Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Windows 11 w nowej odsłonie

Data publikacji: 06-05-2022 Autor: Grzegorz Kubera

Microsoft wprowadził Windows 11 pod koniec ubiegłego roku, ale bez wielu istotnych funkcji. Teraz doczekaliśmy się dużej aktualizacji. To dobry moment, aby zdecydować, czy warto zainstalować nowe „okienka”, czy jednak przesiadka nie ma sensu i lepiej pozostać przy Windows 10.

 

Wiosenna aktualizacja do systemu Windows 11 jest już dostępna. Panos Panay, dyrektor ds. produktów w Microsoft, nie używa jednak słów „aktualizacja” czy „nowa wersja”. Przekonuje, że Microsoft dodał jedynie „kolejne doświadczenia w systemie Windows 11”. Nie jest to może formalna aktualizacja, ale zmian mamy dość sporo. Z kolei Windows 11 22H2, pełnoprawna aktualizacja, planowany jest jesienią br. Wtedy pewnie doczekamy się kolejnych funkcji i usprawnień.


Wracając jednak do najnowszej wersji, Microsoft wprowadził kilka istotnych ulepszeń. Mamy zaktualizowany sklep, nową wersję Notatnika czy Windows Media Playera (zastąpi aplikację Groove Music), a także pojawienie się aplikacji Pogoda na pasku zadań. Zatem dużo poprawek skierowanych jest przede wszystkim do konsumentów.


Z drugiej strony Windows 11 obsługuje od teraz aplikację Android (jest to jednak oferowane nieco „naokoło”), a także pojawiła się funkcja łatwiejszego udostępniania ekranu w aplikacji Teams z poziomu paska zadań czy też możliwość wyciszenia mikrofonu – również z paska zadań. Nie brakuje więc usprawnień, które docenimy w pracy.

> Połączenie z Androidem


Kiedy Microsoft prezentował Windows 11 w ubiegłym roku, zapowiadał, że system zapewni obsługę aplikacji z Androida. Tak jednak nie stało się w chwili premiery. Dopiero kilka miesięcy później użytkownicy doczekali się obsługi aplikacji androidowych i stało się to możliwe dzięki współpracy Microsoftu z Intelem i Amazonem. Aplikacje są bowiem zintegrowane z systemem, lecz w taki sposób, że pobieramy je ze sklepu Amazon Appstore.


Dawniej w systemie Windows również mogliśmy uruchamiać aplikacje z Androida, ale było to możliwe dopiero po zainstalowaniu odpowiednich narzędzi firm trzecich. Obecnie wystarczy już tylko Windows 11, choć trzeba też spełniać określone wymagania sprzętowe.


Warto dodać, że zapewnienie obsługi aplikacji androidowych to bardziej odpowiedź na oczekiwania rynku niż pomysł Microsoftu. Firma początkowo starała się bowiem rozwijać własną platformę mobilną, ale nie udało jej się rywalizować z iOS-em i Androidem – głównie dlatego, że wprowadziła mobilne okienka za późno i nie zdążyła przekonać do siebie wystarczającej liczby developerów i użytkowników końcowych.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy Microsoft zmienił więc strategię, starając się, aby system Windows coraz lepiej współpracował z urządzeniami mobilnymi, nawet jeśli te działają na konkurencyjnym oprogramowaniu. I tak np. firmowa aplikacja „Twój telefon” umożliwia sparowanie smartfona z Androidem z komputerem z systemem Windows 10, co pozwala na wysyłanie i odczytywanie SMS-ów, wykonywanie i odbieranie połączeń czy przeglądanie zdjęć na Windows.


W Windows 11 Microsoft idzie o krok dalej i pozwala na to, aby aplikacje z Androida działały bezpośrednio na komputerze. To możliwe dzięki technologii Intel Bridge, która zapewnia aplikacjom – jak przekonuje Intel w oświadczeniu – natywne działanie na urządzeniach opartych na architekturze x86, a także uruchamianie tych aplikacji w systemie Windows 11.


