Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.12.2022

Nowe funkcje od Oracle

W aplikacjach CX, SCM, EPM i HCM Fusion Cloud firmy Oracle pojawiło się wiele nowych...
29.12.2022

Inteligentne sygnały

Nowa usługa Vectra MDR zapewnia wsparcie ekspertów w zakresie bezpieczeństwa...
29.12.2022

Wieloetapowa analiza treści

Firma WithSecure wprowadziła nową warstwę ochrony w swojej opartej na chmurze platformie...
29.12.2022

Kontrola aplikacji

Fortinet zaprezentował nowe funkcje systemu FortiSASE: bezpieczny prywatny dostęp (Secure...
29.12.2022

Zgodnie z przepisami

Nowe rozwiązanie do zarządzania danymi firmy Commvault, oferowane w formie usługi,...
29.12.2022

Większa elastyczność w...

Schneider Electric ogłosił wprowadzenie na rynek urządzenia zasilającego APC NetShelter...
29.12.2022

Firewall nowej generacji

Fortinet zaprezentował nową rodzinę zapór sieciowych nowej generacji (NGFW) – FortiGate...
29.12.2022

Nowy przełącznik źródeł...

Vertiv przedstawił nową rodzinę przełączników źródeł zasilania Vertiv Geist RTS, które...
29.12.2022

Routery VPN Omada

TP-Link poszerza portfolio routerów VPN o dwa nowe urządzenia. ER7212PC to urządzenie 3 w...

Red Hat Enterprise Linux 9 – technologie dla biznesu

Data publikacji: 29-12-2022 Autor: Adam Kamiński

Wraz z zakończeniem prac nad rozwojem CentOS-a w grudniu 2020 r. po tym jedynym w zasadzie otwartym i darmowym systemie klasy enterprise pozostała luka, którą próbowało wypełnić wiele projektów. Po zmianach wprowadzonych przez Red Hata część użytkowników może jednak przestać szukać substytutu i rozważyć przejście na RHEL 9.

 

CentOS powstał z potrzeby opracowania darmowego systemu klasy enterprise, który zapewniałby kompatybilność z Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Wśród pretendentów do przejęcia schedy znalazły się Rocky Linux, Alma Linux (projekt znany również pod nazwą Lenix) Oracle Linux czy Ubuntu. Jednak co może zapewnić lepszy, stabilny, bardziej dopracowany system operacyjny gwarantujący zgodność z RHEL niż… sam RHEL? Dlatego migracja na RHEL byłaby może najlepszym rozwiązaniem, gdyby tylko nie było to rozwiązanie płatne.


Otwarty wariant RHEL dla wielu organizacji był kluczowym systemem operacyjnym, a decyzja o jego zamknięciu wywołała falę krytyki. Informacja o tym, że jedynym dostępnym CentOS-em będzie wersja Stream na Red Hata, również nie przypadła użytkownikom do gustu. Było to spowodowane głównie założeniami edycji Stream, która miała być gałęzią testową dla funkcji mających trafić do RHEL. Innym powodem był zaplanowany cykl wydawniczy – była to dystrybucja rolling-release, w której nowości pojawiają się w sposób ciągły. Ze względu na brak stabilności i solidności oczywiste było, że system ten nie będzie się nadawał do środowisk produkcyjnych, a do takich przecież zastosowań wykorzystywany był CentOS. Red Hat ugiął się pod naporem krytyki społeczności skupionej wokół CentOS-a i zadecydował o udostępnieniu za darmo Red Hat Enterprise Linuksa dla zespołów wykorzystujących maksymalnie 16 serwerów produkcyjnych, a następnie zmodyfikował licencję, tak aby z RHEL-a korzystać można było bezpłatnie na potrzeby produkcji oprogramowania open source. W maju tego roku zaprezentowana została najnowsza wersja platformy linuksowej dla przedsiębiorstw, zbudowana w pełni od zera na CentOS Stream. A 16 listopada ogłoszono, że z fazy beta wyszły już wersje 8.7 i 9.1 i są obecnie ogólnodostępne.


