Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Szanse rynkowe związane z 5G, edge computingiem i IoT

Data publikacji: 06-05-2022 Autor: Stefan Kaczmarek

Powiązania między 5G, IoT i edge computingiem są coraz ważniejsze, a każdy z tych elementów wpływa na sukces drugiego. Sieci 5G stwarzają operatorom możliwości innowacyjnych sposobów zarabiania. Eksperci wskazują tu na takie obszary jak wielodostępowe przetwarzanie brzegowe (MEC), otwarta i zwirtualizowana sieć radiowa (O-RAN) czy sieć rdzeniowa 5G.

 

Według organizacji GSM Association liczba połączeń 5G przekroczy 1 mld w 2022 r. i 2 mld w 2025 r. Do końca 2025 r. 5G będzie stanowić ponad jedną piątą wszystkich połączeń mobilnych, a ponad dwie piąte osób na świecie będzie mieszkać w zasięgu sieci 5G, czytamy w najnowszym raporcie GSMA Intelligence „The Mobile Economy Report 2022”. Około 5,3 mld ludzi na całym świecie korzysta obecnie z usług mobilnych wszystkich generacji co stanowi 67% światowej populacji. Ten bezprecedensowy wzrost oznacza najszybszy generacyjny rozwój sieci komórkowej, jeśli porównamy 5G z sieciami 3G i 4G. 18 miesięcy po uruchomieniu 5G stanowiło ponad 5,5% połączeń mobilnych – ani 3G, ani 4G nie przekroczyły w tym samym czasie poziomu 2,2% penetracji.

Operatorzy komórkowi będą musieli zwiększyć wydatki inwestycyjne (CAPEX) na poziomie ponad 600 mld dolarów na całym świecie w latach 2022–2025, z czego około 85% przypadnie na sieci 5G, prognozuje GSMA w swoim raporcie. Technologie i usługi mobilne wygenerowały w 2021 r. globalnie 4,5 bln dolarów ekonomicznej wartości dodanej, czyli 5% PKB, szacuje GSMA. Wartość ta wzrośnie o ponad 400 mld dolarów do 2025 r., czyli prawie do 5 bln dolarów.

Coraz więcej operatorów decyduje się na modernizowanie swoich sieci za pomocą wirtualnych i natywnych funkcji opartych na chmurze. Klienci biznesowi zaczynają przenosić nowoczesne aplikacje na obrzeża sieci. Stawiają na 5G, aby przyspieszyć ten proces — prywatna sieć stanowi dla nich podstawę.

Część operatorów decyduje się na modernizację sieci RAN. Wielu z nich jest na etapie wprowadzania technologii Virtualized RAN bądź Open RAN lub planuje to zrobić. W architekturach O-RAN inteligentny kontroler sieci (ang. RAN Intelligent Controller), czyli RIC, hostuje aplikacje, które umożliwiają korzystanie z nowych funkcji, takich jak automatyzacja, optymalizacja sieci i dostosowywanie usług.

Technologie powiązane z Internetem Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) stają się tak wszechobecne, że prawie już ich nie zauważamy. Jeremiah Caron, dyrektor ds. badań i analiz niezależnej firmy analitycznej GlobalData, zauważa, że koncepcję IoT zawdzięczamy istniejącym technologiom sieciowym. Obecnie jest jednak wiele różnych elementów po stronie sieci, a także po stronie obliczeniowej. Jak mówi Caron, mamy do czynienia z analityką i sztuczną inteligencją. Oznacza to, że Internet Rzeczy jest uzupełniany o nowe rozwiązania, takie jak usługi sieciowe 5G i możliwości przetwarzania na brzegu sieci (ang. edge computing). Razem tworzą one bardziej zautomatyzowany, bezpieczniejszy i bardziej produktywny świat biznesu i przemysłu. Jesteśmy według niego u progu czegoś szybszego, działającego w czasie rzeczywistym, a także lepiej osadzonego we wszystkich procesach biznesowych. Zdaniem Carona, choć start 5G był początkowo nierówny, rozwój tej technologii nabiera tempa, ponieważ trwają prace w obszarze standardów, a także aukcje częstotliwości w poszczególnych krajach. Twierdzi on, że kolejnym standardem ustanowionym przez 3GPP będzie 5G- -Advanced, co umożliwi większe wykorzystywanie sieci piątej generacji na potrzeby przedsiębiorstw. Zauważa też, że wiele już zrobiono w zakresie rozwoju prywatnych sieci 5G.

 

> INWESTYCJE W EDGE


Ważnym tematem związanym z 5G, na którym coraz bardziej skupia się zainteresowanie branży ICT, jest przetwarzanie brzegowe, z wieloma różnymi rodzajami rozwiązań w fazie rozwoju.

