Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.19.03.2019

Pożegnanie z systemem Windows...

System operacyjny Windows 7 wciąż cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników...
21.02.2019

Wdrażanie projektów AI

Infrastruktura OVH
21.02.2019

Certyfikacja kluczy

HEUTHES-CAK
21.02.2019

Kopie zapasowe

Veeam Availability for AWS
21.02.2019

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus

Dysk SSD Samsung 970 EVO Plus
21.02.2019

Szyfrowane USB

Kingston IronKey D300 Serialized
21.02.2019

Bezpieczeństwo sieci

Check Point Maestro i seria 6000
21.02.2019

Ochrona danych

Commvault IntelliSnap i ScaleProtect
21.02.2019

Ułatwienie telekonferencji

Plantronics Calisto 3200 i 5200

Felieton

Zagadnienie organizacyjne

Podobno żeby zostać odebranym jako profesjonalista podczas konferencji IT, trzeba przedstawić przynajmniej jeden slajd pokazujący architekturę systemu. Nawet jeśli opowieść o tym systemie sprowadzi się tylko do tego jednego slajdu.

Marzec 2019, Michał Jaworski

dostępny w całości

Poświęcenie wyznawCUW

Rosną jak grzyby po deszczu. W każdym mieście większym od Jelitkowa Dolnego jest przynajmniej jedno. Gdziekolwiek spojrzysz, doznajesz olśnienia – widzisz kolejny znak Wielkiej Globalnej Marki, której jasność wiekuista przyćmiewa mrok biedy i nierówność klas, jakie sama nakręca. Tylko ci, którzy Wielkim Globalnym Markom oddali w ofierze swoje życie, stali się jednostkami, które odniosły sukces… A inni? Jacy inni? Ten element krajobrazu, który gotuje, sprząta i wbija na kasie kod kreskowy towaru? Oni są spoza elit.

Luty 2019, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Coming out

Przez wiele lat przekonywałem, że zawód programisty jest jednym z najlepszych wyborów, jakich może dokonać młody człowiek. Przez wiele lat byłem szczerym zwolennikiem nauki programowania w szkołach.

Luty 2019, Michał Jaworski

dostępny w całości

Czerwoniutka cegła

Weźmy takiego murarza. Być dobrym w tym fachu to nie taka prosta sprawa. Po pierwsze, kto chciałby wstawać o czwartej rano, pakować się do busa, jechać Bóg wie gdzie na budowę i czy zima to, czy lato, nurzając się w wilgotnym cemencie, ustawiać mozolnie cegłę za cegłą. Co więcej, opisana sytuacja jest już komfortowa. Finalny etap ścieżki kariery. Bo żeby stać się murarzem, trzeba swoją pańszczyznę odrobić – kilkanaście lat pracy pomocnika na budowie, później kilkanaście zim tachania cegieł za mistrzem, następnie pół wieczności jako czeladnik.

Styczeń 2019, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Mgr inż. etyki

Słyszałem, że pewien programista poproszony o rozmowę z klientem oświadczył, że nie po to studiował informatykę, by teraz rozmawiać z ludźmi. A tu psychologia i etyka pchają się do IT drzwiami i oknami!

Styczeń 2019, Michał Jaworski

dostępny w całości

Doroczny wybór

Wieczna pogoń za nowym. Ponoć przesadzamy, opisując, jaki wpływ na otoczenie będzie miała nowa technologia w ciągu najbliższych dwóch lat, ale nie doceniamy zmian, jakie spowoduje ona w ciągu dziesięciu lat.

Grudzień 2018, Michał Jaworski

dostępny w całości

Model danych

Mam kolegę, który po zapoznaniu się z kolejnym korporacyjnym programem, jaki ma wdrażać, stwierdza, że „toto działać nie będzie” i „to wszystko nie tak”. Zazwyczaj nie potrafi precyzyjnie wytłumaczyć, co mu się nie podoba, ale do zmian przekonuje szefów i zmienia. Dopasowuje wszechświatowy program do kultury schabowego z kapustą i wierzb szumiących. I odnosi w biznesie wiele sukcesów.

Listopad 2018, Michał Jaworski

dostępny w całości

Samoafirmacja nowego

Bardzo dużo pisałem przez ostatnie lata o transformacji w IT i jej wpływie na zatrudnienie. Jednak wciąż mam wrażenie, że nie wszystko zostało powiedziane. Może chodzi o to, że jest to proces, którego efekty nieprzerwanie się krystalizują i stosunkowo trudno je opisać słowami. Wpływ na to na pewno ma ogrom zmian, ich wielopłaszczyznowość, mnogość technologii i ludzi z nimi związanych, którzy niemal w trybie ciągłym redefiniują transformację. To temat trochę jak rzeka – meandruje i zmienia się nieustannie…

Listopad 2018, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Semi-analogowy świat

Pierwsze fotografie cyfrowe miały niewielką rozdzielczość i duże piksele. Kiedy poprawiono matryce, zdjęcia zaczęły jakością przypominać analogowe odpowiedniki. Obecnie przestajemy odróżniać fotografię cyfrową od analogowej i podobne uczucie zaczyna nam towarzyszyć w procesach zarządzania dostępem i tożsamością.

Październik 2018, Michał Jaworski

dostępny w całości

Efekt Pollocka

Jackson, bo tak miał na imię, był malarzem, przedstawicielem ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Urodził się w 1912 roku, a zmarł w wypadku samochodowym w roku 1956. Gdy patrzy się na jego obrazy, coś w zimnym, czarnym sercu architekta IT drga. Niespiesznie, delikatnie, ale w sposób niemożliwy do zignorowania. Uporczywie coś się przypomina, coś manifestuje.

Październik 2018, Maciej Lelusz

dostępny w całości
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"