Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Computex Taipei 2022

Data publikacji: 14-07-2022 Autor: Adam Kamiński

Długo wyczekiwane targi Computex po dwuletniej przerwie zmagania się z pandemią powróciły w formie stacjonarnej na tereny targowe Taipei Nangang Exhibition Center. Towarzyszyła im także wystawa Computex DigitalGo Online przełamująca bariery geograficzne i ograniczenia, aby połączyć międzynarodowych kupców i wystawców w ramach wielkiego dorocznego wydarzenia technologicznego.

 

Największa i najbardziej ekscytująca impreza komputerowa tego roku odbyła się w dniach 24–27 maja w Tajpej na Tajwanie. W przeciwieństwie do dwóch ubiegłych lat, kiedy konferencja odbywała się wyłącznie w internecie (w 2021 r.) lub została całkowicie odwołana (w roku 2020), tegoroczna miała charakter hybrydowy. Misją targów Computex zawsze było przedstawianie światu technologii i przyczynianie się do zmian, a tegoroczna impreza oferuje unowocześnione doświadczenie wystawiennicze. Frekwencja jednak nie była tak duża jak przed laty, ponieważ Tajwan nadal ogranicza liczbę gości z zagranicy. Odzwierciedlone to było również w liczebności wystawców. Wszyscy wielcy gracze mający swoje siedziby na Tajwanie – jak Nvidia, AMD, Asus, Acer, Gigabyte – mieli swoje stanowiska, natomiast wielkim nieobecnym był na pewno Intel.

 

Computex 2022 obejmuje sześć głównych tematów: Accelerating Intelligence, Connected X-Experience, Digital Resilience, Innovative Computing, Innovations & Startups oraz Sustainability. Wykorzystując różnorodne kanały, organizatorzy targów stworzyli interaktywną platformę dla globalnego zaangażowania i zapewnili kompleksowy przegląd przyszłych wydarzeń w światowych ekosystemach technologicznych. Oprócz prezentacji trendów technologicznych, pokazów zastosowań w przemyśle, interaktywnego studia na żywo i wycieczek z przewodnikiem dla każdego z sześciu tematów przygotowano stoiska fotograficzne.

 

Na targach wiodące światowe firmy ICT zaprezentowały swoje innowacyjne technologie i rozwiązania. Gigabyte przedstawił aplikacje o wysokiej wydajności obliczeniowej, w tym AI, 5G, edge computing, inteligentne zarządzanie ruchem oraz bezpieczeństwo. Delta Electronics, stawiająca na zrównoważony rozwój, i pokazała rozwiązania z zakresu zarządzania energią i ciepłem dla takich zastosowań jak automatyka przemysłowa, infrastruktura centrów danych oraz ładowanie pojazdów elektrycznych. Kioxia przybyła ze swoją serią klienckich dysków SSD XG8 do wysokiej klasy notebooków, komputerów stacjonarnych i stacji roboczych. Ponadto w Pawilonie Garage+ wybrano 48 start-upów, które zaprezentowały innowacyjne możliwości w wielu dziedzinach, w tym AI, IoT, opieki zdrowotnej i zielonej technologii.


Nowości od AMD


Wśród wielu uczestników Computex 2022 jednym z najbardziej wyczekiwanych było wystąpienie AMD i nowości, jakie zostaną na nim ogłoszone. Podczas konferencji Lisa Su – dyrektor generalny AMD – prezentowała możliwości zapowiedzianych procesorów AMD Ryzen 7000 oraz nowej platformy AMD AM5. Procesory oparte na 5-nanometrowej architekturze Zen 4 mają przynosić ponad 15% wzrost wydajności jednowątkowej względem układu Ryzen 9 5950X. AMD zapowiada podwojoną ilość pamięci podręcznej L2 na każdy rdzeń (1 MB) oraz nowy, zintegrowany 6-nanometrowy rdzeń I/O z wbudowanym GPU na bazie architektury AMD RDNA 2 z obsługą pamięci DDR5 i PCI Express 5.0. Podczas prezentacji preprodukcyjny 16-rdzeniowy i 32-wątkowy procesor AMD Ryzen 7000 ukończył renderowanie w Blenderze o 30% szybciej niż 16-rdzeniowy i 24-wątkowy sztandarowy przedstawiciel konkurencji – procesor Intel Core i9-12900K.


