Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Alternatywna forma dystrybucji aplikacji

Data publikacji: 07-06-2022 Autor: Michał Gajda

Zarówno dystrybucja, jak i utrzymywanie oprogramowania mogą być nie lada wyzwaniem dla wielu organizacji. Jednak dzięki zastosowaniu narzędzia Windows Package Manager cały proces stanie się nieco łatwiejszy.

 

W  każdej większej organizacji prędzej czy później zachodzi konieczność masowej dystrybucji oprogramowania. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest pobranie odpowiednich źródeł instalacyjnych aplikacji ze strony producenta i rozdystrybuowanie ich po stacjach końcowych. Sam proces instalacji da się przygotować za pomocą odpowiedniego skryptu instalacyjnego, który może być ostatecznie zaimplementowany w ramach zasady Group Policy Object (GPO), lub przy użyciu narzędzi do zarządzania urządzeniami końcowymi, jak np. usługa Microsoft Intune.


Wspomniane rozwiązanie jest stosunkowo proste w implementacji, ale niezbyt przyjemne w stosowaniu. Mianowicie nie pozwala na łatwe utrzymywanie dystrybuowanego oprogramowania w aktualnej formie. Wydanie nowej wersji aplikacji zmusza administratora do ręcznej aktualizacji mechanizmu dystrybucji, w najprostszy sposób poprzez podmianę źródłowych plików instalacyjnych.


Niemniej dystrybucję oprogramowania można znacznie uprościć. Otóż wystarczy wykorzystać narzędzie o nazwie Windows Package Manager, które umożliwia zautomatyzowaną instalację i aktualizację oprogramowania.


> Kompleksowe rozwiązanie


Omawiane narzędzie jest kompleksowym rozwiązaniem dystrybucji oprogramowania udostępnionym zarówno dla niezależnych deweloperów, jak i profesjonalnych dystrybutorów oprogramowania. Pozwala ono deweloperom na publikowanie w ramach usługi odpowiednio przygotowanych paczek oprogramowania, tak by użytkownicy końcowi mogli je w łatwy i szybki sposób pobierać na stacje robocze.


Windows Package Manager natywnie jest zaimplementowany w systemy operacyjne Windows 11, jednak może być również stosowany w ramach systemów Windows 10 1709 lub nowszych. Jeśli mechanizm nie jest dostępny w obrębie danej stacji roboczej, można go pobrać bezpłatnie za pomocą sklepu z oprogramowaniem firmy Microsoft Store. Aby tego dokonać, wystarczy odnaleźć i zainstalować aplikację o nazwie Instalator aplikacji (App Installer).


> Winget na start


Gdy stacja robocza ma zaimplementowane rozwiązanie Instalator aplikacji, w ramach wiersza poleceń dostępne będzie narzędzie o nazwie Winget. Pozwala ono na łatwe wyszukiwanie paczek z oprogramowaniem w ramach dużej bazy dostępnych źródeł. Domyślnie na starcie użytkownik dostaje skonfigurowany dostęp do bazy sklepu Microsoft Store oraz do bazy oprogramowania Winget. Możliwe jest również dodawanie kolejnych źródeł, dzięki czemu jedyna forma ograniczająca dystrybuowane oprogramowanie to wyobraźnia deweloperów i lokalnych administratorów w organizacji.


Omawiane narzędzie oprócz wyszukiwania oprogramowania pozwala również na jego proste pobieranie wraz z automatyczną instalacją. Mało tego, umożliwia ono również kontrolowanie wersji aktualizacji oprogramowania i gdy zajdzie taka potrzeba – szybkie instalowanie nowszej wersji pobranego wcześniej oprogramowania. Ostatecznie narzędzie Winget pozwala także na sprawną deinstalację zainstalowanego oprogramowania.


