Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Nowy standard PCIe

Data publikacji: 31-03-2022 Autor: Grzegorz Kubera

Organizacja PCI Special Interest Group opublikowała najnowszy standard PCI Express i zrobiła to zgodnie z planem. Jednak na rynku dopiero pojawia się sprzęt wykorzystujący PCIe 5.0. Dlaczego tak jest i co konkretnie zapewni PCIe 6.0?

 

Ledwie zaczęliśmy w pełni wykorzystywać sprzęt obsługujący PCIe 4.0 w produktach konsumenckich, urządzenia z PCIe 5.0 dopiero od niedawna debiutują, a tymczasem gotowy i zatwierdzony został standard PCIe 6.0. Organizacja PCI Special Interest Group (PCI-SIG) na początku stycznia 2022 r. opublikowała ostateczną specyfikację (ramka Specyfikacja PCI Express 6.0 – najważniejsze informacje) najnowszej wersji popularnego interfejsu, który łączy takie urządzenia jak karty graficzne, dyski SSD i karty sieciowe z komputerem. Co konkretnie zapewnia PCIe 6.0? Zdecydowanie jest kilka zmian, o których warto wiedzieć. Najważniejsza z nich to standard obecnie skierowany przede wszystkim do specjalistycznych zastosowań.


> Podstawowa wiedza o PCI Express


PCI Express oznacza standard Peripheral Component Interconnect Express, w skrócie PCIe. To podstawowy sposób, w jaki karty rozszerzeń, takie jak karty graficzne czy sieciowe, łączą się z komputerem. Jest również używany w przypadku niewielkich i szybkich dysków SSD NVMe M.2, niemniej dyski M.2 używają specjalnego gniazda, którego karty rozszerzeń nie mają.


PCIe to gniazda, które może zobaczyć użytkownik składający komputer stacjonarny – są widoczne bezpośrednio na płycie głównej. Złącza PCIe są dostępne w czterech podstawowych wersjach: x16, x8, x4 i x1. W większości przypadków można je odróżnić, ponieważ gniazda x16 są duże, a pozostałe odpowiednio mniejsze. Jednak nie zawsze tak jest i czasami gniazdo x16 w rzeczywistości obsługuje tylko x8.


Liczby przy „x” wskazują liczbę linii przesyłu danych podłączonych do danego gniazda na płycie głównej. Im większa liczba pasów transferowych, tym większa potencjalna przepustowość dla danego gniazda. To dlatego np. wydajne karty graficzne podłączamy do gniazda x16, podczas gdy inne karty rozszerzeń, np. karty dźwiękowe, zwykle nie mają takich potrzeb i mogą bez przeszkód działać na wolniejszych portach.

 

PCIe ma również tę zaletę, że jest wstecznie kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi wersjami standardu. Na przykład karta zaprojektowana dla PCIe 2.0 będzie nadal działała w gnieździe PCIe 6.0, pod warunkiem że można będzie uzyskać odpowiednie sterowniki oprogramowania do obsługi urządzenia.


> Wpływ pandemii


Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: dlaczego już teraz przedstawiany jest standard PCIe 6.0, skoro na rynku dopiero od niedawna pojawiają się urządzenia wykorzystujące PCIe 5.0? Odpowiedź jest dość prosta – organizacja PCI–SIG, która ustala specyfikacje, co dwa–trzy lata wprowadza nowy standard, podwajając przepustowość względem poprzedniej wersji. Nowy interfejs spełnił te oczekiwania. Pandemia sprawiła jednak, że wielu producentów miało problemy z produkcją sprzętu i dostawami (zerwane łańcuchy dostaw), więc premiery i debiuty urządzeń z PCIe 5.0 były przesuwane. Mimo wszystko obecnie powinno być dostępnych o wiele więcej urządzeń z PCIe 5.0, a jest ich niewiele. To jednak nie przeszkadza PCI-SIG w ogłaszaniu kolejnej wersji standardu. Jeśli chodzi o tę organizację, realizuje ona swoje plany zgodnie z oczekiwaniami i ustalonymi celami.


Jeśli zaś chodzi o samo PCIe 6.0, gniazda PCIe 6.0 x16 mają maksymalną dwukierunkową przepustowość na poziomie 256 GB/s, w porównaniu do 128 GB/s w przypadku PCIe 5.0. Co to oznacza w praktyce? To całkowita ilość danych, które np. karta graficzna może wysłać do procesora i które procesor może wysłać z powrotem do karty. W przypadku PCIe 6.0 oznacza to 128 GB/s w każdą stronę, czyli łącznie, dwukierunkowo 256 GB/s.


W tym miejscu warto zauważyć, że obecne zastosowania i urządzenia (jeśli nie są specjalistyczne i związane z ogromnymi obliczeniami) nie są nawet w stanie wykorzystać potencjału PCIe 5.0. Większość komputerów dostępnych na rynku ciągle korzysta z PCIe 3.0 lub 4.0, a oferowane urządzenia (np. karty graficzne) nie wykorzystują jeszcze tak dużej przepustowości. Najbardziej zauważalną poprawą, jaką można odnotować, są prawdopodobnie dyski SSD NVMe, które zapewniają świetną wydajność na PCIe 4.0 w porównaniu do wcześniejszych generacji.


Na tegorocznych targach CES (ang. Consumer Electronics Show) mogliśmy z kolei zobaczyć pierwsze superszybkie dyski SSD PCIe 5.0, obiecujące prędkości do 14 GB/s. To już dwukrotnie więcej niż to, co zapewniają modele PCIe 4.0, a dzięki PCIe 6.0 możemy się spodziewać, że dyski SSD zaoferują nawet 28 GB/s. Ale kiedy?


> Przesiadka dopiero za parę lat


PCI-SIG szacuje, że sprzęt z PCIe 6.0 trafi na rynek za 12 do 18 miesięcy od opublikowania oficjalnej specyfikacji. Oznacza to, że urządzenia wykorzystujące ten interfejs najwcześniej trafią na rynek na początku lub w połowie 2023 r. Jednocześnie dodajmy, że to najbardziej optymistyczny scenariusz. Bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze sprzęty z PCIe 6.0 zadebiutują pod koniec 2023 lub na początku 2024 r., w dodatku będą to rozwiązania niedostępne dla konsumentów.


Przepustowość, jaką obiecuje PCIe 6.0, jest potrzebna i oczekiwana przede wszystkim w obszarach, które opierają się na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji oraz zakładają przetwarzanie ogromnej ilości danych. Mówimy tutaj np. o przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, a także o centrach danych. Właśnie tam rozwiązania z PCIe 6.0 pojawią się jako pierwsze, a producenci już pracują nad tym, aby przekształcić specyfikację w konkretne, rzeczywiste produkty.

 

[...]

 

Autor jest założycielem firmy doradczo-technologicznej. Pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"