Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.15.07.2022

Nowa wersja BDRSuite

Vembu Technologies, dostawca oprogramowania do ochrony danych w środowiskach fizycznych,...
15.07.2022

Zarządzanie końcówkami

baramundi software opublikowało nową wersję narzędzia do ujednoliconego zarządzania...
15.07.2022

Cyberzwiadowca

FortiRecon to kompleksowe narzędzie do ochrony przed cyfrowym ryzykiem (Digital Risk...
15.07.2022

Kontrola audiowizualna

Optoma wprowadziła oprogramowanie zintegrowane z chmurową platformą Microsoft Azure do...
15.07.2022

Chmura bezpieczeństwa

Cisco przedstawiło plan stworzenia Security Cloud – globalnej, zintegrowanej, opartej na...
15.07.2022

Nowy laptop do pracy zdalnej

Wielozadaniowość pracy hybrydowej to idea, która była inspiracją dla inżynierów Della...
15.07.2022

Monitoring bez zakłóceń

Firma Axis Communications proponuje nową serię kamer wyposażonych w najnowsze technologie...
15.07.2022

Na poziomie petabajtów

Dostępny jest nowy model HD6500 firmy Synology, pierwszy z serii HD zaprojektowany z...
15.07.2022

Procesory na rynku...

irma AMD ogłosiła, że procesory Threadripper PRO 5000 WX w lipcu br. będą oferowane przez...

Modułowy Panasonic Toughbook 40

Data publikacji: 14-07-2022 Autor: Adam Kamiński

Toughbooki nieczęsto goszczą na łamach naszego pisma ze względu na specyfikę pracy, do jakiej są przeznaczone. Jednak ich modułowość i odporność na trudy podróży sprawiają, że sprzęt ten idealnie oddaje istotę urządzenia mobilnego.

 

Panasonic, obecnie znany jako Panasonic Connect, nie jest nowicjuszem, jeśli chodzi o produkcję najbardziej wytrzymałych laptopów na świecie. Firma produkuje trwałe i odporne komputery już od ponad 25 lat, a pierwszy Toughbook wprowadziła na rynek w 1996 r. Osoby zaznajomione z tą linią od razu rozpoznają kształt i konstrukcję nowego modelu nawiązującą do słynnego Toughbooka z lat 90., od którego wszystko się zaczęło. Jest to jednak urządzenie nowoczesne i ulepszone pod wieloma względami.


Konstrukcja


Już pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić , że mamy do czynienia z solidną i wytrzymałą konstrukcją. Urządzenie zamknięte jest w obudowie ze stopu magnezu o wymiarach 35,4 cm × 30,1 cm × 5,4 cm i waży 3,35 kg. Zdecydowanie nie jest to zatem komputer dla miłośników kompaktowych konstrukcji.


Jest to prawdziwie masywny sprzęt, jednak wszystkie te rozmiary znajdują solidne uzasadnienie w jego wytrzymałości. W tej kwestii nowy Toughbook nie idzie na kompromis. Jest przystosowany do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach, z zabezpieczeniami klasy wojskowej i funkcjami komunikacyjnymi, które wspierają działania o znaczeniu krytycznym. Nowy flagowiec ma teraz klasę ochrony IP66, gdzie pierwsza cyfra „6” oznacza, że urządzenie jest całkowicie zabezpieczone przed pyłem, a druga „6” wskazuje na ochronę przed silnymi strumieniami wody na całej powierzchni obudowy. Laptop spełnia także wymagania norm wojskowych – MIL-STD-810H i MIL-STD-461G – w zakresie temperatury, wilgotności, wibracji i kompatybilności elektromagnetycznej. Wytrzyma upadek z wysokości 180 cm, a temperaturowy zakres pracy wynosi od -29°C do 65°C.


Od niedawna linia Toughbooków znana jest również z zastosowania technologii xPAK i to właśnie modułowa konstrukcja sprawia, że jest to sprzęt uniwersalny. Toughbook 40 ma osiem wymiennych przez użytkownika obszarów na zatrzask typu quick-release, w tym baterię, klawiaturę, RAM i pamięć masową oraz cztery obszary rozszerzeń, które można dowolnie personalizować.


Zasadniczo użytkownik może wykorzystać jeden wytrzymały sprzęt i budować wokół niego rozszerzenia, aby zaspokoić wszystkie pojawiające się potrzeby – czy to w biurze, czy w terenie.


Konfiguracja sprzętowa


Znaczące zmiany w stosunku do poprzedniego modelu zaszły również w doborze podzespołów. Panasonic przeszedł ze starych układów Intela siódmej generacji Kaby Lake w Toughbooku 31 na 11. generację Tiger Lake z dwoma procesorami do wyboru – i5 1145G7 vPro (1,1 GHz do 4,4 GHz) lub i7 1185G7 vPro z taktowaniem 1,2 GHz i możliwością podkręcenia do 4,8 GHz.


Jeśli chodzi o układ graficzny, to konsumenci mogą korzystać ze zintegrowanej karty Intel Iris Xe lub wyposażyć urządzenie w przeznaczony do tej konstrukcji układ AMD Radeon. W kwestii pamięci i przestrzeni dyskowej standardowa konfiguracja przewiduje 16 GB RAM DDR4 oraz dysk SSD NVMe OPAL o pojemności 512 GB. Można ją jednak rozbudować maksymalnie do 64 GB RAM-u i 2 TB pamięci masowej.


Panasonic Toughbook 40 pracuje z preinstalowanym systemem Windows 11 Pro, a żywotność baterii została zaprojektowana tak, aby jedno ładowanie starczyło na 18 godzin pracy. Dzięki modułowej budowie można zastosować drugi akumulator, co wydłuży aktywność do 36 godzin. Wymiana baterii możliwa jest bez konieczności wyłączania sprzętu. Na okoliczność potrzeby natychmiastowego wyłączenia podczas pracy wszelkich źródeł światła i transmisji elektronicznych producent przewidział funkcję trybu ukrytego, który domyślnie aktywuje się klawiszem P2 (co można zmienić) lub kombinacją FN+F8.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"