Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.
Data publikacji: 14-07-2022 | Autor: | Michał Gajda |
Mechanizmy dystrybucji oprogramowania mają dwa oblicza, które decydują o ich popularności. Pierwszym jest dostępność opublikowanych w nich rozwiązań dla użytkowników końcowych, drugim – łatwość procesu publikowania własnych aplikacji przez producentów oprogramowania.
sługa Windows Package Manager to sposób na dystrybucję oprogramowania. Przydaje się zwykłym użytkownikom, którzy potrzebują odpowiednich narzędzi do codziennej pracy. Może być również skutecznie wykorzystywana przez administratorów, którzy muszą rozdystrybuować aplikacje w ramach końcowych stacji roboczych lub po prostu utrzymywać oprogramowanie w aktualnej wersji. Istnieje również trzecia grupa użytkowników omawianej usługi. To deweloperzy, którzy dzięki niej mogą publikować swoje rozwiązania. Tak naprawdę bez zasilania dostarczanym oprogramowaniem usługa ta nie miałaby większego zastosowania. Dlatego w artykule spojrzymy na Windows Package Manager właśnie od strony twórców aplikacji.
> TWORZENIE MANIFESTU
Gdy mamy już gotową aplikację, którą zamierzamy opublikować w ramach usługi Windows Package Manager, w pierwszej kolejności musimy zapewnić jej odpowiedni mechanizm instalacji. Idealnie nadaje się tutaj narzędzie MSIX Packaging Tool, które pozwoli na przygotowanie dedykowanej paczki instalacyjnej w formacie .msix.
Ponieważ paczka ma być publicznie dostępna w ramach usługi Windows Package Manager, musimy ją opublikować w sieci, skąd będzie można pobrać nasze oprogramowanie. Jeżeli jesteśmy deweloperem, jednym z takich miejsc może być np. repozytorium GitHub. W ramach repozytorium nie tylko opublikujemy kod źródłowy naszego rozwiązania, ale też udostępnimy poszczególne wydania aplikacji.
Gdy wyżej wymienione warunki będą już spełnione, można przystąpić do wygenerowania manifestu publikowanej paczki. Wspomniany manifest jest niczym innym jak zbiorem ustandaryzowanych metadanych opisujących naszą aplikację. Sam manifest powinien być zapisany w formacie YAML, ale nie trzeba go tworzyć samodzielnie od podstaw. Dla uproszczenia możemy posłużyć się dedykowanym narzędziem, jakim jest Windows Package Manager Manifest Creator, czyli w skrócie WingetCreate. Pobierzemy je z omawianej usługi Windows Package Manager za pomocą następującego polecenia:
winget install wingetcreate
Zainstalowane narzędzie pozwoli na wykorzystanie dodatkowego polecenia wiersza poleceń, czyli tytułowego WingetCreate (rys. 1). Ułatwia ono przeprowadzenie niezbędnych operacji związanych z przygotowaniem manifestu paczki, a nawet może posłużyć do przeprowadzenia faktycznego procesu publikowania.
Aby rozpocząć proces przygotowywania manifestu, wystarczy posłużyć się następującym poleceniem:
wingetcreate new
W pierwszej kolejności kreator poprosi o wskazanie publicznie dostępnego adresu URL, gdzie opublikowaliśmy oprogramowanie. W naszym testowym przypadku będzie to wspomniana już usługa GitHub, w ramach której opublikowaliśmy konkretną wersję oprogramowania.
Narzędzie WingetCreate przeprowadzi próbę pobrania naszej aplikacji i zada nam serię pytań, które posłużą w budowaniu manifestu. Najpierw zostaniemy poproszeni o wskazanie identyfikatora dla oprogramowania. Domyślnie będzie on bazował na danych pobranych z podpisu cyfrowego naszej paczki MSIX, jednakże może być skorygowany do własnej nazwy z zachowaniem formatu, np. „<Nazwa organizacji>.<Nazwa aplikacji>”.
[...]
Autor ma wieloletnie doświadczenie w administracji oraz implementowaniu nowych technologii w infrastrukturze serwerowej. Pasjonat technologii Microsoft. Posiada tytuł MVP Cloud and Datacenter Management. Autor webcastów, książek oraz publikacji w czasopismach i serwisach branżowych.
Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.
Transmisje online zapewnia: StreamOnline