Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Sprzęt dla Wi-Fi 7

Data publikacji: 03-03-2023 Autor: Adam Kamiński

Wi-Fi 7 przyniesie ogromne korzyści – większą wydajność, mniejsze opóźnienia, zmniejszenie zakłóceń i poprawę bezpieczeństwa dla rozwijającego się ekosystemu łączności bezprzewodowej. Choć prace nad standardem IEEE 802.11be jeszcze się nie zakończyły, od przynajmniej pół roku co chwila słyszymy o kolejnym „pierwszym” urządzeniu kompatybilnym z Wi-Fi 7.

 

Najwydajniejszy jak dotąd standard bezprzewodowego internetu – Wi-Fi 7 – otwiera nowe możliwości sieci bezprzewodowych i zmienia sposób, w jaki ludzie żyją, pracują i bawią się. Podwoi przepustowość Wi-Fi 6 i 6E, dzięki czemu stanowi doskonałe uzupełnienie rozszerzonego na całym świecie spektrum Wi-Fi w paśmie 6 GHz, a także rozszerza zasięg transmisji 6 GHz w środowiskach wewnętrznych i zewnętrznych, wykorzystując optymalny przydział widma. Możliwości te stanowią podstawę dla nowych zastosowań, takich jak strumieniowe przesyłanie wideo 16K, współpraca w czasie rzeczywistym, bezprzewodowe gry oraz wciągająca rzeczywistość rozszerzona i wirtualna (AR/VR). Prace nad standardem IEEE 802.11be. Extremely High Throughput mają potrwać do początku 2024 r. i do czasu ich zakończenia żadne urządzenie nie otrzyma certyfikacji od IEEE. Zakładane parametry techniczne mogą jeszcze się zmienić, a Wi-Fi Alliance wciąż jest na etapie przygotowywania finalnej specyfikacji technicznej dla łączności sieci bezprzewodowej Wi-Fi 7. Jednak nie przeszkadza to producentom układów scalonych w ogłaszaniu nowego hardware’u „ready for Wi-Fi 7”.

 

Wprowadzenie IEEE 802.11ax dało nam 37% zwiększenie prędkości, jednak nie wywarło tak dużego wpływu jak 10-krotny wzrost osiągów, który przyniosło Wi-Fi 5. Różnica wynikała z pierwotnej intencji projektu Wi-Fi 6, który miał na celu poprawę wydajności, a nie szybkości danych i powstał w odpowiedzi na rosnącą liczbę urządzeń na świecie. Założeniem Wi-Fi 7 jest zapewnienie dużych prędkości dla każdego urządzenia z większą wydajnością. Nowy standard wprowadza ultraszeroką przepustowość 320 MHz, 4096- QAM, Multi-RU i Multi-Link Operation i wiele innych ciekawych funkcjonalności, które szczegółowo opisaliśmy w poprzednim numerze, dlatego teraz skupimy się głównie na sprzęcie szykowanym pod nadchodzący standard.

 

Wi-Fi 7 z Kalifornii

 

Jednym z „pierwszych” układów kompatybilnych z Wi-Fi 7 był ten zapowiedziany na targach Mobile World Congress 2022, które odbywały się na przełomie lutego i marca 2022 r. w Barcelonie. Firma Qualcomm – jeden z największych producentów układów scalonych wykorzystywanych w urządzeniach sieciowych – zapowiedziała tam modem FastConnect 7800. Mike Roberts, wiceprezes ds. marketingu produktów firmy Qualcomm, deklarował, że nowy chipset w testach laboratoryjnych osiągnął przepustowość 5,8 Gb/s, co oznacza wzrost o 60% względem standardu Wi-Fi 6E. Modem ten ma się łączyć z wykorzystaniem czterech strumieni na dwóch pasmach – 5 GHz oraz 6 GHz.

 

Firma z Kalifornii w maju zeszłego roku zaprezentowała również Networking Pro Series 3 – nową linię chipów przeznaczonych dla routerów domowych klasy premium, a także zaawansowanych systemów mesh i korporacyjnych punktów dostępowych Wi-Fi 7. Układy scalone wchodzące w skład tej serii pojawią się w urządzeniach, które jako jedne z pierwszych mają otrzymać wsparcie dla Wi-Fi 7. Przy wykorzystaniu 16 strumieni i czteropasmowej łączności chipsety mają zaoferować bardziej stabilne połączenie, ograniczone zakłócenia i do 33 Gb/s przepustowości. W przypadku pojedynczego połączenia realizowanego w sieci wewnętrznej wartość ta ma wynosić od 5 do 10 Gb/s. Trzecia generacja platformy wykorzystuje autorską architekturę zoptymalizowaną pod kątem środowisk wieloużytkowych. Sprzęt sieciowy Qualcommu dostosowany do standardu Wi-Fi 7 będzie miał możliwość wykorzystania trzech pasm w tym samym czasie – 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Dzięki temu na krótkich i średnich dystansach użytkownicy mają odczuwać zauważalne zwiększenie wydajności sieci bezprzewodowej. W tym celu firma opracowała algorytm odpowiedzialny za ustalanie ruchu sieciowego, który ma umożliwić routerom automatyczne dostosowywanie się do zmiennych warunków sieciowych.

