Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.18.04.2018

Dla biznesu

Monitory AOC 6x
13.04.2018

Ochrona sieci przemysłowych

Stormshield SNi40
09.04.2018

Disaster recovery

Veeam Availability Orchestrator
05.04.2018

Pamięci masowe i SDS

IBM Spectrum Storage
27.03.2018

Wydajna podstawa

Asus RS700-E9, Asus WS C621E SAGE
22.03.2018

Seria dla profesjonalistów

Toshiba E-Generation
21.03.2018

Odzyskiwanie plików - nowa...

Zachowanie bezpieczeństwa plików jest dla wielu przedsiębiorców priorytetem. Z myślą o...
19.03.2018

Superszybkie SSD

Samsung SZ985 Z-SSD
15.03.2018

EPYC w serwerach

Dell EMC PowerEdge

Marzec 2013 - spis treści

Bezpieczeństwo

Zarządzanie ciągłością działania

Zakłócenie procesu biznesowego w firmie może mieć dla niej różne skutki. W celu zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa, przy minimalizacji ryzyka tego zakłócenia, stosuje się podobne zasady jak przy wdrażaniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) oraz opracowuje specjalne wytyczne.

dostępny w wydaniu papierowym

Linux Cloud Backup

Chmury na dobre już zadomowiły się w powszechnej świadomości i większość użytkowników technologii informatycznych w jakiejś postaci z nich korzysta. Od dawna funkcjonuje poczta online, rośnie też popularność usług strumieniowania mediów, aplikacji biurowych online czy wreszcie przechowywania danych. Przyjrzyjmy się właśnie tej ostatniej usłudze z perspektywy użytkownika systemu Linux.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Niewidzialna zmiana

Najbardziej lubimy zmiany, którym możemy przypisać miejsce i datę. 1 września i Westerplatte. Dzień urodzin. Dzień ślubu. Są wyraźne, dają mocną cezurę. Gorzej idzie nam ze wskazaniem, kiedy po raz pierwszy okazało się, że trudno kupić biało-czarną kliszę do aparatu.

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Drukarki w sieci lokalnej

Drukarka to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Podłączenie jej do sieci lokalnej znacząco zwiększa zarówno jej funkcjonalność, jak i wygodę użytkowania. Do sieci można podłączać także urządzenia wielofunkcyjne, dzięki czemu w firmie pojawi się sieciowy skaner lub faks.

dostępny w wydaniu papierowym

Zaawansowane mechanizmy QoS

Implementując rozwiązania Quality of Service, można polegać na prostych ustawieniach domyślnych stosowanych w wykorzystywanym sprzęcie lub szczegółowo zaprojektować, w jaki sposób przetwarzany będzie ruch w naszej sieci. W wielu rozbudowanych środowiskach znajomość wszystkich mechanizmów QoS może okazać się niezbędna.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Darmowe klonowanie

Klonowanie to specyficzny mechanizm tworzenia kopii zapasowych całego dysku twardego lub pojedynczych partycji systemowych. Dzięki kopii 1:1 możemy przenosić całe systemy na nowe dyski czy macierze. Co najważniejsze – możemy to zrobić zupełnie za darmo.

dostępny w wydaniu papierowym

Client Hyper-V – wirtualizacja w Windows 8

Możliwość tworzenia i testowania maszyn wirtualnych na własnej stacji roboczej czy laptopie okazała się niezmiernie przydatna zarówno dla administratorów, programistów, jak i zaawansowanych użytkowników. W Windows 8 możemy do tego celu wykorzystać dostępne natywnie środowisko Hyper-V, to samo, które zaimplementowane zostało w serwerowej wersji systemu (Windows Serwer 2012).

dostępny w wydaniu papierowym

Zagadnienia bezpieczeństwa

PowerShell jak każde rozbudowane i zagnieżdżone w systemie narzędzie może służyć zarówno administratorom do pracy, tworzenia własnych narzędzi, jak i do ataków, szczególnie tych opartych na tzw. social engineering. Świadomość istnienia zagrożeń pozwala jednocześnie zabezpieczyć się przed potencjalnymi atakami, jak i w pełni wykorzystać dostępne narzędzia.

dostępny w wydaniu papierowym

Dane osobowe pracowników

W intranecie oraz na firmowych stronach WWW przetwarzanych jest coraz więcej informacji o pracownikach. Jakie zasady i przepisy prawa żądzą takimi sposobami przetwarzania danych osobowych? O czym należy pamiętać?

