audytów bezpieczeństwa informacji, danych osobowych i zabezpieczeń sieci informatycznych. Jest konsultantem w obszarze architektury bezpieczeństwa i wdrażania Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Trener i wykładowca z wieloletnim doświadczeniem.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"