Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.01.12.2022

Wyższy poziom programowania

Progress oferuje nowe narzędzia programistyczne: Progress Telerik, Progress Kendo UI i...
01.12.2022

Łączność w podróży

VMware SD-WAN VMware zaprezentował rozwiązanie SD-WAN nowej generacji, w tym nowego...
01.12.2022

Bezpieczne e-maile

Nowa aplikacja firmy Cypherdog Security Inc. umożliwia bezpieczną wymianę maili i...
01.12.2022

Pierwszy w branży

Schneider Electric wprowadza na rynek APC Smart-UPS Ultra. To pierwszy w branży...
01.12.2022

Przełączniki 10G dla MŚP

Nowe urządzenia to przełączniki 10G kompatybilne z systemem Omada SDN.
01.12.2022

Zarządzanie danymi

Firma Synology wprowadziła na rynek czterokieszeniowy DiskStation DS923+.
01.12.2022

Nowatorski system chłodzenia

OVHcloud zaprezentował nową, autorską technologię hybrydowego zanurzeniowego chłodzenia...
01.12.2022

Linia smart routerów

D-Link zaprezentował najnowszą rodzinę routerów Smart Wi-Fi z algorytmami sztucznej...
04.11.2022

Nowa platforma Red Hat

Nowa platforma Red Hat Enterprise Linux (RHEL) w wersjach 8.7 i 9.1 Beta obsługuje...

Sierpień 2016 - spis treści

Bezpieczeństwo

JOOMLA! – Jak dobrze zabezpieczyć witrynę

Kilkanaście lat temu ataki na strony WWW były egzotyką. Obecnie, według danych Sophos Labs, codziennie hakowanych jest 30 tysięcy stron. To olbrzymia liczba, która pokazuje, że niemal nikt nie jest bezpieczny. I nie ma znaczenia, czy jest to witryna hobbystyczna, firmowa, sklep internetowy czy serwis ogłoszeniowy. Każdy jest potencjalnym celem.

dostępny w wydaniu papierowym

Odzyskiwanie data center z VMware Site Recovery Manager 6.1

Lider rynku wirtualizacji wraz z nową odsłoną VMware Site Recovery Manager ponownie udowadnia, że ich flagowy produkt jest wciąż najbardziej dojrzałym rozwiązaniem służącym do odzyskiwania środowisk VMware vSphere po awarii.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Tysiąc i jedna próba

Ali Baba przystanął przed skałą. Rozejrzał się uważnie, sprawdzając, czy nikt go nie podgląda i nie podsłuchuje. „Sezamie, otwórz się!” – powiedział. Nic. „Sezamie, otwórz się!” – krzyknął nieco głośniej. Ani drgnęło. „Sezamie, otwórz się!” wrzasnął, nie zważając, że było go słychać na wiele mil dookoła…

dostępny w wydaniu papierowym

Infrastruktura i sieci

Technologie i trendy sieciowe 2016

Z sieci i usług sieciowych korzystają obecnie niemal wszystkie branże, a biznesowy sukces przedsiębiorstwa w dużej mierze zależy od niezawodności, elastyczności i wydajności infrastruktury. Na początku drugiego półrocza 2016 r. warto przyjrzeć się najważniejszym technologiom i trendom wpływającym na kierunki rozwoju sieci.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

Czy zastąpią nas roboty?

Ukazał się bardzo interesujący raport banku inwestycyjnego BofA Merrill Lynch zatytułowany „The global robots & artificial intelligence market” stanowiący kompendium wiedzy na temat rosnącego wykorzystania robotów i sztucznej inteligencji w różnych branżach, a także korzyści i wyzwań gospodarczych, jakie z tego wynikają.

dostępny w wydaniu papierowym

Analityka danych jako usługa – monetyzacja zasobów, korzyści biznesowe

Złoto, ropa naftowa, dane – najkrótsza historia biznesu ostatnich lat zapisana w trzech słowach. Wielkie zbiory danych stały się właśnie nową walutą gospodarki, sektor analityki big data przeżywa boom i według analiz IDC rozwija się w tempie sześciokrotnie szybszym niż cała branża IT. Z Big Data-as-a-Service (BDaaS), czyli analityki danych jako usługi, korzysta coraz więcej firm – według raportu Sandler Research rynek ten rośnie w tempie 60,9% w skali roku. Żadna inna gałąź IT nie może pochwalić się takim wzrostem.

dostępny w wydaniu papierowym

Innowacyjność po polsku. Trendy, działania, opinie

Jak wynika z najnowszych raportów dotyczących innowacyjności (Global Innovation Index, Innovation Union Scoreboard, Eurostat i EFL „Innowacyjność w MŚP. Pod lupą”), Polska plasuje się pod tym względem niemal na końcu listy państw europejskich. W rankingu innowacji technologicznych i nietechnologicznych wyprzedzają nas właściwie wszyscy sąsiedzi poza Rumunią. Dlaczego tak jest i jak to zmienić?

