Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.29.10.2021

Veritas po raz 16. liderem...

Firma Veritas Technologies, producent uznanych rozwiązań backup klasy enterprise,...
21.10.2021

Zarządzanie IT

We wrześniu BTC Sp. z o.o. zaprezentowała premierową wersję systemu eAuditor V8 AI.
21.10.2021

Konferencja VMworld

Imagine That. Pod takim hasłem w dniach 5–7 października 2021 r. odbyła się jedna z...
21.10.2021

Darmowy deszyfrator

Bitdefender wspólnie z organami ścigania opracował i wydał narzędzie, które pozwala...
21.10.2021

Dell C1422H

Dell Technologies wprowadza do oferty przenośny monitor do zwiększenia wydajności pracy w...
21.10.2021

Dysk dla cyfrowych twórców

Western Digital zaprezentowało nowy dysk – WD Blue SN750 NVMe SSD.
21.10.2021

Projektory laserowe

Optoma wprowadza serię projektorów laserowych Ultra Bright ZU1700, ZU1900, ZU2200 z...
21.10.2021

Orzeł wśród routerów

D-Link wprowadza na rynek smart router EAGLE PRO AI AX1500 R15.
21.10.2021

Nowe generacje Ryzen i Epyc

AMD 3D V-Cache. AMD zapowiada procesory Ryzen i Epyc z nowym rozwiązaniem.

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Luty 2016 - spis treści

Bezpieczeństwo

Testowanie pojemności systemów i usług

Planowanie infrastruktury IT nie jest zadaniem łatwym. Wcześniej czy później przychodzi też moment, gdy konieczna jest instalacja nowego oprogramowania w środowisku wirtualnym bądź aktualizacja używanego systemu czy też sprzętu. Jak przekonać przełożonych o konieczności zmian? Najlepiej wykonać testy pojemności naszego systemu/usługi. Podpowiadamy, jak to zrobić.

dostępny w wydaniu papierowym

Domeny dla użytkowników w SELinux

W poprzednich częściach cyklu skupialiśmy się głównie na domenach TE dla procesów. W tej części zajmiemy się domenami dla użytkowników oraz samymi użytkownikami SELinux. Tak się składa, że flagowym pokazem możliwości SELinux jest tzw. Play Machines, której głównym trzonem jest odpowiednio ograniczona domena dla użytkownika.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Informatyk, czyli kto?

Moja ulubiona definicja głosi, że informatyk to osoba uważana za informatyka przez innych informatyków. Broni się też definicja proponowana w Sektorowych Ramach Kwalifikacji, choć utożsamia informatyka tylko z programistą i administratorem…

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

CRM nowej generacji

Nowoczesne CRM-y pomagają w prowadzeniu działań marketingowych, sprzedażowych czy też w obsłudze klientów. Usprawniają procesy, pomagają prognozować przychody i nadzorować cele pracowników. Firmy, które nie używają systemów CRM, będą dziś rozwijać się wolniej niż konkurencja.

dostępny w wydaniu papierowym

Page buildery w Joomla!

W artykule prezentujemy nowatorską metodę tworzenia lub modernizacji stron WWW w systemie CMS Joomla! wykorzystującą rozszerzenia – tzw. page buildery. Pozwalają one uwolnić się od schematu zastosowanego w szablonie, a także ograniczyć zastosowanie modułów na rzecz wbudowanych funkcji.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Jak rośnie chmura - globalny ruch w centrach danych

Usługi w chmurze publicznej, większa gęstość obciążeń w chmurze prywatnej, osobista przestrzeń w sieci i Internet wszechrzeczy – to główne przyczyny dynamicznego wzrostu clouda. W Europie Środkowej i Wschodniej w latach 2014-2019 ruch w chmurze wzrośnie pięciokrotnie, zaś ogólny ruch w centrach danych 3,5-krotnie.

dostępny w wydaniu papierowym

Stagnacja w sektorze MŚP?

Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne. W ciągu minionych trzech lat ponad 50% firm z tego sektora nie poczyniło żadnych inwestycji, które miałyby charakter nowatorski. Pod względem wprowadzanych innowacji wyglądamy również blado na tle innych krajów Unii Europejskiej, gdzie tzw. ogólny wskaźnik innowacyjności jest niemal dwukrotnie wyższy. Jakie są tego przyczyny?

dostępny w wydaniu papierowym

Tworzenie i odtwarzanie kopii zapasowych baz danych MySQL i MariaDB

Jedną z niezbędnych umiejętności, wykorzystywanych podczas codziennej pracy administratorów systemów IT, jest tworzenie kopii zapasowych baz danych oraz ich przywracanie. Zalecane jest regularne wykonywanie backupu na nośniki zewnętrzne, inne niż ten, na którym jest przechowywana baza danych, oraz cykliczne testowanie użyteczności tych kopii np. poprzez comiesięczne odtworzenie bazy danych z ostatniej paczki danych.

