Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Technologia telefonii 5G

Data publikacji: 06-10-2022 Autor: Marcin Bieńkowski

Sieć 5G stała się faktem. Obejmuje zasięgiem coraz większy obszar kraju, a w sklepach większość nowych modeli smartfonów obsługuje telefonię mobilną piątej generacji. Przyjrzyjmy się, jakie korzyści, wady i ograniczenia niesie ze sobą ta nowa technologia.

 

Sieć komórkowa czwartej generacji, 4G, nazywana też siecią LTE, zrewolucjonizowała mobilny dostęp do internetu. Umożliwiła też stworzenie Internetu Rzeczy (IoT, Internet of Things). Dzięki łączności LTE możemy swobodnie korzystać z nawigacji Google’a, oglądać strumieniowo filmy z Netfiksa czy YouTube’a, korzystać z bankowości internetowej, portali aukcyjnych, usług e-commerce czy słuchać ulubionej muzyki. Możliwa stała się również zdalna praca czy nauka, co miało niebagatelne znaczenie w czasie pandemii. Oczywiście nie wolno zapominać o autonomicznych samochodach, które też korzystają z mobilnej transmisji danych, a także o telemedycynie z prawdziwego zdarzenia i możliwości prowadzenia skomplikowanych operacji na odległość czy technologiach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.


Jednak dotychczasowe możliwości technologii telefonii LTE się wyczerpały. Nie chodzi tu jednak o funkcjonalność, bo sieci 5G dają te same możliwości funkcjonalne co sieci 4G, ale o przepustowość i szybkość transmisji, a także stabilność połączeń oraz możliwość podłączenia znacznie większej liczby użytkowników i urządzeń końcowych Internetu Rzeczy.


> Zalety sieci 5G


Sieć 5G pozwala na znacznie szybsze przesyłanie danych, niż umożliwiają to sieci LTE, które oferują szybkość transmisji dochodzącą do 300 Mb/s. Tymczasem w sieciach 5G możliwa jest transmisja z prędkością dochodzącą nawet do 20 Gb/s (do urządzenia, a 10 Gb/s do sieci) – to ponad 60-krotnie szybciej niż w przypadku sieci LTE! Oznacza to np. pobranie pełnometrażowego filmu w rozdzielczości 4K w niecałą minutę.

 

Taka prędkość transmisji pozwoli też na lepszą wymianę danych pomiędzy autonomicznym samochodem i infrastrukturą drogową, a także umożliwia swobodne przerzucenie części obliczeń z komputera pokładowego do chmury. Zwiększy to nie tylko możliwości obliczeniowe pojazdu, ale i bezpieczeństwo ruchu drogowego, tym bardziej że pojazd będzie mógł wymieniać dane online z systemami inteligentnego sterowania ruchem, np. kamerami zamontowanymi na skrzyżowaniu, czy pozwoli na wymianę danych z innymi pojazdami. Podobne korzyści odniesie też telemedycyna. Lekarz znajdujący się na drugim końcu świata bez problemu będzie mógł przeprowadzać lub nadzorować operację na odległość, korzystając z obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości, nawet 8K.


Dużą zaletą większej szybkości transmisji danych w sieciach 5G jest również szybszy rozwój usług chmurowych, co już w tej chwili obserwujemy. Aplikacji nie trzeba już instalować lokalnie, a na smartfonie wystarczy zainstalować interfejs użytkownika do komunikacji z systemem. Już teraz większość bardziej skomplikowanych programów, np. do rozpoznawania mowy czy tłumaczy mowy w czasie rzeczywistym, korzysta z modelu SaaS, łącząc się i wymieniając dane z chmurą, w której działa aplikacja. Na masową skalę funkcjonuje też składowanie danych. Zdjęcia czy inne dokumenty umieszczane są w chmurze, więc kradzież lub zgubienie smartfona nie oznacza bezpowrotnej utraty naszych danych.


> Pojemność i opóźnienia


Drugą zaletą telefonii piątej generacji jest pojemność sieci. Do sieci LTE można podłączyć jednocześnie do miliona urządzeń na każde 500 km². Sieć 5G pozwala na połączenie do miliona urządzeń na 1 km²! Z punktu widzenia IoT różnica jest ogromna. W firmach bowiem bez problemu można „oczujnikować” w ramach Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT, Industry IoT) praktycznie każdy proces technologiczny czy linię produkcyjną bez potrzeby prowadzenia przewodów komunikacyjnych do każdego urządzenia. Zmniejszenie kosztów jest niesamowite, a pojemność sieci zostawia jeszcze ogromny zapas na kolejne systemy.

