Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.12.05.2022

Odszyfrowanie historii

Z inicjatywy prezesa IPN, dr. Karola Nawrockiego, powstało Biuro Nowych Technologii. Jego...
01.04.2022

Program partnerski

NGAGEFirma NFON, ogólnoeuropejski dostawca komunikacji głosowej w chmurze, ogłosił...
01.04.2022

SI w TFI PZU

Na platformie do inwestowania inPZU działa już nowa metoda identyfikacji tożsamości...
01.04.2022

Kooperacja w chmurze

To oparta na stworzonej przez NetApp technologii ONTAP i w pełni zarządzana przez...
01.04.2022

Nowe laptopy od Dynabook

Dynabook wprowadza do swojej oferty dwa laptopy z procesorami Intel Core 12. generacji,...
01.04.2022

Ryzen do stacji roboczych

AMD przedstawił nową gamę procesorów Ryzen Threadripper PRO 5000 serii WX.
31.03.2022

Serwery dla MŚP

Firma Lenovo wprowadziła nowe rozwiązania w zakresie infrastruktury IT Future Ready,...
31.03.2022

Innowacyjny kontroler SSD

Microchip zaprezentował nowe kontrolery SSD, które umożliwią obsługę napędów o pojemności...
31.03.2022

Wydajny jak Brother

Brother dodał do swojej oferty trzy nowe, atramentowe urządzenia wielofunkcyjne, które...

Nowy standard PCIe

Data publikacji: 31-03-2022 Autor: Grzegorz Kubera

Organizacja PCI Special Interest Group opublikowała najnowszy standard PCI Express i zrobiła to zgodnie z planem. Jednak na rynku dopiero pojawia się sprzęt wykorzystujący PCIe 5.0. Dlaczego tak jest i co konkretnie zapewni PCIe 6.0?

 

Ledwie zaczęliśmy w pełni wykorzystywać sprzęt obsługujący PCIe 4.0 w produktach konsumenckich, urządzenia z PCIe 5.0 dopiero od niedawna debiutują, a tymczasem gotowy i zatwierdzony został standard PCIe 6.0. Organizacja PCI Special Interest Group (PCI-SIG) na początku stycznia 2022 r. opublikowała ostateczną specyfikację (ramka Specyfikacja PCI Express 6.0 – najważniejsze informacje) najnowszej wersji popularnego interfejsu, który łączy takie urządzenia jak karty graficzne, dyski SSD i karty sieciowe z komputerem. Co konkretnie zapewnia PCIe 6.0? Zdecydowanie jest kilka zmian, o których warto wiedzieć. Najważniejsza z nich to standard obecnie skierowany przede wszystkim do specjalistycznych zastosowań.


> Podstawowa wiedza o PCI Express


PCI Express oznacza standard Peripheral Component Interconnect Express, w skrócie PCIe. To podstawowy sposób, w jaki karty rozszerzeń, takie jak karty graficzne czy sieciowe, łączą się z komputerem. Jest również używany w przypadku niewielkich i szybkich dysków SSD NVMe M.2, niemniej dyski M.2 używają specjalnego gniazda, którego karty rozszerzeń nie mają.


PCIe to gniazda, które może zobaczyć użytkownik składający komputer stacjonarny – są widoczne bezpośrednio na płycie głównej. Złącza PCIe są dostępne w czterech podstawowych wersjach: x16, x8, x4 i x1. W większości przypadków można je odróżnić, ponieważ gniazda x16 są duże, a pozostałe odpowiednio mniejsze. Jednak nie zawsze tak jest i czasami gniazdo x16 w rzeczywistości obsługuje tylko x8.


Liczby przy „x” wskazują liczbę linii przesyłu danych podłączonych do danego gniazda na płycie głównej. Im większa liczba pasów transferowych, tym większa potencjalna przepustowość dla danego gniazda. To dlatego np. wydajne karty graficzne podłączamy do gniazda x16, podczas gdy inne karty rozszerzeń, np. karty dźwiękowe, zwykle nie mają takich potrzeb i mogą bez przeszkód działać na wolniejszych portach.

