Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.31.12.2020

Cykl webinarów

weinnovators.club
30.12.2020

Integracja z Teams

Veeam Backup
30.12.2020

Namierzanie zagrożeń

Flowmon Networks i Fortinet
30.12.2020

Wsparcie dla przedsiębiorstw

VMware Cloud on AWS
29.12.2020

Nowe NAS-y Thunderbolt 3

QNAP QuTS TVS-h1288X i TVS-h1688X
29.12.2020

Modele kompaktowe

VPL-PHZ60 i VPL-PHZ50
28.12.2020

Dedykowane przemysłowi

Seria TJ
28.12.2020

Nowa generacja

Router QHora-301W

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Lipiec 2016 - spis treści

Bezpieczeństwo

Disaster Recovery z Veeam Backup and Replication

Wraz z systemami IT, oprócz wielu plusów i zwiększenia efektywności realizacji różnych procesów biznesowych, pojawia się również szereg problemów. Jednym z podstawowych jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Zobaczmy, czy rozwiązanie typu Disaster Recovery od Veeam pozwoli nam zniwelować choć ich część.

dostępny w wydaniu papierowym

Reagowanie na incydenty w systemach IT

Co zrobić, gdy zostaniemy zaatakowani? Nasza organizacja nie jest bezbronna. Sama świadomość potencjalnego zagrożenia to pierwszy krok do przygotowania obrony. Defensywne podejście do bezpieczeństwa naszej organizacji wymaga jednak przygotowania. Podpowiadamy, jak to zrobić właściwie.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Jest takie miejsce na ziemi

Za siedmioma górami i lasami działała duża organizacja. Bardzo duża. Miała wielu różnorodnych pracowników, o bardzo różnych kwalifikacjach, i jak to w wielotysięcznych firmach bywa – niektórych bystrych, a niektórych mniej…

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Instalacja bazy danych Oracle

Na pierwszy rzut oka temat wydaje się trywialny – wystarczy przecież zajrzeć do dokumentacji albo przeczytać jeden z kilkuset blogów internetowych z przykładami instalacji. Na przestrzeni lat wiele się też zmieniło. Instalator stał się przyjaźniejszy i „wyklikanie” instalacji bazy nie powinno nastręczać nikomu problemów. Spróbujmy jednak przyjrzeć się temu procesowi od podszewki.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

TechNet Virtual Labs - wirtualne laboratoria Microsoftu

Witryna TechNet (technet.microsoft.com) od lat cieszy się popularnością wśród profesjonalistów IT, dostarczając informacji związanych z technologiami i narzędziami firmy Microsoft. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w jej ramach można skorzystać z wirtualnego laboratorium pozwalającego przetestować wiele nowych funkcji i produktów, bez ich instalowania i pobierania z internetu.

dostępny w wydaniu papierowym

0,001% - realne korzyści i straty

Jaka jest różnica pomiędzy 99% a 99,99% dostępnością? Wbrew pozorom ogromna. Zwłaszcza z punktu widzenia e-sklepów, banków, ISP czy firm telekomunikacyjnych. Niższa o 0,99% dostępność może oznaczać, że dana usługa lub witryna będzie niedostępna przez kilka dni. Łatwo w takiej sytuacji policzyć realne straty.

dostępny w wydaniu papierowym

Stan bezpieczeństwa cyberinformatycznego

Internet staje się miejscem coraz mniej bezpiecznym. Oprócz cyberprzestępców grasują w nim grupy szpiegowskie i sabotażyści, których celem są nie tylko korzyści finansowe, ale także infiltracja, kradzież informacji, zakłócenie pracy czy inne działania destabilizujące.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie konfiguracją, badanie i testowanie zmian

Proces budowy i rozwoju platform informatycznych to ciągłe rozwiązywanie problemów związanych z konfiguracją, implementacją czy wydajnością działania stosowanych mechanizmów. W praktyce, w większości przypadków, podczas tego etapu prac nie da się całkowicie uniknąć błędów. Dlatego tak ważne jest implementowanie systemów testowych, pozwalających na kontrolowanie oraz usystematyzowane badanie i testowanie zmian.

