Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.



03.03.2023

Nowość dla przemysłowych...

Cisco ogłosiło innowacje w zakresie sieci zarządzanych w chmurze.
03.03.2023

Wielofunkcyjna platforma

Nowe narzędzie firmy Veeam Software to zintegrowana platforma oferująca zaawansowane...
03.03.2023

Bard rywalem dla ChatGPT

Google ogłosiło uruchomienie chatbota napędzanego sztuczną inteligencją o nazwie Bard,...
03.03.2023

Monitoring środowisk...

Firma Schneider Electric opublikowała dokument White Paper nr 281 dotyczący tego, jak...
03.03.2023

Chmura danych

Snowflake, firma działająca w obszarze usług cloudowych, uruchomiła chmurę danych dla...
03.03.2023

Bezpieczeństwo w świecie...

HPE rozszerzył gamę serwerów HPE ProLiant Gen11 nowej generacji.
03.03.2023

Bezobsługowa projekcja

Firma Panasonic Connect Europe zaprezentowała nową generację projektorów laserowych DLP z...
03.03.2023

Zasilanie awaryjne

Firma Vertiv, dostawca rozwiązań krytycznej infrastruktury cyfrowej i zapewniających...
03.03.2023

Monitory biznesowe

Marka AOC prezentuje siedem monitorów do zastosowań biznesowych oraz home office.

Felieton

Wymagania i rekomendacje

Kilka lat temu czytelnik zdziwiłby się, gdyby tematem numeru były wymagania dotyczące zarządzania energią. Prąd ma być i można się tylko zastanawiać, jak się zabezpieczyć przed awarią. Zasady się jednak zmieniły, a efektywność energetyczną IT wskazywałem niedawno jako produkt roku 2022. Co jednak z innymi wymaganiami?

Marzec 2023, Michał Jaworski

dostępny w całości

ITless

Widzimy od lat wzrost rozwiązań czy też usług dostępnych z pudełka, to znaczy de facto niemodyfikowalnych, używanych w formie wymyślonej i dostarczonej przez kogoś. Przykłady można mnożyć, znajdziemy ich nawet nie setki, lecz miliony. Weźmy choćby Microsoft 365, wspominany serverless czy w zasadzie każdą aplikację dostępną w modelu SaaS.

Marzec 2023, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Déjà vu

Technologia jest wręcz wymarzoną formą ucieczki od tego pochmurnego, zbyt poważnego świata. Tymczasem za cyfrową kurtyną wszelkimi kolorami tęczy mieni się nam uniwersum, gdzie ciepłe kolory grzeją się w promieniach zachodzącego słońca, przywołując niemal pluszowe wspomnienia z tak odległych zdawałoby się wakacji. Wirtualna rzeczywistość zachęca nas do przejścia przez portal i zdaje się być rozrywką równie fenomenalną, co intelektualnie katatoniczną.

Luty 2023, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Zastąpienie czy dopełnienie?

Zachłysnęliśmy się sprawnością ChatGPT i zaraz namnożyło się w mediach ekspertów wieszczących rychły koniec pracy dla ludzi, znikanie zawodów, a potem przejęcie władzy przez superinteligentne roboty. Do tej pory maszyny stawały się uzupełnieniem ludzkiego rozumu i siły fizycznej – teraz jednak ma być inaczej. Czy roboty nas zastąpią, czy będą dopełnieniem naszych umiejętności?

Luty 2023, Michał Jaworski

dostępny w całości

Chytrość

Katastrofę czuć w zasadzie od początku. Objawi się ona już na pierwszym etapie w ogromie wykonanej, nikomu niepotrzebnej roboty, następnie w horrorze zarwanych nocek podczas instalacji, kolejno w wysypie rozwodów – zarówno zawodowych, jak i prywatnych – a na końcu w kontynowaniu kariery w innym miejscu zatrudnienia…

Styczeń 2023, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Ronna i Quetta

Jednym z ubocznych skutków rewolucji francuskiej była standaryzacja miar. Dla wygody unormowano także przedrostki. I tak w 1795 r. wprowadzono przedrostki deka- (101), hekto- (102), kilo- (103) oraz decy- (10-1), centy- (10-2) i mili- (10-3). Powinny wystarczyć na długo… I rzeczywiście niewielkie uzupełnienie przyszło dopiero po niemal 100 latach – dodano mega- (106) oraz mikro- (10-6).

Styczeń 2023, Michał Jaworski

dostępny w całości

Wybór

Można niczym molibdenowy posąg sterczeć na stanowisku przez dziesięciolecia, nie osiągając nic, i marnować swoje, a także nierzadko cudze, życie, nie podejmując decyzji i działań. Historia zna dużo takich przypadków. Jednak warto popatrzeć wówczas z perspektywy siebie w przyszłości – brak rozwoju, brak ruchu, w zasadzie można by powiedzieć regres w kontekście pędzącego świata. Nie zrozummy się źle, nie chodzi o to, by podejmować decyzje pochopne i zbyt częste.

Grudzień 2022, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Produkt roku 2022

Dzień był udany. Zebrałem chrust mój powszedni, obejrzałem transmisję z pojawienia się statku z węglem na redzie portu w Gdyni, wysłuchałem wystąpienia Bardzo Ważnego Polityka w sprawie siódmej odsłony tarczy anty-wysokim-cenom-energii (pierwszych sześć zakończyło się sukcesem, pora na następne!) oraz debaty eksperckiej pt.: „Atomówka w każdym powiecie”. Chyba już wiem, co wskazać jako produkt roku.

Grudzień 2022, Michał Jaworski

dostępny w całości

Paranoja lenistwa

Boimy się paranoidalnie wyrafinowanego ataku, a jedyna forma obrony, na którą jesteśmy tak naprawdę gotowi, to ucieczka i rzucanie we wroga urządzeniami NGFW. Może jednak warto nie iść na ilość, tylko na jakość. Pamiętajmy, że nasze działania wyrażają się w stycznej, ale to nie oznacza, że musimy się zatrzymać na równoległej. Czasami dobry projekt, przemyślane działanie i znajomość narzędzi mogą dać nam więcej niż tysiąc nieskoordynowanych rozwiązań.

Listopad 2022, Maciej Lelusz

dostępny w całości

Wydział humanistyczno-informatyczny IT

W obecnych czasach niemal każdy przed dokonaniem zakupu wyszukuje w internecie dostępną ofertę, porównuje ceny, sprawdza opinię o sklepach i producentach. Jeśli dzisiaj wejdziesz na stronę z lodówkami, to przez następny tydzień na wszystkich przeglądanych stronach będą cię atakować reklamy lodówek. Nawet jeśli już dawno ją kupiłeś.

Listopad 2022, Michał Jaworski

dostępny w całości
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Następna  16

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"