 

PCIe ma również tę zaletę, że jest wstecznie kompatybilny ze wszystkimi poprzednimi wersjami standardu. Na przykład karta zaprojektowana dla PCIe 2.0 będzie nadal działała w gnieździe PCIe 6.0, pod warunkiem że można będzie uzyskać odpowiednie sterowniki oprogramowania do obsługi urządzenia.


> Wpływ pandemii


Zacznijmy jednak od odpowiedzi na pytanie: dlaczego już teraz przedstawiany jest standard PCIe 6.0, skoro na rynku dopiero od niedawna pojawiają się urządzenia wykorzystujące PCIe 5.0? Odpowiedź jest dość prosta – organizacja PCI–SIG, która ustala specyfikacje, co dwa–trzy lata wprowadza nowy standard, podwajając przepustowość względem poprzedniej wersji. Nowy interfejs spełnił te oczekiwania. Pandemia sprawiła jednak, że wielu producentów miało problemy z produkcją sprzętu i dostawami (zerwane łańcuchy dostaw), więc premiery i debiuty urządzeń z PCIe 5.0 były przesuwane. Mimo wszystko obecnie powinno być dostępnych o wiele więcej urządzeń z PCIe 5.0, a jest ich niewiele. To jednak nie przeszkadza PCI-SIG w ogłaszaniu kolejnej wersji standardu. Jeśli chodzi o tę organizację, realizuje ona swoje plany zgodnie z oczekiwaniami i ustalonymi celami.


Jeśli zaś chodzi o samo PCIe 6.0, gniazda PCIe 6.0 x16 mają maksymalną dwukierunkową przepustowość na poziomie 256 GB/s, w porównaniu do 128 GB/s w przypadku PCIe 5.0. Co to oznacza w praktyce? To całkowita ilość danych, które np. karta graficzna może wysłać do procesora i które procesor może wysłać z powrotem do karty. W przypadku PCIe 6.0 oznacza to 128 GB/s w każdą stronę, czyli łącznie, dwukierunkowo 256 GB/s.


W tym miejscu warto zauważyć, że obecne zastosowania i urządzenia (jeśli nie są specjalistyczne i związane z ogromnymi obliczeniami) nie są nawet w stanie wykorzystać potencjału PCIe 5.0. Większość komputerów dostępnych na rynku ciągle korzysta z PCIe 3.0 lub 4.0, a oferowane urządzenia (np. karty graficzne) nie wykorzystują jeszcze tak dużej przepustowości. Najbardziej zauważalną poprawą, jaką można odnotować, są prawdopodobnie dyski SSD NVMe, które zapewniają świetną wydajność na PCIe 4.0 w porównaniu do wcześniejszych generacji.


Na tegorocznych targach CES (ang. Consumer Electronics Show) mogliśmy z kolei zobaczyć pierwsze superszybkie dyski SSD PCIe 5.0, obiecujące prędkości do 14 GB/s. To już dwukrotnie więcej niż to, co zapewniają modele PCIe 4.0, a dzięki PCIe 6.0 możemy się spodziewać, że dyski SSD zaoferują nawet 28 GB/s. Ale kiedy?


> Przesiadka dopiero za parę lat


PCI-SIG szacuje, że sprzęt z PCIe 6.0 trafi na rynek za 12 do 18 miesięcy od opublikowania oficjalnej specyfikacji. Oznacza to, że urządzenia wykorzystujące ten interfejs najwcześniej trafią na rynek na początku lub w połowie 2023 r. Jednocześnie dodajmy, że to najbardziej optymistyczny scenariusz. Bardziej prawdopodobne jest, że pierwsze sprzęty z PCIe 6.0 zadebiutują pod koniec 2023 lub na początku 2024 r., w dodatku będą to rozwiązania niedostępne dla konsumentów.


Przepustowość, jaką obiecuje PCIe 6.0, jest potrzebna i oczekiwana przede wszystkim w obszarach, które opierają się na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji oraz zakładają przetwarzanie ogromnej ilości danych. Mówimy tutaj np. o przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, a także o centrach danych. Właśnie tam rozwiązania z PCIe 6.0 pojawią się jako pierwsze, a producenci już pracują nad tym, aby przekształcić specyfikację w konkretne, rzeczywiste produkty.

 

[...]

 

Autor jest założycielem firmy doradczo-technologicznej. Pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów i przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"