dostępny w wydaniu papierowym

Google Apps Mobile Management

Większość nas zna usługi chmurowe firmy Google – Google Apps. Nie każdy jednak wie, że w ramach płatnej oferty istnieje możliwość zarządzania flotą urządzeń mobilnych, która jest dostępna bez dodatkowych kosztów.

dostępny w wydaniu papierowym

phablety

Phablet to urządzenie mobilne z ekranem o rozmiarze 5 cali lub większym (nazwa pochodzi od połączenia słów „phone” i „tablet”). Jeszcze rok temu tak duże wyświetlacze, waga i rozmiary sprzętu wzbudzały konsternację użytkowników. Phablety wydawały się dziwactwem i niepotrzebnym kompromisem mającym łączyć funkcje smartfonów i tabletów. Jednak na przekór wielu opiniom urządzenia te nieoczekiwanie się upowszechniły.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Linux – natywna wirtualizacja

W systemach GNU/Linux wirtualizacja nie jest nowością, była pierwszym krokiem w procesie powstawania chmur, natomiast otwarta wirtualizacja jest pierwszym krokiem do istnienia otwartych chmur. Dlatego Red Hat oraz wiele innych korporacji postanowiło stworzyć ją na „nowo”, zgodnie z dobrymi praktykami open source, tak aby wszyscy mogli z niej korzystać.

dostępny w wydaniu papierowym

VMware vSphere Web Client

Web Client pozwala zarządzać infrastrukturą do wirtualizacji zbudowaną na podstawie vCenter Server przez przeglądarkę internetową. To nowy interfejs, który zgodnie z zapowiedziami firmy VMware, zastąpi konsolę vSphere Client.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

SSO dla Office 365

Usługa jednokrotnego logowania (Single Sign On) znacznie ułatwia proces zarządzania infrastrukturą Office 365. Do integracji SSO z lokalnymi kontrolerami domeny warto wykorzystać usługę Active Directory Federation Services.

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura wirtualnych desktopów

Jednym z wiodących trendów dynamicznie rosnącego rynku wirtualizacji jest VDI. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co w tym zakresie ma do zaoferowania najnowszy serwerowy system operacyjny firmy Microsoft – Windows Server 2012.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Android jako klient OpenVPN

Praca zdalna to stosowany w wielu przedsiębiorstwach standard, w wypadku którego dostęp do zasobów firmowych musi odbywać się z zastosowaniem bezpiecznych kanałów VPN. Pokazujemy, jak całkowicie za darmo zestawić tego typu połączenie w Androidzie.

dostępny w wydaniu papierowym

Streaming – media w sieci

Badania prowadzone wśród internautów wskazują, że 80% do 90% z nich regularnie ogląda w sieci materiały wideo. Nic więc dziwnego, że technologia udostępniania treści multimedialnych rozwija się bardzo dynamicznie.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Kontrola dostępu z chmury

Wraz ze wzrostem popularności usług chmurowych pojawiają się rozwiązania zapewniające ochronę, do których administrator ma dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Zabezpieczane są w ten sposób nie tylko stacje robocze, ale także tablety i smartfony.

dostępny w wydaniu papierowym

Oprogramowanie antywirusowe w chmurze

Współczesne systemy bezpieczeństwa wykorzystują mechanizmy przetwarzania w chmurze do szybszego i skuteczniejszego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Immunet oraz Panda Cloud Antivirus/Office Protection to programy antywirusowe, które działają w pełnym modelu chmury.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwerowy system dla chmur

Windows Server 2012 stanowi trzon prywatnych i publicznych chmur tworzonych na bazie rozwiązań Microsoftu, dzięki którym działy IT w organizacjach i dostawcy usług hostingowych mogą udostępniać klientom zasoby obliczeniowe w cloudowym modelu IaaS.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Pentesty z chmury

Regularne sprawdzanie luk w zabezpieczeniach elementów systemów informatycznych jest coraz powszechniejszą praktyką i jednocześnie zajęciem czasochłonnym. Sprawdzamy, jak można zautomatyzować ten proces za pomocą narzędzi Outpost24.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Drugie życie komputera

Kupując nowy sprzęt komputerowy, oczekujemy, że będzie wydajny, bezawaryjny i tani. Niestety, wszystkie te warunki zwykle udaje się spełnić tylko w reklamach. Może więc zrezygnować z pierwotnego założenia? Czy rzeczywiście musi być nowy?

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"