dostępny w wydaniu papierowym

Mobilność i ochrona tożsamości

Konieczność coraz szerszego stosowania zaufanych profili cyfrowych w rozszerzających się środowiskach biznesowych, prywatnych i świecie Internetu rzeczy wymusza zmiany w firmowych politykach bezpieczeństwa. Jednocześnie nie może to negatywnie wpływać na produktywność użytkowania rozwiązań IT.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Zarządzanie tożsamością

Jak powiązać działające w firmie niezależne systemy informatyczne, często budowane na niejednolitych systemowo czy aplikacyjnie rozwiązaniach open source, komercyjnych platformach UNIX, systemach Windows, aplikacjach przeglądarkowych czy technologiach typu Java i .NET Framework? Oczywiście nie da się połączyć „wszystkiego ze wszystkim”, ale na pewno można zapewnić zarządzanie tzw. tożsamością.

dostępny w wydaniu papierowym

Nowości w SQL Server 2016 dla programistów

W trzecim artykule z cyklu poświęconego nadchodzącemu serwerowi SQL Server 2016 przyjrzymy się tym funkcjom, które upraszczają sposoby osiągnięcia pewnych rozwiązań lub czynią je bardziej wydajnymi i niezawodnymi. Należą do nich: tabele czasowe, obsługa standardu JSON, usprawnienia w obszarze baz pamięciowych i wsparcie dla analityki operacyjnej.

dostępny w wydaniu papierowym

Świadczenie usług hostingowych – wybrane kwestie umowne

Zawarcie umowy z hostingodawcą często sprowadza się do zaakceptowania przedstawionego przez niego regulaminu i wzoru umowy. Z jednej strony zdejmuje to ciężar proponowania konkretnych klauzul umownych, z drugiej jednak może nie zabezpieczać interesów przedsiębiorcy. O co należy zadbać, zawierając umowę o hosting?

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Platforma dla pracowników mobilnych

Czasy, w których wszyscy pracownicy firmy znajdowali się w jednej lokalizacji bądź w jednym budynku, minęły bezpowrotnie. Wraz z rosnącą funkcjonalnością i popularnością rozwiązań mobilnych oraz realną możliwością pracy zdalnej przestrzeń robocza pracownika firmy przeniosła się w świat wirtualny.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Zarządzanie urządzeniami mobilnymi i ochrona informacji

Jak utrzymać wysoką wydajność działania pracowników korzystających z ulubionych aplikacji i urządzeń przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa danych firmowych? W grudniowym numerze „IT Professional” opisaliśmy komponenty oraz zakres możliwości pakietu Enterprise Mobility Suite. Tym razem przyglądamy się opcjom pozwalającym na kompleksową ochronę urządzeń przenośnych i danych w firmie.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Optymalizacja pracy macierzy dyskowych

Macierze dyskowe nie są prostymi urządzeniami blokowymi. Zastosowano w nich wiele technologii optymalizujących pracę podsystemu pamięci masowej, zarówno w kontekście wydajności, jak i oferowanej pojemności. Przedstawiamy te technologie, których użycie przyniesie wymierne korzyści, czy to kosztowe, czy wydajnościowe, czy też operacyjne.

dostępny w wydaniu papierowym

Dyski twarde czy SSD?

Pamięć masowa to powszechne określenie urządzeń umożliwiających przechowywanie różnorodnych zbiorów danych. Oprócz całego wachlarza technologii, które producenci wykorzystują do zapewnienia wysokiej wydajności, pojemności i bezpieczeństwa, u podstaw działania leży zawsze nośnik służący do przechowywania informacji. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

dostępny w wydaniu papierowym

Backup i replikacja danych w macierzach

NetApp ma w swojej ofercie całą gamę rozwiązań, które mogą posłużyć do zabezpieczenia danych składowanych na macierzach. Dwa najpopularniejsze i najbardziej użyteczne mechanizmy – SnapMirror i SnapVault – prezentujemy w niniejszym artykule.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Lenovo x3950 X6 – największy i najwydajniejszy

Serwery z procesorami Intel x86 kojarzą się głównie z niewielkimi lub średnimi platformami w obudowach typu tower lub rack. Wśród takich maszyn można znaleźć też bardzo wydajne serwery, mogące konkurować z najbardziej wydajnymi produktami opartymi o procesory RISC.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Udostępnianie wizerunku osób w internecie

Dostęp do internetu oraz popularyzacja portali społecznościowych, informacyjnych i plotkarskich sprawiają, że coraz więcej osób może zobaczyć wizerunek swój, swoich najbliższych lub przyjaciół w sieci i stać się w sposób pożądany lub nie „gwiazdą internetu”. W tym obszarze pojawia się wiele pytań natury prawnej. Jakie treści związane z wizerunkiem osób można więc publikować?

dostępny w wydaniu papierowym

Nowe trendy w zarządzaniu IT

Jak zmieni się sposób funkcjonowania firm w nowym roku i najbliższej dekadzie? Jak będą kształtować się potrzeby zarządów i działów IT w zakresie zarządzania infrastrukturą informatyczną? W jakim kierunku rozwijać się będzie oprogramowanie? W artykule próbujemy odpowiedzieć na te właśnie pytania.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"