dostępny w wydaniu papierowym

Topowe zawody w branży IT

Stowarzyszenie CompTIA przeprowadziło badania dotyczące zatrudnienia w branży IT. Okazało się, że rynek wykazuje duże zapotrzebowanie na stanowiska, które jeszcze rok czy dwa lata temu nie istniały, były nienazwane lub absolutnie niszowe. Nie powinno to jednak nikogo dziwić. Wystarczy uświadomić sobie dynamikę i tempo rozwoju sektora technologicznego.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Porównanie popularnych serwerów NAS

Rozwiązania Network-Attached Storage to najczęściej stosowany rodzaj pamięci masowej w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jest to efekt stosunkowo przystępnej ceny i rozbudowanej funkcjonalności tego typu rozwiązań oraz wystarczających parametrów wydajnościowych.

dostępny w wydaniu papierowym

Konfiguracja serwera komunikacyjnego Openfire

Jednym ze sposobów na usprawnienie komunikacji w firmie są komunikatory sieciowe pozwalające na rozmowę między pracownikami w czasie rzeczywistym. Praktycznym rozwiązaniem jest instalacja i skonfigurowanie darmowego, firmowego serwera komunikacyjnego Openfire.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Mechanizm Dynamic Access Control

Klasyczne zarządzanie dostępem do zasobów, w szczególności w dużych środowiskach, może być czasochłonne i przysparzać wiele problemów. Na szczęście proces ten można znacznie usprawnić, wykorzystując mechanizmy dynamicznej kontroli dostępu.

dostępny w wydaniu papierowym

Zadania service desk

Jaką rolę odgrywa service desk w organizacji i jakimi działaniami się zajmuje? Jaka powinna być struktura organizacyjna tej jednostki, by jak najlepiej spełniała ona swoją rolę? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Aplikacje nowej generacji

Usługi oparte na modelu SaaS są lepszą inwestycją niż wdrażanie systemu informatycznego on premise, czyli lokalnie w siedzibie firmy. Zalety SaaS doceniają szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

IT Operational Portal – zarządzanie usługami za darmo. Dobre praktyki ITSM

Naturalnym następstwem rozwoju niemal każdego przedsiębiorstwa jest coraz bardziej skomplikowana i rozbudowana struktura poszczególnych elementów firmy. W zarządzaniu firmowymi usługami IT, obsługą wielu systemów informatycznych i wykonywaniu wszystkich czynności z tym związanych może pomóc specjalistyczne oprogramowanie, takie jak darmowa platforma iTop.

dostępny w wydaniu papierowym

Monitorowanie środowiska wirtualnego VMware

Złożoność współczesnego środowiska wirtualnego IT jest ogromna. Zapanowanie nad dynamicznym ekosystemem złożonym nawet z setek hostów i tysięcy maszyn wirtualnych może być bardzo trudne. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi i rozwiązań wspomagających pracę administratorów i architektów. W artykule przedstawiamy kilka popularnych rozwiązań, które pozwalają kontrolować środowisko wirtualne VMware.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Shavlik Patch dla Microsoft SCCM

O tym, że aktualizacje należy wdrażać, wie każdy administrator. I to zarówno aktualizacje systemów operacyjnych, jak i wykorzystywanych aplikacji. Niestety, nie każdy realizuje tę ideę na co dzień. W opanowaniu bałaganu pomoże aplikacja firmy Shavlik.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Polityki bezpieczeństwa w dziale IT

Żadna organizacja czy przedsiębiorstwo nie mogą funkcjonować bez jasno spisanych reguł działania, korzystania z zasobów czy postępowania w sytuacjach kryzysowych. Brak polityk i procedur zwiększa ryzyko popełnienia błędów przez pracowników, wycieku wrażliwych informacji oraz utrudnia nadzór i ochronę zasobów firmowych. Dlatego firmy wraz z rozwojem tworzą szereg dokumentów zwanych politykami bezpieczeństwa.

dostępny w wydaniu papierowym

Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w branży IT

Czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności, tzw. OC ogólne, i przed jakim ryzykiem chroni? Dlaczego OC ogólne jest niewystarczające w branży IT i jakie dodatkowe ubezpieczenie należy wykupić, żeby realnie chronić firmę przed nieprzewidzianymi stratami wynikającymi z popełnianych błędów? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"