Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

AMD Threadripper RIP'em all

Data publikacji: 06-05-2022 Autor: Adam Kamiński

Specyfikacja nowej linii procesorów AMD Threadripper przedstawia się świetnie. Jednak po bliższych oględzinach okazuje się, że od poprzedniej serii aż tak bardzo się nie różni. Czy po kilku latach wzlotu czerwoni nie zaczynają popełniać tych samych błędów, co Intel, zwyczajnie osiadając na laurach?

 

Gdy tylko zadebiutowały w 2017 r. procesory AMD Threadripper ożywiły i na nowo zdefiniowały rynek komputerów stacjonarnych dla entuzjastów, prosumentów i użytkowników profesjonalnych, dostarczając ogromną liczbę rdzeni i niezrównaną wydajność. Od czasu wprowadzenia pierwszej generacji, firma AMD kontynuowała rozwój linii Threadripper, zwiększając wydajność, liczbę rdzeni i wątków, co przełożyło się na ich sukces i odbicie od dna. Jednocześnie wprowadzili kluczowe funkcje wsparcia i bezpieczeństwa dla użytkowników korporacyjnych, zapewniając narzędzia niezbędne do szybkiej i wydajnej obsługi najbardziej wymagających kreatywnych i produkcyjnych obciążeń roboczych. Z kolei seria 3000WX powaliła na kolana swoimi możliwościami i zdetronizowała konkurencję, która nie umiała wówczas dorównać możliwościom swoich przeciwników. Jak AMD korzysta z pozycji lidera?

> Mocna konfiguracja


Procesory Threadripper Pro z serii WX 5000 to odświeżona wersja serii Threadripper Pro 3000 WX, wyposażona we wszystko, co oferuje architektura Zen 3. Wyższe taktowanie rdzenia, lepsze kontrolery pamięci, więcej pamięci podręcznej w ośmiordzeniowym układzie CCX oraz opracowaną przez AMD funkcję Shadow Stack, która chroni przed przepełnieniem bufora. Do tego dochodzą korporacyjne funkcje, takie jak większa pojemność pamięci i większa liczba kanałów, więcej kanałów PCI Express oraz naturalnie wyższa cena.


Czerwoni zrobili prezent na Dzień Kobiet i 8 marca wprowadziła procesory Zen 3 do pięciu układów Ryzen Threadripper Pro, wyposażonych w od 12 do 64 rdzeni (ich dokładna specyfikacja w %%tabeli%%). Seria WX 5000 jest przeznaczona wyłącznie do zastosowań OEM, a więc dla Lenovo, Dell, HP i innych, i bazuje na bogatszej w funkcje platformie sWRX8, która wykorzystuje dwukrotnie większą przepustowość pamięci i możliwości rozbudowy. Podobnie jak poprzednicy, układy oferują do 64 rdzeni i 128 wątków ze wsparciem dla 8-kanałowej pamięci DDR4 z ECC oraz 128 linii PCI-Express 4.0. Największą zmianą w stosunku do poprzedniej generacji Threadripperów PRO jest zastosowanie CCD Zen 3, z których każdy ma 8 rdzeni procesora, dzieląc wspólnie 32 MB pamięci podręcznej L3. Pierwszym godnym uwagi dodatkiem jest pojawienie się 24-rdzeniowego, 48-wątkowego układu. Nieobecny w zwykłej serii Threadripper 3000 nowy stos jest bardziej wyważony.


Na procesorach dostępny jest pełny zestaw funkcji zarządzania AMD PRO z Ryzen PRO, w tym PRO Security, PRO Management oraz specjalny kanał wsparcia, który obejmuje planowaną dostępność części i oprogramowania. AMD współpracuje również z niezależnymi dostawcami większości profesjonalnych programów do tworzenia treści (ISV), aby zoptymalizować to oprogramowanie (wysoka liczba rdzeni, topologia NUMA itp.). Chociaż wszystkie modele z serii Threadripper PRO 5000WX mają TDP na poziomie 280 W, według zapewnień AMD zużywają do 67% mniej energii w przeliczeniu na rdzeń, zapewniając nawet dwukrotnie lepszy stosunek wydajności do mocy niż konkurencyjne rozwiązania (2P Xeon Scalable Platinum 8280).

> CCD zamiast CCX


Jak zatem widać nowej odsłonie Threadripperów nie przybyło liczby rdzeni CPU. Zwiększone zostało za to IPC w związku z przejściem na Zen 3, wielowątkowe ulepszenia wydajności wynikające z 8-rdzeniowego designu CCX (wszystkie 8 rdzeni na CCD współdzielących pojedyncze 32 MB pamięci podręcznej L3) oraz generacyjne wzrosty szybkości zegara. Wszystkie modele z tej serii mają maksymalną częstotliwość boost do 4,5 GHz i preferowane rdzenie na każdym CCD (dwa rdzenie na CCD, które mogą utrzymać najwyższe częstotliwości taktowania).

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"