Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.25.07.2017

Nowy napęd SSD

KC1000 NVMe PCIe
21.07.2017

Rekord świata

Lenovo x3950 X6
18.07.2017

Brightness Intellgence Plus

BenQ EW2770QZ
14.07.2017

Poza pasmem

Opengear ACM7000
11.07.2017

Ochrona środowisk wirtualnych

Kaspersky Security for Virtualization Light Agent
07.07.2017

Analityka, SDN i IoT

Citrix ADC NetScaler 12.0
04.07.2017

AntiRansomware

G DATA AntiVirus Business
28.06.2017

Core i9 – nowa seria...

Intel Core i9 Skylake-X i Kaby Lake-X
23.06.2017

Z autotrackingiem

Aver PTC500

Marzec 2013 - spis treści

Bezpieczeństwo

Zarządzanie ciągłością działania

Zakłócenie procesu biznesowego w firmie może mieć dla niej różne skutki. W celu zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa, przy minimalizacji ryzyka tego zakłócenia, stosuje się podobne zasady jak przy wdrażaniu Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji (SZBI) oraz opracowuje specjalne wytyczne.

dostępny w wydaniu papierowym

Linux Cloud Backup

Chmury na dobre już zadomowiły się w powszechnej świadomości i większość użytkowników technologii informatycznych w jakiejś postaci z nich korzysta. Od dawna funkcjonuje poczta online, rośnie też popularność usług strumieniowania mediów, aplikacji biurowych online czy wreszcie przechowywania danych. Przyjrzyjmy się właśnie tej ostatniej usłudze z perspektywy użytkownika systemu Linux.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Niewidzialna zmiana

Najbardziej lubimy zmiany, którym możemy przypisać miejsce i datę. 1 września i Westerplatte. Dzień urodzin. Dzień ślubu. Są wyraźne, dają mocną cezurę. Gorzej idzie nam ze wskazaniem, kiedy po raz pierwszy okazało się, że trudno kupić biało-czarną kliszę do aparatu.

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Drukarki w sieci lokalnej

Drukarka to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń peryferyjnych. Podłączenie jej do sieci lokalnej znacząco zwiększa zarówno jej funkcjonalność, jak i wygodę użytkowania. Do sieci można podłączać także urządzenia wielofunkcyjne, dzięki czemu w firmie pojawi się sieciowy skaner lub faks.

dostępny w wydaniu papierowym

Zaawansowane mechanizmy QoS

Implementując rozwiązania Quality of Service, można polegać na prostych ustawieniach domyślnych stosowanych w wykorzystywanym sprzęcie lub szczegółowo zaprojektować, w jaki sposób przetwarzany będzie ruch w naszej sieci. W wielu rozbudowanych środowiskach znajomość wszystkich mechanizmów QoS może okazać się niezbędna.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Darmowe klonowanie

Klonowanie to specyficzny mechanizm tworzenia kopii zapasowych całego dysku twardego lub pojedynczych partycji systemowych. Dzięki kopii 1:1 możemy przenosić całe systemy na nowe dyski czy macierze. Co najważniejsze – możemy to zrobić zupełnie za darmo.

dostępny w wydaniu papierowym

Client Hyper-V – wirtualizacja w Windows 8

Możliwość tworzenia i testowania maszyn wirtualnych na własnej stacji roboczej czy laptopie okazała się niezmiernie przydatna zarówno dla administratorów, programistów, jak i zaawansowanych użytkowników. W Windows 8 możemy do tego celu wykorzystać dostępne natywnie środowisko Hyper-V, to samo, które zaimplementowane zostało w serwerowej wersji systemu (Windows Serwer 2012).

dostępny w wydaniu papierowym

Zagadnienia bezpieczeństwa

PowerShell jak każde rozbudowane i zagnieżdżone w systemie narzędzie może służyć zarówno administratorom do pracy, tworzenia własnych narzędzi, jak i do ataków, szczególnie tych opartych na tzw. social engineering. Świadomość istnienia zagrożeń pozwala jednocześnie zabezpieczyć się przed potencjalnymi atakami, jak i w pełni wykorzystać dostępne narzędzia.

dostępny w wydaniu papierowym

Dane osobowe pracowników

W intranecie oraz na firmowych stronach WWW przetwarzanych jest coraz więcej informacji o pracownikach. Jakie zasady i przepisy prawa żądzą takimi sposobami przetwarzania danych osobowych? O czym należy pamiętać?