Dziedzictwo CentOS-a


Red Hat Enterprise Linux to komercyjna, przeznaczona dla firm i przedsiębiorców dystrybucja Linuksa firmy Red Hat. Jej wersja 9.0 jest systemem operacyjnym zaprojektowanym w celu zwiększenia spójności innowacji w otwartej chmurze hybrydowej, od serwerów typu bare metal do chmur publicznych i najdalszych obrzeży sieci przedsiębiorstw. RHEL skierowany jest przede wszystkim do odbiorców komercyjnych takich jak przedsiębiorcy i firmy. Dla nich też zapewnione są wsparcie i pomoc techniczna oraz aktualizacje za pomocą Red Hat Network. Red Hat Enterprise Linux 9 został zaprojektowany, aby napędzać transformację przedsiębiorstw równolegle ze zmieniającymi się siłami rynkowymi i wymaganiami klientów w zautomatyzowanym i rozproszonym świecie IT. Platforma pozwala klientom Red Hata wybrać architekturę bazową, dostawcę aplikacji lub dostawcę chmury, zachowując spójność niezbędną dla nowoczesnego IT, a zespołom operacyjnym i programistom umożliwia realizację nowych projektów bez konieczności rezygnacji z istniejących obciążeń lub systemów. Ponieważ Kapelusznicy nastawieni są głównie na innowacje w chmurze hybrydowej, w tworzeniu nowego systemu skupili się przede wszystkim na zapewnieniu elastyczności, stabilności i niezawodności.


Cykl życia


RHEL 9 zapowiedziano do powszechnej dystrybucji 18 maja 2022 r. Co ciekawe, było to tydzień po tym, jak Red Hat wprowadził wersję 8.6 (11 maja). Wiele funkcji dodanych w 9.1 jest również dostępnych w 8.7, jednak starszej wersji minęły już trzy lata w cyklu życia RHEL 8, a dziewiątka swój dopiero zaczyna. Z tego względu Red Hat kontynuuje równoległą emisję dwóch wersji – 8.7 i 9.1 – w tym samym czasie, bo chociaż obie zawierają najnowsze funkcje, to – jak tłumaczy Eric Hendricks, rzecznik operacyjny RHEL – niektóre firmy wolą trzymać się tego, co znane i sprawdzone, dlatego pozostają przy wersji 8.


W podstawowym, 10-letnim cyklu życia praktykowanym przez Red Hata przez pierwsze pięć lat zapewnione jest tzw. pełne wsparcie (ang. full support), a kolejne pięć to faza wsparcia technicznego (maintenance). Przewidziany jest również przedłużony cykl życia (ang. extended life cycle support) dla organizacji, które potrzebują dodatkowych kilku lat na dokonanie migracji. W trakcie tej przedłużonej fazy eksploatacji zachodzi jednak bardzo niewiele zmian funkcji czy aktualizacji zabezpieczeń.


Warto w tym miejscu wskazać, jakie są różnice między pełnym a konserwacyjnym wsparciem. Podczas fazy pełnego wsparcia klienci otrzymują wszystkie krytyczne i ważne aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa. Wprowadzony jest również wysoki priorytet poprawek błędów Red Hat, a także porady dotyczące ulepszeń. Również podczas tej fazy mniej więcej co pół roku będą wydawane pomniejsze wydania RHEL 9 i z każdym z nich będą dostarczane nie tylko zbiorcze poprawki błędów bezpieczeństwa i porady dotyczące ulepszeń, ale również dodatkowe funkcjonalności oprogramowania. Twórcy Red Hata uwzględniają również wspieranie nowo pojawiającego się sprzętu. Jeśli więc pojawi się np. jakiś nowy procesor w czasie trwania tej fazy, to wsparcie sprzętowe będzie dodane wraz z kolejnym pomniejszym wydaniem.


Dołączanie nowego sprzętu nie będzie jednak już możliwe po upływie tych pięciu lat, kiedy następuje przejście do fazy wsparcia konserwacyjnego. Nie planuje się w niej również rozszerzenia funkcjonalności oprogramowania. Wsparcie techniczne jest właśnie tym – konserwacją. W dalszym ciągu będą dostarczane poprawki bezpieczeństwa i pilne poprawki błędów, ale w zasadzie faza wsparcia technicznego odzwierciedla ostatnie pomniejsze wydanie RHEL 9 z minionych pięciu lat.

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"