Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.26.05.2020

Cloud Native Universe

Jako patron medialny zapraszamy programistów wdrażających lub integrujących się z dowolną...
26.03.2020

Koniec certyfikatów...

MCSA, MCSD i MCSA
26.03.2020

Odświeżony OS

FortiOS 6.4
26.03.2020

Bezpieczeństwo w chmurze

Cisco SecureX
26.03.2020

Modernizacja IT

Nowości w VMware Tanzu
26.03.2020

Krytyczne zagrożenie dla...

Nowa groźna podatność
26.03.2020

Laptopy dla wymagających

Nowe ThinkPady T, X i L
26.03.2020

Serwerowe ARM-y

Ampere Altra
26.03.2020

Energooszczędny monitor

Philips 243B1

Kwiecień 2016 - spis treści

Bezpieczeństwo

Nowe mechanizmy zabezpieczeń w Windows Server 2016 Hyper-v

Rosnąca popularyzacja technologii wirtualizacji, zarówno w dużych, jak i małych firmach, doprowadziła do pojawienia się nowej klasy zagrożeń dla bezpieczeństwa infrastruktury IT. Administratorzy systemów wirtualizacji w data center posiadają uprawnienia kontroli niespotykane dotychczas w systemach informatycznych.

dostępny w wydaniu papierowym

Oswoić cyberbezpieczeństwo

Jakie są skutki pozostawienia spraw bezpieczeństwa w rękach techników? Co jest kluczem do sukcesu w zorganizowaniu ochrony systemów informatycznych w firmie? Jak zmusić użytkowników do zmiany zachowań i jak przekonać kierownictwo firmy do zwiększenia nakładów na systemy bezpieczeństwa? O tym wszystkim opowiadamy w niniejszym artykule.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Ostatnia helpdeska ratunku

Helpdesk stał się dla mnie przed laty źródłem przemyśleń dotyczących zmieniającego się świata komunikacji. Zaproponowano wówczas, żeby oprócz standardowej pomocy telefonicznej wprowadzić czat. Byłem przeciwny…

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Nowy procesor Oracle SPARC M7. Śledzenie koprocesorów DAX

W epoce technologii chmurowych pojawiają się czasem sprzętowe perełki, które zachwycają administratorów i programistów, przedkładających twarde fakty nad eteryczne byty. Jednym z takich rozwiązań jest nowy procesor SPARC M7 dostarczony przez dział engineered systems firmy Oracle.

dostępny w wydaniu papierowym

Page buildery na usługach Wordpressa

Kontynuujemy tematykę wykorzystania page builderów do tworzenia i modernizacji stron WWW w systemach CMS. Tym razem na przykładzie popularnego WordPressa.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Liczby nie kłamią. Czy nasze dane są bezpieczne?

Nikt, kto nie wykonuje kopii bezpieczeństwa swoich danych, nie powinien spać spokojnie! Nawet średnio 10 dysków na 100 może zepsuć się w ciągu roku od zakupu, jeśli tylko należą do jednej z felernych serii – wynika z raportu firmy Backblaze.

dostępny w wydaniu papierowym

Kontrola dostępu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych

Zarządzanie dostępem do zasobów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych oznacza dla firmy podniesienie poziomu stosowanych zabezpieczeń, większą wygodę użytkowania infrastruktury oraz lepszą efektywność działania pracowników. Podpowiadamy, jak sprawnie wdrożyć tego typu system w organizacji.

dostępny w wydaniu papierowym

Przestępcy górą? Cisco 2015 Annual Security Report

Cisco opublikowało raport obrazujący stan bezpieczeństwa w obszarach IT za rok 2015 r. Rośnie zagrożenie ze strony profesjonalnych grup cyberprzestępczych, spada zaufanie do systemów bezpieczeństwa, a przedsiębiorstwa mają duże problemy z ich modernizacją i dostosowaniem do pojawiających się nowych rodzajów zagrożeń.

dostępny w wydaniu papierowym

Efektywność energetyczna centrum danych

Każdego roku nieodpowiednio zaprojektowana oraz zainstalowana infrastruktura zasilająca i chłodząca centra danych na całym świecie powoduje straty energii, które przekraczają 60 000 000 MWh, co generuje wysokie, niepotrzebne koszty. Czy można je zminimalizować?