dostępny w wydaniu papierowym

Google Apps Mobile Management

Większość nas zna usługi chmurowe firmy Google – Google Apps. Nie każdy jednak wie, że w ramach płatnej oferty istnieje możliwość zarządzania flotą urządzeń mobilnych, która jest dostępna bez dodatkowych kosztów.

dostępny w wydaniu papierowym

phablety

Phablet to urządzenie mobilne z ekranem o rozmiarze 5 cali lub większym (nazwa pochodzi od połączenia słów „phone” i „tablet”). Jeszcze rok temu tak duże wyświetlacze, waga i rozmiary sprzętu wzbudzały konsternację użytkowników. Phablety wydawały się dziwactwem i niepotrzebnym kompromisem mającym łączyć funkcje smartfonów i tabletów. Jednak na przekór wielu opiniom urządzenia te nieoczekiwanie się upowszechniły.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Linux – natywna wirtualizacja

W systemach GNU/Linux wirtualizacja nie jest nowością, była pierwszym krokiem w procesie powstawania chmur, natomiast otwarta wirtualizacja jest pierwszym krokiem do istnienia otwartych chmur. Dlatego Red Hat oraz wiele innych korporacji postanowiło stworzyć ją na „nowo”, zgodnie z dobrymi praktykami open source, tak aby wszyscy mogli z niej korzystać.

dostępny w wydaniu papierowym

VMware vSphere Web Client

Web Client pozwala zarządzać infrastrukturą do wirtualizacji zbudowaną na podstawie vCenter Server przez przeglądarkę internetową. To nowy interfejs, który zgodnie z zapowiedziami firmy VMware, zastąpi konsolę vSphere Client.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

SSO dla Office 365

Usługa jednokrotnego logowania (Single Sign On) znacznie ułatwia proces zarządzania infrastrukturą Office 365. Do integracji SSO z lokalnymi kontrolerami domeny warto wykorzystać usługę Active Directory Federation Services.

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura wirtualnych desktopów

Jednym z wiodących trendów dynamicznie rosnącego rynku wirtualizacji jest VDI. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co w tym zakresie ma do zaoferowania najnowszy serwerowy system operacyjny firmy Microsoft – Windows Server 2012.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Android jako klient OpenVPN

Praca zdalna to stosowany w wielu przedsiębiorstwach standard, w wypadku którego dostęp do zasobów firmowych musi odbywać się z zastosowaniem bezpiecznych kanałów VPN. Pokazujemy, jak całkowicie za darmo zestawić tego typu połączenie w Androidzie.

dostępny w wydaniu papierowym

Streaming – media w sieci

Badania prowadzone wśród internautów wskazują, że 80% do 90% z nich regularnie ogląda w sieci materiały wideo. Nic więc dziwnego, że technologia udostępniania treści multimedialnych rozwija się bardzo dynamicznie.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Kontrola dostępu z chmury

Wraz ze wzrostem popularności usług chmurowych pojawiają się rozwiązania zapewniające ochronę, do których administrator ma dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Zabezpieczane są w ten sposób nie tylko stacje robocze, ale także tablety i smartfony.

dostępny w wydaniu papierowym

Oprogramowanie antywirusowe w chmurze

Współczesne systemy bezpieczeństwa wykorzystują mechanizmy przetwarzania w chmurze do szybszego i skuteczniejszego reagowania na pojawiające się zagrożenia. Immunet oraz Panda Cloud Antivirus/Office Protection to programy antywirusowe, które działają w pełnym modelu chmury.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwerowy system dla chmur

Windows Server 2012 stanowi trzon prywatnych i publicznych chmur tworzonych na bazie rozwiązań Microsoftu, dzięki którym działy IT w organizacjach i dostawcy usług hostingowych mogą udostępniać klientom zasoby obliczeniowe w cloudowym modelu IaaS.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Pentesty z chmury

Regularne sprawdzanie luk w zabezpieczeniach elementów systemów informatycznych jest coraz powszechniejszą praktyką i jednocześnie zajęciem czasochłonnym. Sprawdzamy, jak można zautomatyzować ten proces za pomocą narzędzi Outpost24.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Drugie życie komputera

Kupując nowy sprzęt komputerowy, oczekujemy, że będzie wydajny, bezawaryjny i tani. Niestety, wszystkie te warunki zwykle udaje się spełnić tylko w reklamach. Może więc zrezygnować z pierwotnego założenia? Czy rzeczywiście musi być nowy?

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2013 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"