Nowa platforma AM5 z gniazdem zaprojektowanym specjalnie dla procesorów AMD Ryzen 7000 podzieli płyty główne na trzy kategorie: AMD X670 Extreme, AMD X670 i AMD B650. Z myślą o entuzjastach tworzony jest najlepszy chipset, czyli AMD X670 Extreme. Zapewni on największe możliwości w zakresie łączności i ekstremalnego podkręcania dzięki obsłudze dwukanałowej pamięci DDR5. To właśnie płyty główne X670E dostarczane będą z najwydajniejszymi sekcjami zasilania i zaoferują wsparcie dla 24 linii PCIe 5.0, łączonych pomiędzy procesorem i chipsetem, dwa sloty PCIe 5.0 dla układu graficznego oraz jeden port również piątej generacji na pamięć masową. Kolejna pozycja, X670, oferuje zwiększanie częstotliwości taktowania dla użytkowników zaawansowanych dzięki obsłudze najnowszych standardów. Płyta główna ma być wyposażona w co najmniej jedno gniazdo M.2 PCIe 5.0 dla szybkich nośników danych. Gniazdo PCIe 5.0 na kartę graficzną będzie rzeczą opcjonalną i można je zastąpić standardem PCIe 4.0. Z kolei płyta główna AMD B650 to propozycja opracowana dla użytkowników głównego nurtu, którym zależy na najlepszym stosunku wydajności do ceny. Zapewnia ona pojedynczy slot PCIe 5.0 SSD, natomiast na układy grafiki przewidziane są złącza w standardzie PCIe 4.0. AMD potwierdziło również, że nowe płyty główne nie będą oferowały wsparcia dla pamięci DDR4, dlatego chętni na premierowe platformy będą musieli zaopatrzyć się również w kości RAM DDR5.


Trzeci gracz – Konkurent AMD i Intela


Na wydarzeniu nie mogło także zabraknąć Nvidii. Zieloni po raz kolejny pochwalili się swoim długo oczekiwanym procesorem zaprojektowanym z myślą o infrastrukturze sztucznej inteligencji i systemach superkomputerowych (HPC), zapewniającym najwyższą wydajność i dwukrotnie większą przepustowość pamięci oraz energooszczędność w porównaniu z obecnymi układami serwerowymi.


Zaprezentowany po raz pierwszy na targach GTC 2022 na początku tego roku Grace CPU Superchip składa się z dwóch procesorów Grace połączonych koherentnie szybkimi łączami typu chip-to-chip o niskich opóźnieniach – NVLink-C2C – w sposób podobny do apple’owskiego M1 Ultra, łącząc wydajność rdzenia jednowątkowego z obsługą rozszerzeń wektorowych nowej generacji. W rezultacie otrzymujemy 144-rdzeniowy procesor oparty na architekturze Arm Neoverse v9, o przepustowości 1 TB/s i 396 MB pamięci podręcznej na chipie, który według Nvidii będzie najszybszym procesorem na rynku w zastosowaniach od AI po HPC.


Nowy układ Grace CPU Superchip wyposażony jest również w system pamięci LPDDR5x oferujący dwukrotnie większą przepustowość niż tradycyjne układy DDR5, wynoszącą 1 TB/s. Pamięć LPDDR5x z kodem korekcji błędów (ang. Error Correction Code, ECC) zapewnia najlepszą równowagę pomiędzy szybkością i zużyciem energii, dzięki czemu pobór prądu procesora wraz z pamięcią wynosi 500 W. Firma Nvidia ujawniła, że nowy procesor znajdzie się w szeregu serwerów, które pojawią się na rynku w pierwszej połowie 2023 roku. Nowe systemy – od takich firm jak Asus, Gigabyte, Supermicro i innych – będą oparte na czterech nowych konstrukcjach referencyjnych 2U, o których Nvidia poinformowała na tegorocznej targach. Konstrukcje referencyjne zostały zaprojektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach, od gier w chmurze po cyfrowe bliźniaki, HPC i AI. Nvidia twierdzi, że projekty te mogą być łatwo modyfikowane przez partnerów, aby „szybko stworzyć płyty główne wykorzystujące ich istniejące architektury systemowe”.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"