 

Kalifornijski gigant technologiczny specjalizujący się w produkcji procesorów ARM do urządzeń mobilnych zamierza udostępnić jedną rodzinę układów do różnych zastosowań – od użytkowników domowych aż po duże przedsiębiorstwa. Wybrane modele chipsetów różnić się będą możliwościami obsługiwanych strumieni i pasm. Gama nowych platform Wi-Fi 7 przedstawiona jest w tabeli.

 

Platforma Networking Pro Qualcommu trafiła również do „pierwszych na świecie punktów dostępowych Wi-Fi 7 klasy korporacyjnej” firmy IO by HFCL. Zaprojektowano ich dwa rodzaje – do użytku wewnętrznego i zewnętrznego – i zostały zaprezentowane na targach India Mobile Congress 1 października 2022 r. Nowe urządzenia są przeznaczone dla sieci typu open-source i są zgodne z OpenWiFi ready.

 

Już na rynku

 

Korzystać z modemu Qualcommu FastConnect 7800 ma zapowiedziany w czerwcu 2022 r. router od chińskiego producenta – H3C Magic BE18000 Tri-band Wi-Fi 7. Jest to kolejne „pierwsze” urządzenie kompatybilne ze standardem IEEE 802.11be EHT. Router przeznaczony jest dla odbiorców indywidualnych oraz małych i średnich firm. Sprzęt ma wykorzystywać wszystkie dobrodziejstwa nowej generacji Wi-Fi, czyli obsługę kanałów o szerokości 320 MHz, modulację 4K QAM (zwiększającą szybkość transmisji danych o 20% w porównaniu z 1024 QAM), Multi-Link Operation (pozwalającą urządzeniu na jednoczesne korzystanie z wielu pasm częstotliwości i wybranie najmniej obciążonego pasma w celu zmniejszenia opóźnień) oraz obsługę trzech pasm częstotliwości Wi-Fi w tym samym czasie, oferując maksymalną prędkość 1,14 Gb/s na 2,4 GHz, 5,76 Gb/s na 5 GHz i 11,5 Gb/s na 6 GHz, natomiast sumaryczna maksymalna prędkość wynosi 18,44 Gb/s. BE18000 ma wbudowane anteny dookólne o wysokiej wydajności w konfiguracji 4×4 MIMO, a całość napędzana jest układem Networking Pro 1220. Choć oficjalnie według producenta trafił on już do sprzedaży detalicznej, póki co na próżno szukać go na półkach sklepowych – zarówno tych fizycznych, jak i wirtualnych. I jako że specyfikacja standardu 802.11be EHT nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona przez IEEE, router nie będzie mógł obsłużyć wszystkich funkcji nadchodzących certyfikowanych urządzeń.

 

Kompleksowe rozwiązanie

 

Kolejnym z producentów, który jako „pierwszy” zaprezentował układy kompatybilne z Wi-Fi 7, jest Broadcom. W połowie kwietnia 2022 r. amerykański producent półprzewodników ogłosił swoje kompleksowe rozwiązania chipsetowe przeznaczone dla standardu 802.11be, które obejmują gatewaye, punkty dostępu dla przedsiębiorstw, urządzenia klienckie i routery Wi-Fi. Broadcom twierdzi, że ich chipy Wi-Fi 7 podwajają wydajność rozwiązań Wi-Fi 6 i 6E dostępnych obecnie na rynku komercyjnym. Na nową linię urządzeń składają się układy BCM6726/BCM6726 (domowe Wi-Fi), BCM43740/BCM43720 (korporacyjne Wi-Fi) oraz BCM4398, który integruje Bluetooth 5.2 w celu optymalizacji aplikacji dla telefonów komórkowych. Według specyfikacji wymienionych na stronie producenta większość tych układów ma podobne funkcje: 4K QAM, Multi-Link Operations (MLO), Automated Frequency Coordination(AFC), Zero-Wait Dynamic Frequency Selection (DFS) oraz Uplink/Downlink OFDMA/MU-MIMO. Ponadto producent przy wszystkich tych chipsetach podaje zgodność z IEEE, co ma nas zapewnić o spełnianiu standardu Wi-Fi 7. Według kart katalogowych tych urządzeń jedną z głównych różnic między układami dla punktów dostępowych w wersji domowej i korporacyjnej jest zakres temperatur pracy – układy klasy korporacyjnej pracują w większym zakresie temperatur (-40°C–85°C) w porównaniu z wersją komercyjną (0°C–70°C).

 

[...]

Pełna treść artykułu jest dostępna w papierowym wydaniu pisma.

prenumerata Numer niedostępny Spis treści

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"