dostępny w wydaniu papierowym

Smartfony

Flagowe smartfony o rozmiarach wywołujących konsternację 2–3 lata temu to obecnie wydajne komputery osobiste wykorzystywane do pracy i rozrywki. Przekątna ekranu ponad 5 cali, rozdzielczość WQHD lub HD, ośmiordzeniowy procesor, czytnik linii papilarnych, NFC oraz aparat rejestrujący dobrej jakości zdjęcia i filmy to standard oferowany przez topowe urządzenia, które trafiły lub trafią na rynek w 2016 r.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Klaster failover serwera plików

Serwery plików często wymagają wysokiej dostępności pozwalającej na zapewnienie ciągłości działania infrastruktury IT. W przypadku systemów Windows Server 2012 R2 możemy skorzystać z nowych mechanizmów, pozwalających na łatwe implementowanie rozwiązań HA dla pamięci masowej.

dostępny w wydaniu papierowym

Optymalizacja obsługi pamięci masowej

W celu zapewniania wysokiej dostępności środowiska wirtualnego wymagana jest współdzielona pamięć masowa. Macierze dyskowe są rozwiązaniami projektowanymi z myślą o realizacji takich funkcji, jednak są kosztowne i trudno się skalują. Przedstawiamy rozwiązanie alternatywne – unikatową technologię sprzętowej akceleracji dostępu do danych firmy SimpliVity.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Zarządzanie tożsamością. Komponent FIM/MIM Portal

Jak powiązać działające w firmie niezależne systemy informatyczne, często budowane na niejednolitych systemowo czy aplikacyjnie rozwiązaniach open source, komercyjnych platformach UNIX, systemach Windows, aplikacjach przeglądarkowych czy technologiach typu Java i .NET Framework? Oczywiście nie da się połączyć „wszystkiego ze wszystkim”, ale na pewno można zapewnić zarządzanie tzw. tożsamością.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Zintegrowana komunikacja w firmie

Technologie mobilne znacząco wpłynęły na sposób funkcjonowania przedsiębiorstw, a za tymi zmianami musi podążać firmowa infrastruktura komunikacyjna. Telefon, e-mail czy system wideokonferencyjny to obecnie za mało, żeby zapewnić sprawną komunikację pomiędzy zespołami w firmie.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Nowoczesne metody supportu

Chmura obliczeniowa, Agile, DevOps, automatyzacja to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się obecnie dostawcy cyfrowych usług. Dla klientów nie ma to jednak żadnego znaczenia – oni chcą po prostu korzystać z dobrych usług. I dlatego dziś potrzebują service desku, czyli sprawnej organizacji wspierającej ich w tych czynnościach bardziej niż kiedykolwiek przedtem. Service desk, który potrafi zadbać o każdy etap podróży klienta, jest więc dzisiaj na wagę złota.

dostępny w wydaniu papierowym

Wsparcie użytkownika

Sygnalizowanie problemów specjalistom z działów IT odbywa się najczęściej drogą telefoniczną. Wyobraźmy sobie jednak, że telefon odzywa się tylko w ważnych sprawach, a pozostałe zgłoszenia są rozwiązywane na pierwszej linii wsparcia – większość z nich użytkownicy wysyłają poprzez e-mail lub portal WWW, a wszystkie trafiają do centralnej bazy danych. To marzenie administratora czy może życiowa konieczność?

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

MagikINFO – audyt, monitoring, helpdesk

Kontrola oraz ewidencjonowanie sprzętu i oprogramowania to zadanie żmudne i nieciekawe. Na szczęście w sukurs przychodzi odpowiednie oprogramowanie, ułatwiające i automatyzujące większość czynności związanych z zarządzaniem szeroko rozumianymi zasobami IT.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Analiza przepisów prawa w kontekście metadanych

Rozpatrując rozmaite zagadnienia związane z ochroną danych osobowych, należy zauważyć, że każda operacja związana z przetwarzaniem tego typu informacji pozostawia ślady w postaci metadanych. Dotyczy to w szczególności działań realizowanych przy użyciu systemów IT.

dostępny w wydaniu papierowym

Dofinansowanie dla firm z branży IT

Czy przedsiębiorstwa z branży IT mogą być bezpośrednimi beneficjentami programów dostępnych w ramach nowej perspektywy finansowej? Kiedy  w ramach jakiego programu możemy ubiegać się o dofinansowanie naszej firmy?

dostępny w wydaniu papierowym

Prawne aspekty rozwoju i utrzymania oprogramowania

W związku z tym, że oprogramowanie stanowi szczególny przedmiot ochrony prawa autorskiego, możliwość korzystania z niego, a także dokonywania w nim zmian i modyfikacji w dużej mierze uzależniona jest od zgody uprawnionego, zwykle producenta tego oprogramowania.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"