Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Qlik Sense - Kombajn analityczny

Data publikacji: 31-03-2022 Autor: Artur Martynów

Samoobsługowa platforma do analizy danych Qlik Sense łączy osiągnięcia technologii z ludzką potrzebą obserwacji i wyciągania wniosków, ułatwiając podejmowanie decyzji. Twórcy narzędzia dokonali przełomu w podejściu do pracy z danymi, umożliwiając nie tylko analitykom tworzenie intuicyjnych wizualizacji i raportów na podstawie rozproszonych i zróżnicowanych źródeł danych.

 

Aby konkurować na dzisiejszym rynku analityki biznesowej (BI) i analizy danych, dostawcy muszą zapewnić niezbędne funkcje, takie jak przygotowanie i przeszukiwanie danych, eksploracja wizualna, generowanie podglądu czy samoobsługowe analizy. Rynek wymaga również narzędzi, które oferują interaktywne pulpity mierzenia wskaźników wydajności (KPI) oraz intuicyjne i łatwe do odczytania wykresy. Narzędzia muszą również być w stanie zbierać dane z wielu różnych źródeł, wykorzystywać rozwiązania chmurowe i umożliwiać wielowymiarowy dostęp do zasobów.


Skandynawskie korzenie


Założona w 1993 r. przez Björna Berga oraz Staffana Gestreliusa szwedzka firma QlikTech postawiła sobie za cel stworzenie intuicyjnego oprogramowania naśladującego pracę ludzkiego mózgu. Nazwano je QuikView od angielskich słów: „quality” (jakość), „understanding” (zrozumienie), „interaction” (interakcja) i „knowledge” (wiedza). W 1996 r. aplikacji nadano nazwę QlikView, by podkreślić zdolność do szczegółowej analizy danych za pomocą jednego kliknięcia. Do roku 2005 firma skupiła się na rozwiązaniach w obszarze Business Intelligence (BI), a QlikView zmienił się z narzędzia desktopowego w sieciowe rozwiązanie bazujące na serwerze i Javie. W 2014 r. powstał Qlik Sense – platforma nowej generacji do samoobsługowych analiz.


Znaczącym rokiem dla rozwoju Qlika był 2020, kiedy to udało mu się przejąć trzy firmy: RoxAI – dewelopera oprogramowania z zakresu integracji i alertów dla analityków; Blendr.io – którego rozwiązania automatyzują integrację danych i orkiestrację aplikacji usług oprogramowania oraz źródeł danych w chmurze; oraz Knarr – firmę specjalizującą się w oprogramowaniu do analizy i wymiany danych między wieloma użytkownikami w czasie rzeczywistym.


Silnik asocjacyjny


Obecny Qlik Sense to kompleksowe rozwiązanie do integracji i analizy danych. Qlik może współpracować z dowolnym źródłem danych w jego istniejącym formacie. SQL i relacyjne bazy danych nigdy nie zostały zaprojektowane tak, aby wspierać interaktywny proces analityczny, i nakładają znaczne ograniczenia na sposób, w jaki można łączyć i szybko przetwarzać dane. Rozwiązania zastosowane w Qliku umożliwiają symultaniczne przeprowadzanie analiz na podstawie informacji z wielu różnych baz danych.


Silnik asocjacyjny Qlik Sense ocenia powiązane i niepowiązane wartości danych w odniesieniu do wyborów użytkownika. Do oceny wartości i możliwości powiązania wykorzystuje skompresowane indeksowanie binarne. To proces, którego silnik używa do ładowania i przechowywania danych, tworzenia skompresowanego, wielotabelowego magazynu danych w pamięci, z indeksem asocjacyjnym. Następnie uwzględnia zestaw danych we wszystkich analizach w celu wykonania dynamicznych obliczeń i ujawnia powiązane i niepowiązane wartości w postaci kolorowego schematu. Po każdym naszym kliknięciu silnik dokonuje analizy do nowego kontekstu (stan wyboru) i podświetla asocjacje w zakresach danych – kolorem zielonym (wybrane), białym (powiązane) i szarym (niepowiązane). Pozwala to nam na wybieranie, łączenie, przekształcanie i ładowanie danych z wielu źródeł (również metodą „przeciągnij i upuść”), bez pominięcia żadnych, mogących mieć wartość elementów.


Dwaj asystenci


Doradca Insight Advisor dostępny w Qlik Sense może sugerować zastosowanie określonych wykresów na podstawie analizy całego zestawu dostępnych danych. Wykorzystuje silnik Qlik Cognitive do tworzenia wizualizacji na podstawie wybieranych przez nas pól i elementów oraz udziela wskazówek na podstawie obserwacji naszych zachowań czy powtarzanych czynności w systemie.


Z drugiej strony mamy do dyspozycji narzędzie Insight Bot. To okno dialogowe, w którym możemy zadawać pytania za pomocą języka naturalnego i w odpowiedzi otrzymywać odpowiednie wykresy, porównania, rekomendacje, prognozy czy linki. Twórcy zapewniają, że solidna warstwa logiki biznesowej pozwala nie tylko na generowanie odpowiednich analiz i wykresów, ale też dzięki uczeniu maszynowemu sugestie stają się z czasem mądrzejsze i bardziej trafne. Bot integruje się z wieloma narzędziami komunikacyjnymi, takimi jak Slack, Salesforce, Skype czy Microsoft Teams.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"