Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.05.09.2022

Łatwiejsza migracja do chmur

Commvault i Oracle rozszerzyły partnerską współpracę i wspólnie oferują rozwiązanie...
01.09.2022

Badanie sieci

QNAP ogłosił wprowadzenie oprogramowania ADRA Network Detection and Response (NDR) dla...
01.09.2022

5G w Polsce

Z badania Kearney 5G Readiness Index 2022 wynika, że Polska jest jednym z najgorzej...
01.09.2022

Zarządzanie działaniami

Fortinet zaprezentował chmurową usługę, która koreluje informacje dotyczące...
01.09.2022

Selektywna rejestracja

Naukowcy z UCLA przedstawili projekt inteligentnej kamery, która pozwala wybrać, jaki...
01.09.2022

Więcej mocy, komputer...

Profesjonalny komputer Dell Precision 7865 Tower z AMD Ryzen Threadripper PRO 5000...
01.09.2022

Rekord prędkości

Firma Aorus zapowiada superszybki dysk, następcę modelu Gen4 7000s SSD, który ma oferować...
01.09.2022

Beprzewodowe drukowanie

Firma Brother wprowadziła do swojego portfolio nowe urządzenie wielofunkcyjne z systemem...
01.09.2022

Obraz dobrze zaprogramowany

Monitor interaktywny Lyra to połączenie Androida 11, szyby antybakteryjnej, wbudowanego...

Informatycy pilnie poszukiwani

Data publikacji: 01-09-2022 Autor: Małgorzata Kacperek

W jednej z najbardziej dochodowych branż w Polsce wciąż brakuje specjalistów. Pandemia, wymuszając przyspieszoną transformację cyfrową, tylko pogorszyła sytuację. Być może część wolnych stanowisk obsadzą emigrujący obywatele Ukrainy.

 

Nie bez powodu o przebranżowieniu i zasileniu działów IT myślą dziś nawet humaniści. Zwyczajnie brakuje rąk do pracy, i to dobrze płatnej. Specjaliści IT i analizy danych to dzisiaj jedne z najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk. Tak przynajmniej twierdzą polscy przedsiębiorcy. Jedna trzecia przebadanych przez ManpowerGroup firm mówi, że znalezienie kandydatów na te stanowiska jest dla nich największym wyzwaniem. Jeszcze nigdy pozyskanie pracowników w tej branży nie było tak trudne. To samo dzieje się globalnie. W 2020 r. ponad połowa unijnych przedsiębiorstw zgłosiła problemy z obsadzeniem stanowisk specjalistów ICT. A warto zauważyć, że niedobór kadry nie tylko przeszkadza w budowaniu konkurencyjności, ale też w walce z rosnącą cyberprzestępczością.


Niektórzy zastanawiają się, czy na luki w polskich działach IT wpłynie wojna w Ukrainie. Od momentu jej wybuchu prognozuje się, że tak. Wiele firm z Ukrainy, a także z Rosji czy Białorusi, rozważa bowiem przeniesienie swojego biznesu do Polski. Zatrzymywanie jednak ukraińskich specjalistów w naszym kraju będzie wymagało od rynku pracy elastyczności. Eksperci HRS-IT, firmy zajmującej się rekrutacją specjalistów IT m.in. z krajów Europy Wschodniej, zauważają, że kluczowe są ograniczenie biurokracji i odpowiednie zachęty. Na szczęście coś w tym kierunku robimy.


Globalny niedobór


W sieci można się natknąć na rozmaite raporty dotyczące branży IT. Wszystkie stwierdzają to samo: niedobór specjalistów. Nie tylko w Polsce, również w Europie. Od 2014 r. Komisja Europejska monitoruje postępy rozwoju cyfryzacji w poszczególnych państwach członkowskich i publikuje coroczny raport Digital Economy and Society Index (DESI). W raporcie DESI z 2021 r. oszacowano, że w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej – 600 tys. Z tegorocznego raportu wynika, że choć pomiędzy 2020 a 2021 r. na rynek pracy weszło 500 tys. specjalistów ds. technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT), to łączna liczba 9 mln unijnych specjalistów ICT daleka jest od zakładanych 20 mln do 2030 r. i nie jest w stanie rozwiązać problemu niedoboru wykwalifikowanej kadry, z którym zmagają się obecnie przedsiębiorstwa.


Specjalistów IT w naszym kraju oczywiście nie ubywa, wręcz przeciwnie. Zgodnie z danymi Eurostatu łączna liczba osób pracujących w sektorze IT w Polsce wynosi ok. 586 tys., co oznacza wzrost o 6% w ciągu roku. Wzrost ten jest jednak zbyt wolny, aby zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Według danych portalu No Fluff Jobs z 2022 r. liczba ofert w branży w ciągu roku wzrosła o 236%.


Przyczyn tej niekorzystnej sytuacji upatruje się w różnych czynnikach. Jednym z nich może być odpływ programistów w czasie pandemii i przechodzenie na zdalny tryb pracy. Dzięki temu mieszkający w Polsce specjaliści mogli podejmować pracę dla zachodnich firm za lepsze pieniądze. Wskazuje się też na niechęć firm do zatrudniania początkujących pracowników, czyli juniorów i osób zmieniających zawód. Większość przedsiębiorców poluje na doświadczonych specjalistów (tzw. midów i seniorów). Kolejny powód – być może zwyczajnie nie nadążamy za tempem cyfryzacji. Jak stwierdza Konrad Gandziarski, lider odpowiedzialny za rozwój obszaru outsourcingu usług IT w Experis, duże braki w branży IT wynikają między innymi z ciągłego rozwoju obszarów gospodarki wspieranych przez rozwiązania informatyczne: „W obecnych czasach nie ma branży, która z nich nie korzysta. Rozwiązania te pozwalają między innymi na poprawę efektywności procesów czy zarządzanie produkcją, stają się również kluczowym wyznacznikiem do osiągnięcia przewagi rynkowej”.


Migracje specjalistów


Jak wynika z danych opublikowanych przez TechUkraine, ukraiński sektor IT w ostatnich latach szybko się rozwijał, a wartość rynku znacznie wzrosła. Przed wojną szacowano ją na 4,5 mld USD w eksporcie, ok. 160 tys. specjalistów IT i ponad 4 tys. firm. Tylko od 2013 r. w ukraińskie firmy IT zainwestowano ponad 1 mld USD.


Kolejna dobra wiadomość jest taka, że jak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, tylko Niemcy wyprzedzają Polskę, jeżeli chodzi o najbardziej pożądane kierunki emigracji dla Ukraińców. Jest zatem spora szansa, że ukraińscy wykwalifikowani informatycy będą szukać pracy właśnie u nas. I choć do tej pory Polska przyjmowała głównie imigrantów, którzy wypełniali wakaty w przemyśle, budownictwie, transporcie czy handlu i gastronomii, teraz może się to zmienić: „Rozpoczęcie pracy w Polsce przez specjalistów IT uciekających przed wojną z Ukrainy czy krajów agresora to szansa zarówno dla tych osób, jak i dla naszego kraju. Kontynuacja pracy w zawodzie pozwoli im na utrzymanie ciągłości w podnoszeniu swoich kwalifikacji, zapewni dobry byt i start w nowym kraju. Natomiast Polsce pozwoli skuteczniej przyciągnąć i utrzymać nowe inwestycje w sektorze IT oraz da czas na wykształcenie kolejnych specjalistów” – mówi Kinga Marczak, general manager w HRS-IT.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"