Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Kwiecień 2013 - spis treści

Bezpieczeństwo

Możliwości MikroTik RouterOS

Routery firmy MikroTik do niedawna znane były głównie w środowisku osób zajmujących się rozległymi sieciami Wi-Fi. Od jakiegoś czasu urządzenia łotewskiego producenta uwzględniają potrzeby odbiorców z rynku SOHO i enterprise. Kilka ciekawych rozwiązań przedstawiamy w niniejszym artykule.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Zmiany – chmura lub gradobicie

Zmiana w systemach informatycznych to właśnie ta chwila, kiedy trzeba opuścić swoją comfort zone. Kiedy trzeba mieć za sobą i zarząd, i użytkowników. No i samego siebie przekonać, że pora. A wiemy doskonale, że każda zmiana kreuje nowe sytuacje i problemy dotąd nieznane.

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Symantec NetBackup – okiem administratora

NetBackup to system do ochrony danych przeznaczony dla średnich i dużych firm. Wieloletnia obecność na rynku, ogromne możliwości oraz elastyczność stawiają go na szczycie najlepszych na rynku narzędzi tej kategorii. W krótkim cyklu artykułów przyjrzymy się jego charakterystycznym elementom.

dostępny w wydaniu papierowym

Spanning Tree Protocol

Aby uniknąć poważnych konsekwencji awarii infrastruktury sieciowej, stosuje się mechanizmy redundancji. W warstwie II najczęstszym i jednym z najskuteczniejszych jest Spanning Tree Protocol (STP).

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Kopiowanie, klonowanie, konwersja

Przygotowując środowisko pozwalające na testowanie różnych wariantów wdrożeniowych, poprawek i aktualizacji, powinniśmy uwzględnić możliwości tworzenia środowisk testowych z istniejących maszyn wirtualnych oraz z fizycznych serwerów i stacji roboczych, a także przywrócenia systemu do stanu sprzed instalacji. Cele te osiągniemy, zapewniając możliwość tworzenia kopii migawkowych, klonowania maszyn wirtualnych oraz konwersji fizycznych systemów do wersji wirtualnej. Prezentujemy, jak to zrobić w środowisku VMware vSphere.

dostępny w wydaniu papierowym

LINUX CLI

Komendy zawsze pod ręką

dostępny w wydaniu papierowym

Tablet jako stacja robocza

Na przestrzeni kilku ostatnich lat pojawiało się sporo pomysłów na alternatywę dla tradycyjnego komputera przenośnego. Netbooki, ultrabooki, wydajne i wyposażane w coraz to większe ekrany dotykowe smartfony oraz różnej maści hybrydy. Jednak hitem są wypromowane przez Apple i coraz popularniejsze tablety, które często można spotkać również w firmach.

dostępny w wydaniu papierowym

Informatyka śledcza coraz ważniejsza

Pracownik kontra pracodawca, fałszywa tożsamość i dokumenty, defraudacja w IT, wyciek danych firmowych. To tylko kilka spraw, w których ważną rolę odegrali informatycy śledczy. Istotne dla prowadzonych dochodzeń informacje znajdowały się w laptopach, nawigacjach GPS, telefonach komórkowych, smartfonach. Nieraz wykonanie kompleksowej analizy było możliwe dopiero po zebraniu i połączeniu danych z całej sieci firmowej oraz z urządzeń mobilnych pracowników.

dostępny w wydaniu papierowym

Deloitte TMT Predictions 2013 Główne trendy

TMT Predictions 2013 to już 12. edycja raportu zawierającego serię prognoz tworzonych na podstawie informacji pochodzących od firm z całego świata, danych wewnętrznych Deloitte, informacji od partnerów i menedżerów specjalizujących się w zagadnieniach TMT (technologie, media, telekomunikacja), analityków branżowych i organizacji handlowych. Co roku wraz z nowymi prognozami publikowane są informacje o sprawdzalności poprzednich przewidywań. Dane opublikowane przez Deloitte na początku 2012 roku sprawdziły się w aż 82%.

dostępny w wydaniu papierowym

Przesiadka na „ósemkę”

Firmy niechętnie zmieniają systemy operacyjne. Jest to kosztowny i czasochłonny proces, który w dodatku często wymaga przeszkolenia pracowników. Czy mimo to warto wymienić dotychczasowe oprogramowanie na jedną z wersji Windows 8?