 

Koncepcja przetwarzania danych na brzegu sieci odgrywa ważną rolę w zbliżaniu zasobów obliczeniowych do lokalizacji, w których dane są generowane. Dzięki temu procesy biznesowe mogą być znacząco usprawniane. Analitycy IDC (International Data Corporation) przekonują, że edge stwarza wiele możliwości opracowywania nowych rozwiązań, które mogą służyć różnym branżom i zastosowaniom w Europie.


Wydatki przedsiębiorstw i dostawców usług na rozwiązania edge computing osiągną w 2022 r. wartość 40 mld dolarów w Europie i będą w perspektywie pięciu lat średniorocznie rosnąć w tempie 16,4% (CAGR), by do 2025 r. osiągnąć poziom prawie 64 mld dolarów, szacują analitycy IDC w swoim raporcie „Worldwide Edge Spending Guide”. Globalne wydatki na rozwiązania edge computing wyniosą łącznie 176 mld dolarów w 2022 r., co oznacza wzrost o 14,8% w stosunku do 2021 r. IDC przewiduje, że wydatki przedsiębiorstw i dostawców usług na sprzęt, oprogramowanie i usługi dla rozwiązań edge utrzymają to tempo wzrostu do 2025 r., kiedy to mogą osiągnąć poziom prawie 274 mld dolarów.


Wydajność, innowacyjność i zmniejszenie kosztów to główne cele biznesowe napędzające wprowadzanie rozwiązań edge w Europie – prawie jedna na trzy europejskie organizacje planuje wykorzystywanie technologii edge w ciągu najbliższych kilku lat, wynika z badania przeprowadzonego przez IDC.


> ROZPROSZONA INFRASTRUKTURA CYFROWA


Całkowita moc obliczeniowa dostępna na brzegu sieci wzrośnie do 2026 r. o 6 pp. (z 21% do 27%). To jeden z kluczowych wniosków płynących z globalnego badania przeprowadzonego wśród specjalistów z branży centrów danych przez firmę Vertiv, globalnego dostawcę krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość działania.


Około jedna trzecia (34%) firm ankietowanych przez Vertiv planuje wdrożenie znaczących dla prowadzonej działalności rozwiązań infrastruktury brzegowej lub jest w trakcie ich wdrażania. Jedna czwarta już wdrożyła nowe lokalizacje, zbudowane specjalnie na potrzeby rozwiązań brzegowych, a 41% korzysta z dotychczasowych. Uczestnicy badania przewidują również wzrost o 150% liczby podstawowych lokalizacji oraz zwiększenie aktywności w chmurze. Odsetek zasobów IT znajdujących się w chmurze publicznej ma wzrosnąć z obecnych 19% do 25% w 2026 r.


Martin Olsen, globalny wiceprezes ds. strategii infrastruktury brzegowej i transformacji w firmie Vertiv, przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat zmieni się model funkcjonowania centrów danych. Według niego coraz więcej obliczeń będzie wykonywanych w infrastrukturze brzegowej, a jednocześniewzmocniona zostanie infrastruktura korporacyjna, stanowiąca rdzeń nowoczesnych
sieci hybrydowych. Jak zauważa, przeprowadzone przez Vertiv badanie wyraźnie pokazuje, że istnieje pilne zapotrzebowanie na prowadzenie obliczeń bliżej użytkownika końcowego. Najważniejszymi parametrami dotyczącymi ich wydajności są szybkość oraz opóźnienia w transmisji danych, co przekłada się na fakt, że jedynym sposobem na jej zagwarantowanie jest rozbudowa brzegu sieci.


Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie (zorganizowanego w pełnej formule stacjonarnej po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią) była kwestia świadczenia usług edge computingu dla rozproszonego środowiska enterprise, a także modernizacja i monetyzacja inwestycji w 5G poprzez wykorzystanie multicloud edge oraz budowę sieci prywatnych. Jak przekonują eksperci branżowi, ekosystem edge computing to obietnica nowych źródeł przychodów zarówno dla telekomów i dostawców chmury, jak i wszystkich chętnych do budowy sieci prywatnych na potrzeby segmentu enterprise. Budowa i rozwój edge wymagają współpracy i symbiozy wszystkich chcących aktywnie współtworzyć ten ekosystem. Można powiedzieć, że będzie to kolejny etap toczącego się od wielu lat procesu konwergencji światów telekomunikacji i IT. Kto najwięcej tutaj zyska, trudno obecnie przesądzać.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"