Taki ruch sprawił, że zamiast zachęcać i przekonywać programistów Androida do przesiadki na Windows, jak miało to miejsce w przeszłości, Microsoft połączył siły z Intelem, aby zapewnić poprawne działanie aplikacji na Windows. Dzięki temu developerzy mogą docierać do kolejnych użytkowników i klientów. Warto dodać, że układy ARM i AMD również obsłużą aplikacje androidowe i nie potrzebują technologii Intel Bridge.


Co ciekawe, to Amazon – a nie Google – dostarcza aplikacje użytkownikom Windows 11. Sklep Amazon Appstore jest zintegrowany ze zaktualizowanym sklepem Microsoft Store i zapewnia dostęp do aplikacji. Brak bezpośredniego zaangażowania Google nie jest zaskoczeniem. W końcu konkurencyjny system operacyjny Google Chrome ma już dostęp do aplikacji na Androida za pośrednictwem sklepu Google Play i firma raczej nie chciałaby ułatwiać Microsoftowi zadania, zapewniając odpowiednie wsparcie.

> Lepszy pasek zadań


Wielu użytkowników, którzy zainstalowali Windows 11 tuż po premierze, skarżyło się na pasek zadań i menu Start. W nowej aktualizacji Microsoft wprowadził kilka poprawek, o które prosili użytkownicy. I tak np. przywrócono zegarek widoczny na pasku zadań. Pojawiły się też przydatne funkcje dla osób pracujących zdalnie i hybrydowo – wyciszanie mikrofonu i dzielenie się ekranem bezpośrednio z paska zadań, ale tutaj Microsoft rozczarowuje, bo ogranicza te funkcje wyłącznie do aplikacji Microsoft Teams. Jeśli więc używamy innej aplikacji, która korzysta z mikrofonu, ewentualne wyciszenie będziemy musieli odnaleźć w jej ustawieniach i z poziomu systemowego paska zadań nie uda nam się skorzystać z takiego skrótu.


Szkoda, bo wprowadzenie tego rodzaju udogodnienia dla wszystkich aplikacji z pewnością spotkałoby się z zadowoleniem użytkowników. Co ciekawe, kiedy korzystamy z aplikacji Zoom czy Google Meet i jesteśmy w trakcie połączenia, ikona mikrofonu pojawia się na pasku zadań, ale po jej kliknięciu zostajemy przeniesieni do ustawień Windows 11 i uprawnień do mikrofonu. Wygoda użytkowania jest więc sztucznie ograniczana do Teamsów.


Inną poprawką jest wyświetlanie prognozy pogody na pasku zadań. Tego typu poprawki niejako pokazują, że Windows 11 jest w dużym stopniu systemem dla konsumentów. Użytkowników biznesowych takie usprawnienia raczej nie interesują. To samo dotyczy kolejnego udogodnienia – aplikacji Windows Media Player. Zastępuje ona Groove Music, którego użyteczność była bardzo wątpliwa po tym, jak Microsoft usunął Groove Music Pass w 2017 r. Teraz mamy Media Player, prostą aplikację do odtwarzania plików audio i wideo, która działa jak należy, choć niektórym przydałaby się integracja ze Spotify.

> Wygodne okna


Tym, za co na pewno warto pochwalić Windows 11, jest sprawniejsze zarządzanie oknami, a co za tym idzie – przepływami pracy. Najnowszy Windows pozwala na łatwe tworzenie wirtualnych pulpitów i dostosowywanie ich np. do określonej pracy, gier czy nauki. Jeśli realizujemy zlecenia dla różnych klientów, możemy zarządzać środowiskiem pracy dla konkretnych klientów właśnie na wydzielonych pulpitach. Przełączanie pomiędzy pulpitami też jest sprawne i łatwe, a całość działa tak dobrze, jak na macOS (system Apple'a słynie z tego, że świetnie „przeskakuje” między środowiskami pracy).

 

[...]

 

Autor jest założycielem firmy doradczo-technologicznej. Pełnił funkcję redaktora naczelnego w magazynach i serwisach informacyjnych z branży ICT. Dziennikarz z ponad 13-letnim doświadczeniem i autor książek na temat start-upów oraz przedsiębiorczości.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"