dostępny w wydaniu papierowym

Make internet faster

300 milionów dolarów kosztowała konsorcjum złożone z koncernów: Google, China Mobile International, China Telecom Global, Global Transit, KDDI i Singtel inwestycja, której celem było połączenie USA i Japonii transoceanicznym kablem światłowodowym. Dzięki temu świat zyskał w czerwcu br. najszybszą „rurę” do przesyłania danych o przepustowości 60 Tbps. Nowy kabel nazwano Faster.

dostępny w wydaniu papierowym

Zmowa aplikacji mobilnych i inne zagrożenia

Jeszcze dekadę temu telefon służył głównie do tego, na co wskazywała jego nazwa – do telefonowania. Dziś stał się prywatnym mobilnym centrum komunikacyjnym oraz jednym z podstawowych elementów procesu uwierzytelniania w kluczowych systemach i instytucjach. Jego utrata lub włamanie do niego grożą poważnymi konsekwencjami, otwierając sprawnemu włamywaczowi drogę do naszych kont bankowych i prywatnych oraz firmowych danych.

dostępny w wydaniu papierowym

Serwery

Funkcje kryptograficzne SQL Server 2016

W poprzednim artykule przedstawiony został model dogłębnej obrony serwera SQL Server 2016 („IT Professional” 6/2016, s. 14). Teraz skoncentrujemy się na wybranym elemencie tego modelu – funkcjach kryptograficznych.

dostępny w wydaniu papierowym

Systemy hiperkonwergentne

Dziś, w dobie gwałtownych zmian technologicznych, cenione są proste i elastyczne rozwiązania, pozwalające nadążyć za rosnącymi wymaganiami biznesu. Usługi chmurowe zyskują na popularności, lecz nie zawsze można z nich skorzystać. Gdy dane muszą być przetwarzane lokalnie, z pomocą przychodzi oprogramowanie Nutanix, zapewniające chmurową skalowalność w lokalnym centrum przetwarzania danych.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Wdrażanie service desk

W jaki sposób efektywnie przeprowadzić wdrożenie usługi service desk? Od określenia potrzeb, poprzez projekt, po wdrożenie – opisujemy poszczególne etapy tego procesu, zwracając uwagę na problemy, które mogą się pojawić w tym czasie.

dostępny w wydaniu papierowym

Programowanie w Pythonie – zaczynamy

W pierwszej części kursu odpowiadamy, dlaczego warto poświęcić nieco czasu na naukę Pythona, opisujemy podstawy, które należy znać, programując w tym języku, a także tworzymy pierwszy prosty program.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Zakupy ze smartfona

Firmy, które nie koncentrują się na klientach mobilnych i wychodzą z założenia, że smartfony i tablety nie służą do robienia zakupów – bardzo dużo tracą. Aby zwiększyć sprzedaż, warto uwzględnić w modelu biznesowym użytkowników mobilnych i wprowadzić optymalizacje w sklepach online. Przedstawiamy popularne modele i tłumaczymy, dlaczego strategia mobile-first jest ważna dla każdego przedsiębiorstwa.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Uwierzytelnianie na podstawie certyfikatów

Sieci bezprzewodowe oraz wirtualne sieci prywatne często narażone są na próby nieautoryzowanego dostępu. Dlatego jednym z mechanizmów ich zabezpieczania jest możliwość wykorzystywania protokołów wspierających uwierzytelnianie w oparciu o certyfikaty.

dostępny w wydaniu papierowym

Czy biometria jest bezpieczna

Czy biometryczne systemy kontroli dostępu stanowią zagrożenie dla ochrony danych osobowych i prywatności? Przedstawiamy regulacje prawne określające legalność zastosowania systemów kontroli dostępu opartych na biometrii.

dostępny w wydaniu papierowym

Testy

Axence nVision Pro – zarządzanie siecią

Zarządzanie infrastrukturą i monitoring wszystkich urządzeń podpiętych do sieci to chleb powszedni każdego administratora. Odpowiednie narzędzie może znacznie ułatwić wykonywanie rutynowych zadań. Z kolei wszechstronność i łatwość zarządzania to pożądane atuty charakteryzujące tego typu oprogramowanie.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Publikowanie odnośników w sieci a prawo autorskie

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) kilkakrotnie zajmował się zależnością występującą pomiędzy linkowaniem a możliwością naruszenia praw autorskich. Dotychczas w swoich orzeczeniach TSUE przyjmuje konsekwentną linię orzeczniczą, zgodnie z którą umieszczenie linku do ogólnie dostępnego w internecie utworu nie stanowi naruszenia praw autorskich.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie finansami w IT

Dział informatyczny w firmie jest najczęściej postrzegany jako przede wszystkim centrum kosztów. W dodatku jest to bardzo istotna pozycja w budżecie każdej firmy. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby rozliczenie wydatków na IT było prowadzone jak najbardziej przejrzyście.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik \"IT Professional\"