 

Również rynek komercyjny zauważył już możliwości sieci 5G. W handlu pojawiają się różnego rodzaju urządzenia IoT dla biegaczy i sportowców, inteligentne ubrania monitorujące stan zdrowia właściciela, inteligentne, skomunikowane z internetem urządzenia AGD, narzędzia ogrodowe i wiele innych. Coraz częściej mówi się też o spersonalizowanych reklamach zewnętrznych, czyli cyfrowych banerach i bilbordach, które wyświetlają treść na podstawie danych otrzymanych np. ze smartfona. Analitycy rynku podkreślają też możliwość całkowitego zautomatyzowania produkcji przemysłowej i rolnej, transportu drogowego i kolejowego oraz infrastruktury miejskiej, co oznacza utworzenie inteligentnych miast, fabryk, farm czy systemów transportowo-logistycznych.


Kolejną zaletą sieci 5G są niezwykle małe opóźnienia. W sieciach 4G/LTE opóźnienie między wysłaniem danych a odebraniem sygnału zwrotnego wynosi średnio 50 ms, a maksymalne dopuszczalne opóźnienie to 98 ms. W sieci 5G wynosi ono zaledwie 1 ms. Oznacza to, że sieć 5G pozwala na bezproblemowe zdalne sterowanie różnymi urządzeniami. Mogą być to nie tylko autonomiczne samochody, ale też maszyny budowlane, roboty medyczne, bezzałogowy sprzęt strażacki, policyjny czy wojskowy.


Wszystkie wymienione zalety technologii 5G to podwaliny do rozwoju sztucznej inteligencji analizującej różnego rodzaju zdarzenia w czasie rzeczywistym, możliwości tworzenia rozproszonych jezior i repozytoriów danych, analizy big data w czasie rzeczywistym, niezależnie od miejsca składowania informacji, uczenia maszynowego, rozpoznawania twarzy czy podejmowania strategicznych decyzji finansowo-inwestycyjnych. Jak widać, technologia 5G niezbędna jest również do rozwoju nowoczesnego przemysłu, transportu i logistyki. To dlatego, mimo protestów społecznych, rządy większości państw przywiązują dużą wagę do jej rozwoju.


> Trochę statystyki


Z najnowszego, czerwcowego raportu Ericsson Mobility Report wynika, że w 2027 r. liczba użytkowników sieci 5G na świecie wyniesie 4,4 mld osób. Prognoza na ten rok przewiduje, że 5G będzie stanowić 82% subskrypcji w Europie Zachodniej, 80% w regionie państw Zatoki Perskiej i 74% w Azji Północno-Wschodniej. Liderem pod względem subskrypcji 5G stanie się Ameryka Północna z 90% usług realizowanych w technologii 5G.


Raport Ericssona mówi również o tym, że sieć 5G jest najszybciej rozwijającą się generacją technologii mobilnych w historii. Około jedna czwarta światowej populacji ma obecnie dostęp do zasięgu 5G, a tylko w pierwszym kwartale 2022 r. dodano około 70 mln subskrypcji 5G. Warto zauważyć, że obecnie w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej 4G jest dominującą technologią, stanowiącą 61% wszystkich subskrypcji na koniec 2021 r., a 32% abonentów korzysta wciąż z technologii 3G. Obecnie wzrost liczby abonentów telefonii komórkowej spłaszczył się i oczekuje się, że w najbliższych latach będzie praktycznie zerowy. Niemniej od 2024 r. nastąpi gwałtowny przyrost liczby abonentów sieci 5G, który będzie trwał do 2027 r.


Według raportu do 2027 r. około trzy czwarte światowej populacji będzie miało dostęp do usług oferowanych przez sieć piątej generacji. Raport Ericssona podkreśla również coraz większą rolę, jaką stały, bezprzewodowy dostęp do internetu (FWA, Fixed Wireless Access) odgrywa w świadczeniu usług szerokopasmowych. Ericsson przewiduje, że w 2022 r. liczba połączeń FWA przekroczy 100 mln, a do 2027 r. podwoi się, osiągając prawie 230 mln. Trzeba też podkreślić, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba dostawców usług oferujących 5G FWA wzrosła o około 30%.

 

[...]

 

Autor jest niezależnym dziennikarzem zajmującym się propagowaniem nauki i techniki.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"