Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.07.06.2022

Red Hat Enterprise Linux 9

Red Hat zaprezentował system operacyjny Red Hat Enterprise Linux 9 (RHEL 9)...
07.06.2022

Technologiczna piaskownica

Koalicja partnerów KIR, IBM, Chmura Krajowa, PKO Bank Polski, Urząd Komisji Nadzoru...
07.06.2022

Sztuczna inteligencja w...

OVHcloud wprowadziło na rynek AI Notebooks – najnowszy element w ofercie usług...
07.06.2022

Spójna ochrona brzegu sieci

Fortinet zaprezentował FortiOS 7.2 – najnowszą wersję swojego flagowego systemu...
07.06.2022

Zarządzanie transferem

Firma Progress wypuściła nową wersję oprogramowania do zarządzania transferem plików...
07.06.2022

Notebook ekstremalny

Panasonic przedstawił 14-calowy Toughbook 40, notebook do pracy w ekstremalnych...
07.06.2022

Zestaw startowy dla robotyki

Firma AMD przedstawiła najnowszy produkt w portfolio adaptacyjnych modułów SOM...
07.06.2022

Precyzja kadrowania

Najnowsze rozwiązania klasy pro firmy Poly mają sprostać zmieniającym się potrzebom...
07.06.2022

Serwer klasy korporacyjnej

QNAP zaprezentował nowy model serwera NAS, TS-h1886XU-RP R2, który działa na systemie...

Ewolucja ekranu

Data publikacji: 07-06-2022 Autor: Małgorzata Kacperek

Kiedyś nowością były ekrany dotykowe. Dziś jest nią wyposażanie ich w powłoki antybakteryjne. Przyszłość to wyświetlacze bezdotykowe, czyli sterowanie gestem, bo społeczeństwa są coraz bardziej świadome zagrożeń mikrobiologicznych. Idziemy w kierunku gospodarki bezstykowej.

 

U rządzenia wyposażone w wyświetlacze dotykowe są już powszechnie wykorzystywane w przestrzeni publicznej. Pośredniczą między nami a maszyną, gdy kupujemy bilet komunikacji miejskiej, zamawiamy lunch w restauracji fast food, wypłacamy pieniądze z bankomatu, odbieramy przesyłkę lub płacimy za zakupy. Z takich urządzeń korzysta nawet kilka tysięcy użytkowników dziennie, a w czasie pandemii wielu z nich zaczęło czuć dyskomfort związany z higieną ich używania. Nowością stało się wykorzystywanie powłok eliminujących drobnoustroje. Ale to nie wszystko – przyszłość to rozwój technologii bezdotykowych. Interfejsy umożliwiające klientom bezdotykową interakcję z produktami i usługami to już tylko kwestia czasu.


Nieskazitelne szkło


Najczęściej spotykane wyświetlacze wykorzystywane w modułach dotykowych w przestrzeni publicznej to LCD TFT. Ich parametry zależą od różnych czynników, np. zakresu temperatur, w jakich są używane czy intensywności światła w miejscu, w którym się znajdują. Na rynku dostępnych jest kilka technologii dotykowych, m.in. cieszące się dużą popularnością rozwiązania pojemnościowe. Zasada ich działania opiera się na wykrywaniu zakłóceń pola elektrostatycznego, które zostaje zaburzone przez dotyk obiektów przewodzących prąd, takich jak palce czy rysik. Z racji tego, że panele dotykowe mogą być dostosowywane do warunków, w jakich będą pracować, kluczowe są takie ulepszenia jak tryb water rejection (wykrywający obecność wody na powierzchni panelu), palm rejection (wykrywający obecność większych obiektów na powierzchni panelu), funkcje noise detection czy frequency hopping, które na bieżąco dostosowują działanie modułu do warunków środowiska nawet przy częstych zmianach intensywności szumów.


Dla większego komfortu użytkowników można zastosować różne powłoki, np. anti-glare (AG) i anti-reflective (AR), które redukują odbicia świetlne i poprawiają czytelność prezentowanych treści, anti-fingerprint zapobiegającą przywieraniu zanieczyszczeń czy anti-shatter, która ogranicza rozprzestrzenianie się odłamków szkła w przypadku jego uszkodzenia.


W obliczu pandemii COVID-19 dodatkową zaletą, a czasem nawet koniecznością, stały się powłoki anti-microbial (AM), czyli po prostu antybakteryjne, które redukują ilość drobnoustrojów pozostających na powierzchni szkła. Powłoki typu anti-fingerprint i anti-microbial stosowane są m.in. przez Unisystem, firmę specjalizującą się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu rozwiązań oraz dystrybucji wyświetlaczy, paneli dotykowych i komputerów przemysłowych. Prezes firmy, Sławomir Szwed, twierdzi, że skuteczność tych powłok określa się na poziomie 99,9%. A to ważne w przypadku urządzeń znajdujących się w przestrzeni publicznej i obsługiwanych codziennie przez tysiące osób, czyli lokalizowanych na lotniskach, dworcach kolejowych czy w sektorze gastronomicznym.


Powłoki antybakteryjne zwykle zawierają nanocząsteczki srebra mające właściwości antyseptyczne. Inna możliwość to wykorzystanie specjalnego płynu zatapianego w szkle podczas produkcji urządzenia. Taką powłokę opracowała np. irlandzka międzynarodowa firma nanotechnologiczna Kastus, która specjalizuje się w opatentowanych, aktywowanych światłem widzialnym, fotokatalitycznych powłokach przeciwdrobnoustrojowych.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"