Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Wyzwania związane z modelem multicloud

Data publikacji: 03-03-2023 Autor: Stefan Kaczmarek

Organizacje, które decydują się na wielochmurową strategię, stają wobec rozmaitych dylematów. Zastanawiają się na przykład, czy z funkcjonowania w ekosystemie multicloud wynika więcej wyzwań czy korzyści, jak dostosować firmę do środowiska wielochmurowego, aby uzyskać jak najlepsze efekty, oraz co decyduje o sukcesie przy wdrażaniu rozwiązań multicloud. Postaramy się rozwiać przynajmniej część z tych wątpliwości.

 

B adania pokazują, że coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na model multicloud. To dla nich najlepszy sposób na rozwiązanie problemu wysokich kosztów mocy obliczeniowej, a także mapowanie odpowiedniej platformy chmurowej do odpowiedniej aplikacji w zależności od potrzeb. To rozsądna decyzja – również ze względu na przepisy dotyczące danych.


Według definicji IDC chmury – jako miejsca docelowe dla obciążeń, model operacyjny i zestaw technologii – to kluczowe środki, za pomocą których firmy osiągają cyfrową transformację. IDC prognozuje, że światowy rynek sieci wielochmurowych dla przedsiębiorstw osiągnie wartość 2,19 mld dolarów w 2026 r., rosnąc średniorocznie w tempie 75% (CAGR). To właśnie przedsiębiorstwa różnej wielkości są potencjalnie najbardziej zainteresowane środowiskiem wielochmurowym, chociaż pierwszymi użytkownikami były międzynarodowe organizacje działające w chmurze.

 

Jednak koncepcja wielu chmur wymaga zastosowania uproszczonego, zintegrowanego modelu zarządzania wieloma środowiskami, dzięki któremu można wydobyć więcej z posiadanych danych. Pozwala to zapewnić suwerenność danych, zarządzać zdecentralizowanymi operacjami i złożoną infrastrukturą. Niezbędne w środowisku multicloud są również niezawodne i bezpieczne sieci.

 

> Korzyści z multicloud

 

Badania IDC przeprowadzone wśród przedsiębiorstw na całym świecie pokazały, że sieci wielochmurowe, które jeszcze nie tak dawno były nieznanym rozwiązaniem, zyskują popularność. Eksperci VMware uważają, że strategia multicloud powinna stać się modelem dla przedsiębiorstw cyfrowych, gdyż dzięki niej można efektywniej zarządzać danymi – gdy obciążenia są rozproszone bardziej niż kiedykolwiek. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez VMware, liczba organizacji stosujących podejście wielochmurowe wzrosła do 87% (73% wynosiła rok temu). Arkadiusz Sikora, Country Manager w VMware, przytacza kilka argumentów, które mogą przekonać do modelu multicloud:

 

SPÓJNE ZARZĄDZANIE

 

W miarę jak organizacje przyjmują model wielochmurowy, zauważają, że większy wybór może też prowadzić do wzrostu złożoności. Dlatego na tym etapie muszą przejść od modelu cloud first (skupiającego się na budowie aplikacji w jednej chmurze) do cloud smart, w którym swobodnie wybierają najlepsze środowiska chmurowe przy zachowaniu spójnego zarządzania, bezpieczeństwa, kontroli oraz efektywnego kosztowo wykorzystania.

 

WOLNOŚĆ WYBORU

 

Umiejętność adaptacji firmy do zmieniających się potrzeb biznesowych to jeden z kluczy do sukcesu. W praktyce oznacza to korzystanie z danych z różnych źródeł. Strategia wielochmurowa umożliwia zastosowanie odpowiedniego miksu środowisk chmury lokalnej, prywatnej, publicznej i brzegowej w celu realizacji bieżących potrzeb. Przykładowo, niemiecki producent samochodów korzysta z prywatnej chmury do przetwarzania krytycznych danych finansowych oraz skalowalnej chmury publicznej dla mniej newralgicznych danych, takich jak marketing, HR i inne operacje. Firma może korzystać z drugiej chmury publicznej na potrzeby specjalistycznych aplikacji, takich jak sztuczna inteligencja i analiza danych, które są niezbędne do rozwoju technologii jazdy autonomicznej. Na brzegu sieci zastosowano chmury lokalne do obsługi milisekundowych opóźnień wymaganych w robotyce.

 

ZWINNOŚĆ

 

Dzięki swobodzie wyboru dowolnej chmury organizacje powinny być w stanie szybko i łatwo przenosić aplikacje do chmury – przy zerowej lub minimalnej refaktoryzacji. Wymagania i usługi są stale rozwijane, a firmowa infrastruktura wielochmurowa musi być zdolna do ewolucji. Takie podejście zmniejsza również zakłócenia związane z migracją danych, zapewniając elastyczność niezbędną do szybkiego dostępu do danych i ich odpowiedniego wykorzystania.

 

CYBERBEZPIECZEŃSTWO

 

Kluczem jest możliwość proaktywnego monitorowania, wykrywania i naprawy luk w zabezpieczeniach w obrębie chmur, które powinny być zintegrowane z platformami, z jakich korzystają firmy, aby aktualizacje były przeprowadzane na czas i przy wsparciu minimalizującym zakłócenia w przypadku ataku. Ma to bezpośredni wpływ na zapewnienie ciągłości pracy i niezawodności, które są niezbędne do efektywnego zarządzania danymi. Jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa chcące zabezpieczyć infrastrukturę rozproszoną, 37% organizacji, które zdecydowały się na wdrożenie platform SASE (ang. Secure Access Service Edge), odnotowuje mniejszą liczbę cyberincydentów z naruszeniem bezpieczeństwa.

 

SUWERENNOŚĆ

 

Rozmieszczenie i przechowywanie danych pomiędzy instytucjami i poza granicami państw stało się z czasem przeszkodą w ich ochronie i wykorzystywaniu. Z badań VMware wynika, że 65% organizacji ma obawy dotyczące przechowywania danych związane z kwestiami zgodności, regulacji i lokalnych przepisów. Przechowywanie wrażliwych aplikacji i danych w chmurach publicznych może powodować komplikacje, np. gdy firmy są zobligowane zmianami prawa do wycofania się z chmury publicznej.

 

[...]

 

Autor współpracuje z pismami oraz serwisami internetowymi poświęconymi technologiom teleinformatycznym, prowadzi autorski blog B2B ICT.

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"