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Windows Azure Virtual Machine

Chmura i usługi z nią związane to od pewnego czasu temat bardzo modny. Wszystko za sprawą największych firm tej branży, takich jak Amazon, Google czy Microsoft, pragnących ugryźć jak największy kęs tortu o nazwie Cloud Computing. Prezentujemy Windows Azure VM – chmurę IaaS firmy Microsoft.

dostępny w wydaniu papierowym

Linux – natywna wirtualizacja

W poprzednim numerze „IT Professional” (3/2013, s. 29) opisaliśmy możliwości i proces instalacji KVM (Kernel-based Virtual Machine), rozwiązania wirtualizacyjnego będącego w pełni integralną częścią jądra systemu Linux. W drugiej części zajmiemy się zarządzaniem tym środowiskiem i automatyzacją zadań związanych z wirtualizacją.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

SM kontratakuje

PowerShell w wersji trzeciej jest narzędziem wygodnym nie tylko w trakcie tworzenia nowych maszyn wirtualnych czy instalowania na nich systemu operacyjnego, ale również przy kolejnych etapach jego życia – np. podczas konfiguracji.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Nadchodzi LONG TERM EVOLUTION

Łączność LTE jest w Polsce faktem od 2010 roku. Jednak dopóki standard czwartej generacji nie upowszechni się na tyle, aby w większości miejsc w kraju użytkownicy mogli w sposób stabilny korzystać z tego typu szybkiego połączenia, można co najwyżej mówić o dynamicznym rozwoju tej technologii. Technologii przyszłości – dodajmy…

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Uniwersalna metoda aktualizacji

Usługa Windows Server Update Services jest stosowana powszechnie do wdrażania i aktualizacji oprogramowania firmy Microsoft. Nie wszyscy jednak znają „drugie oblicze” tej usługi, pozwalające na alternatywną formę publikacji oprogramowania firm trzecich w organizacji.

dostępny w wydaniu papierowym

Kontrolowanie zmian i konfiguracji

Zarządzanie zmianami i konfiguracją jest integralną częścią procesu kontroli działania systemów informatycznych. Celem jest identyfikacja wymagań i monitorowanie zmian w systemie, aby nie zmniejszały one skuteczności zabezpieczeń.

dostępny w wydaniu papierowym

Wdrażanie poprawek do aplikacji firm trzecich

Systemy realizujące kompleksowe wdrażanie poprawek do oprogramowania różnych producentów zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego, pozwalają bowiem na automatyczną kontrolę wersji oraz skuteczną ochronę przed zagrożeniami.

dostępny w wydaniu papierowym

Środowiska testowe

Współczesny rynek i działające na nim firmy ulegają coraz częstszym i dynamiczniejszym zmianom, za którymi muszą też nadążać systemy informatyczne. Aby jednak aktualizacja tych systemów i implementacje poprawek nie odbijały się negatywnie na płynności działania firmy, niezbędne jest ich odpowiednie przygotowanie i wcześniejsze przetestowanie. Z pomocą przychodzą środowiska testowe.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Cisco ASA-5512X Next-Generation Firewall

Zapory sieciowe kolejnej generacji to bardzo nośny temat wśród dostawców sprzętowych zabezpieczeń sieciowych. Dotychczas przetestowaliśmy kilka rozwiązań tego typu. Wśród testowanych urządzeń nie znalazło się jednak do tej pory żadne rozwiązanie NGFW jednego z najbardziej znanych producentów – Cisco. Nadrabiamy zaległości…

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

ISTQB, czyli form(at)owanie testera

Testowanie jest integralną częścią inżynierii oprogramowania. Niestety, metodyczne sprawdzanie aplikacji przez wykwalifikowanych testerów jest często traktowane jako nieuzasadniony koszt projektu. W takich przypadkach testy często sprowadzają się do potwierdzenia tezy, że oprogramowanie można wdrożyć produkcyjnie, a odnajdowanie błędów funkcjonalnych jest przerzucane na użytkowników.

dostępny w wydaniu papierowym

Automatyczne wdrażanie aktualizacji

Windows Server Update Services oferuje scentralizowane mechanizmy zarządzania i wdrażania aktualizacji produktów firmy Microsoft. Za pomocą usługi WSUS administratorzy mogą w pełni kontrolować sposób dystrybucji uaktualnień udostępnianych wszystkim komputerom w sieci.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"