Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Spotkania zdalne z QNAP KoiBox-100W

Data publikacji: 01-09-2022 Autor: Marcin Jurczyk

Przez ostatnie dwa lata zdążyliśmy się już przyzwyczaić do pracy zdalnej i używania wszelkich możliwych narzędzi ułatwiających codzienne obowiązki. Obecnie sytuacja wygląda nieco lepiej i większość pracowników wróciła do biur. Potrzeba odbywania telekonferencji jednak pozostała i tym razem sprawdzimy narzędzie pozwalające na ten rodzaj komunikacji.

 

Z  początkiem tego roku tajwański producent, znany głównie z produkcji rozwiązań typu NAS, zaprezentował prosty i relatywnie tani system wideokonferencyjny. QNAP już od pewnego czasu rozszerza paletę swoich rozwiązań chociażby o produkty sieciowe, więc premiera pierwszego urządzenia przeznaczonego do realizowania spotkań zdalnych nie jest jakimś szczególnym zaskoczeniem, tym bardziej że już od przeszło dwóch lat użytkownicy wybranych serwerów NAS tego producenta mogli z powodzeniem używać aplikacji KoiMeeter, która de facto trafiła tym razem na dedykowaną platformę sprzętową.


> Ekonomiczna platforma


Zdecydowana większość dużych przedsiębiorstw już od dawna używa rozbudowanych systemów telekonferencyjnych. Mowa tu zazwyczaj o kosztownych rozwiązaniach, pozostających poza zasięgiem firm z segmentu MSP. Te z kolei radzą sobie świetnie z wykorzystaniem produktów czysto software'owych, zarówno tych całkiem darmowych, jak i relatywnie tanich rozwiązań komercyjnych. QNAP nie ukrywa, że wraz z premierą modelu KoiBox-100W chciałby zagospodarować właśnie tę część rynku, umożliwiając przeprowadzanie wideokonferencji i zdalnych prezentacji za pośrednictwem dedykowanej platformy, której koszt nie powinien nadwyrężyć budżetu małego czy średniego przedsiębiorstwa.


Czym zatem jest testowany przez nas KoiBox? W dużym uproszczeniu mamy do czynienia z minikomputerem zamkniętym w schludnej obudowie typu desktop, zaprojektowanym jako platforma sprzętowa dla wspomnianego już wcześniej systemu konferencji wideo od QNAP-a o nazwie KoiMeeter. Użytkownicy mający już styczność z produktami QNAP-a bazującymi na systemie QTS mogą się zastanawiać, po co w zasadzie dedykowane urządzenie, skoro można zainstalować KoiMeeter na serwerze NAS, podpiąć kamerę, mikrofon oraz dowolny wyświetlacz i cieszyć się praktycznie tą samą funkcjonalnością, stanowiącą jedynie uzupełnienie szerokiej gamy możliwości stojących za systemem QTS. Jest w tym sporo racji, tym bardziej że w ofercie tego samego producenta znaleźć można urządzenia oferujące dwie wnęki na dyski twarde, a więc dające minimalny poziom bezpieczeństwa danych na poziomie mirroringu dysków w bardzo zbliżonej cenie.


To wszystko prawda, z tym że Koi-Box zaprojektowany został w bardzo konkretnym celu – jako prosta i ekonomiczna platforma wideokonferencyjna, która najlepiej sprawdzi się w salach konferencyjnych czy szkoleniowych, co stoi nieco w konflikcie z NAS-ami QNAP-a, których wszechstronność można kształtować w sposób niemal nieograniczony.


> Dane techniczne


Opakowanie poza samym urządzeniem zawiera również pilot zdalnego sterowania oraz zewnętrzny zasilacz. Oznacza to, że użytkownik będzie musiał samodzielnie uzupełnić zestaw o kamerę internetową oraz mikrofon. W tym celu z tyłu obudowy dostępne są cztery porty USB 3.2 drugiej generacji. Na stronie producenta znaleźć można modele urządzeń, które zostały przez niego już przetestowane, choć nie wyklucza to skorzystania ze sprzętu spoza listy. Producent deklaruje kompatybilność z większością współczesnych kamer czy mikrofonów USB. Zewnętrzny wyświetlacz można podłączyć za pośrednictwem pełnowymiarowego portu HDMI w standardzie 1.4b.


Nasz zestaw testowy składał się z dwóch KoiBoxów rozstawionych w różnych pomieszczeniach, z których jeden podpięty był do telewizora, a drugi do monitora. Zestaw portów uzupełnia złącze RJ-45 dla kablowego podłączenia sieciowego oraz złącze zasilacza. Nie zabrakło też złącza Kensington – salki konferencyjne bardzo często są ogólnodostępne i niespecjalnie nadzorowane. Komunikację sieciową można także realizować poprzez wbudowany adapter sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6 AX201, za pomocą którego uzyskamy projekcję bezprzewodową w rozdzielczości 4K.


W naszym testowym środowisku akurat nie udało się podłączyć do punktu dostępowego Wi-Fi AX. Problemem okazało się długie hasło zawierające kombinację znaków specjalnych. Jest to pewnie kwestia oprogramowania, a więc relatywnie prosty temat do naprawy przez producenta, aczkolwiek dotychczas tego rodzaju problemy pojawiały się jedynie ze sprzętem IoT pochodzącym z Dalekiego Wschodu. Z urządzeniem można także sparować urządzenia peryferyjne za pośrednictwem protokołu Bluetooth, co poprawia komfort pracy w przypadku bezprzewodowej myszy i klawiatury.


Za wydajność systemu odpowiada dwurdzeniowy procesor Intel Celeron oraz 4 GB pamięci operacyjnej. System operacyjny startuje z 30-gigabajtowego, wbudowanego dysku SSD M.2 2242. Dodatkowo możliwe jest dołożenie dysku SATA w rozmiarze 2,5”. Jedno z testowych urządzeń było wyposażone w dodatkowy dysk. Większa pojemność przyda się podczas zapisywania przebiegu wideokonferencji wraz z plikami udostępnianymi w ich trakcie.


Sprzętowo nie mamy tu zatem do czynienia z demonem prędkości i pewnie dałoby się znaleźć zdecydowanie wydajniejszy zestaw miniPC, w nieco mniejszej obudowie i niższej cenie. Wracając do tematu ceny – QNAP określił ją na poziomie około 2300 zł, a to relatywnie niewiele w porównaniu z „dużymi” systemami.


> Panel zarządzania


Po rozpakowaniu zawartości pudełka i wpięciu wszystkich kabli w swoje miejsce na ekranie wyświetlacza podpiętego do portu HDMI pokazuje się bardzo proste menu, pozwalające na niemal natychmiastowe rozpoczęcie wideokonferencji. Wspomniana już aplikacja KoiMeeter odpowiada za realizację wszystkich funkcji związanych z zarządzaniem systemem telekonferencji, zestawianiem połączeń, edycją książki adresowej, współdzieleniem ekranu czy ustawieniami parametrów pracy.

 

[...]

 

Autor jest architektem w międzynarodowej firmie z branży IT. Zajmuje się infrastrukturą sieciowo-serwerową, wirtualizacją infrastruktury i pamięcią masową.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"