> Praktyczne zastosowanie


Aby zobrazować możliwości narzędzia, najlepiej posłużyć się przykładem. W pierwszej kolejności zaprezentowany zostanie proces wyszukiwania oprogramowania. W tym celu należy uruchomić dowolną konsolę, może to być klasyczny wiersz poleceń (cmd) czy konsola Windows Terminal z powłoką Windows PowerShell.


W ramach konsoli posługujemy się narzędziem Winget wraz z zastosowaniem polecenia Search, dla którego wystarczy wskazać fragment nazwy szukanego oprogramowania. W naszym testowym przypadku będziemy wyszukiwać narzędzie Windows Terminal, który nie jest domyślnie dostępny w ramach systemu Windows 10. Cała składnia polecenia będzie wyglądać następująco:


winget search "Windows Terminal"


Polecenie Search zwraca jedynie podstawowe informacje o znalezionym oprogramowaniu. Dlatego alternatywną formą wyszukiwania może być użycie polecenia Show.


winget show „Windows Terminal”


Polecenie Show, podobnie jak Search, umożliwia wyszukiwanie paczek z oprogramowaniem, jednakże w przeciwieństwie do niego pozwala na zwracanie szerszej informacji o konkretnej paczce.


Jeśli posługujemy się narzędziem po raz pierwszy, zostaniemy poproszeni o zaakceptowanie warunków korzystania ze źródła, jakim jest sklep Microsoft Store (msstore). Gdy to zrobimy, zostanie wylistowane dopasowane do zapytania oprogramowanie ze wszystkich dostępnych źródeł zarejestrowanych w narzędziu Winget. Jak możemy zauważyć na rys. 2, domyślnie dostępne są źródła msstore oraz Winget, w ramach których opublikowana jest większość oprogramowania firmy Microsoft, ale nie tylko.


Jeżeli w zwracanym wyniku polecenia Show otrzymamy wiele wpisów dotyczących naszego zapytania, zostanie zwrócona tylko prosta lista zawierająca podstawowe informacje o wynikach, zbliżona do wyniku polecenia Search. Gdybyśmy jednak chcieli podejrzeć szczegółowe informacje każdej z paczek, musielibyśmy zawęzić zapytanie, tak by zwróciło tylko jeden konkretny wynik. W celu wyszukania konkretnej paczki oprogramowania możemy posłużyć się dodatkowymi parametrami, jak np.:

 

  • Source – w celu wskazania konkretnego źródła, w ramach którego będziemy wyszukiwali oprogramowanie;
  • Id – czyli wyszukanie paczki oprogramowania z wykorzystaniem unikalnego identyfikatora;
  • Version – czyli odnalezienie konkretnej wersji oprogramowania; listę dostępnych wersji możemy podejrzeć za pomocą dodatkowego parametru --Versions.


Szczegółowe informacje o paczce będą zawierać zbliżone dane, jakie możemy podejrzeć w ramach pozycji z oprogramowaniem w sklepie Microsoft Store, czyli m.in. dostawcę, rodzaj licencji, na jakiej dystrybuowane jest oprogramowanie, opis jego przeznaczenia czy link do ręcznego pobrania danej paczki.


> Zarządzanie oprogramowaniem


Gdy zlokalizujemy już odpowiednie oprogramowanie, które będziemy chcieli pobrać, możemy przejść do drugiego kroku, jakim jest instalacja konkretnej paczki. Podobnie jak w przypadku wyszukiwania posługujemy się narzędziem Winget, jednakże tym razem wybieramy polecenie Install. Aby polecenie jednoznacznie wskazywało na konkretną paczkę, która ma zostać zainstalowana, najlepiej posłużyć się parametrem --Id, w ramach którego definiujemy unikalny identyfikator paczki. Pozwoli to na uniknięcie problemu, który mogliśmy zauważyć na etapie wyszukiwania, czyli znajdowania wielu pozycji dla danego oprogramowania.


winget install --id Microsoft.WindowsTerminal

 

[...]

 

Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"