Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.23.09.2021

5 edycja konferencji Test...

21 października startuje kolejna, piąta już edycja największej w Polsce konferencji...
23.09.2021

Zero Trust Firewall

FortiGate 3500F
23.09.2021

Ochrona IoT

Kaspersky SHS
23.09.2021

Wydatki lobbingowe

Cyfrowy monopol
23.09.2021

Współdziałanie klastrów

SUSE Rancher 2.6
23.09.2021

Panasonic TOUGHBOOK 55

Najnowsza wersja wszechstronnego Panasonic TOUGHBOOK 55 to wytrzymały notebook typu...
23.09.2021

Elastyczna dystrybucja...

Liebert RXA i MBX
23.09.2021

Zdalny podgląd w 360°

D-Link DCS-8635LH
23.09.2021

Sejf na dane

Szyfrowany pendrive

Numer
niedostępny
Zamów prenumeratę

Marzec 2021 - spis treści

Bezpieczeństwo

Jak modelowo atakują przestępcy – Ransomware

Cyberodporność organizacji warto budować w sposób metodyczny i systematyczny. Obecnie najlepszym modelem, który pozwala profilować ataki, definiując możliwe techniki wykorzystywane przez adwersarzy, jest MITRE ATT&CK.

dostępny w wydaniu papierowym

VeraCrypt w praktyce

Dziś, gdy mamy do czynienia z usługami chmurowymi, w przypadku których nawet w podstawowych, darmowych wariantach oczywistością jest stosowanie złożonej kryptografii, a na horyzoncie rysuje się perspektywa usług wykorzystujących szyfrowanie homomorficzne, łatwo zapomnieć o rozwiązaniach prostszych, ale nie mniej interesujących. Wśród nich od lat przoduje VeraCrypt.

dostępny w wydaniu papierowym

Felieton

Z kolan

Jest takie powiedzonko wszystkich majstrów – nie popełnia błędów ten, kto nie pracuje. Jeśli pominiemy część związaną z łagodzeniem zdenerwowania klienta, gdy jest mu ono przedstawiane, to powiedzonko samo w sobie jest trafne. Istotne jest natomiast nie to, czy popełni się błąd – bo na pewno się to stanie – ale jak znajduje się i wdraża jego rozwiązanie. Bo zawsze się znajdzie ktoś mądrzejszy czy też życie wywinie niespodziewanego fikołka.

dostępny w całości

Infrastruktura i sieci

Ansible i Docker – zarządzanie kontenerami

Ansible jest produktem, który powinien znać każdy administrator. Konteneryzacja zaś to jeden z popularniejszych sposobów uruchamiania aplikacji. Co łączy ze sobą te dwa produkty?

dostępny w wydaniu papierowym

Droga architekta IT – wizja

Wszystko, ale to absolutnie wszystko da się zaprojektować. Od ogólnej wizji do najmniejszego detalu w najbardziej skomplikowanym systemie. Więcej! Nie tylko można, ale i bezwzględnie trzeba. Niestety często zapomina się o tym, że wszystko powinno mieć swój powód istnienia, a całe projektowane przez nas zagadnienie jest zestawem naczyń połączonych, w którym każdy element musi działać jak w szwajcarskim zegarku.

dostępny w wydaniu papierowym

Korzyści z architektury hiperkonwergentnej

Zaglądając do słowników języka polskiego, szybko można odnaleźć znaczenie słowa „hiperkonwergencja”. Wyraz ten oznacza po prostu łączenie, upraszczanie lub spajanie. Tak też przez producentów sprzętu i oprogramowania dla centrów danych utożsamiana jest technologia hiperkonwergencji. Ma ona po prostu spajać w jeden system wszystkie elementy data center.

dostępny w wydaniu papierowym

Rubryki

INTEL Xe

Powrót Intela do produkcji kart graficznych oraz nowe architektury układów zintegrowanych z CPU mogą się okazać szansą na zbilansowanie niepowodzeń na rynku procesorów. To jednak nie oferta Intela na rynku konsumenckim może się okazać najciekawsza, lecz urządzenia, które trafią do centrów danych i wszędzie tam, gdzie moc obliczeniowa wykorzystywana jest na rzecz sztucznej inteligencji.

dostępny w wydaniu papierowym

Projektor SONY VPL-GTZ380

Problemem kompaktowych projektorów było osiągnięcie zadowalającej jakości obrazu – kontrastu, jasności czy odwzorowania kolorów. Do tej pory osiągalne było to jedynie w projektorach kinowych, jednak zawsze wiązało się z dużymi gabarytami. Tymczasem Sony postanowiło zmieścić jakość projekcji kinowej w kompaktowej obudowie. Efektem tego połączenia jest projektor laserowy VPL-GTZ380.

dostępny w wydaniu papierowym

IPFS – Szansa na decentralizację sieci

Pierwotny zamysł internetu był zbliżony do sieci P2P – wszystkie hosty pełniły równorzędną rolę w procesie wymiany danych – jednak dziś w niczym jej nie przypomina. Po co zmieniać coś, co jest dobre? Przecież internet na HTTP działa i ma się świetnie, prawda? Nieprawda.

dostępny w wydaniu papierowym

QNAP QSW-M1208-8C Modernizacja sieci

Wirtualizacja już od dawna towarzyszy rozwojowi systemów IT wykorzystywanych w biznesie. Do jej zalet należą niewątpliwie zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, redukcja kosztów utrzymania systemów IT czy możliwość efektywnego zarządzania zasobami firmy z wykorzystaniem zaledwie jednej platformy. Problemem może być jednak przepustowość wymagana do przesyłu tak ogromnych ilości danych potrzebnych do zarządzania wieloma wirtualnymi maszynami. Rozwiązaniem tego problemu może być switch od QNAP-a.

dostępny w całości

Serwery

Hurtownia danych z Azure Synapse Analytics

Firmy coraz częściej podejmują decyzje biznesowe oparte na danych. Przede wszystkim dlatego, że dysponują coraz większą ilością różnorodnych danych. Jest ich jednak tak dużo, że ich efektywne przechowywanie i analiza wymagają specjalistycznych narzędzi.

dostępny w wydaniu papierowym

Stacje robocze

Microsoft Intune – Funkcje, możliwości, zastosowania

Wiele firm wciąż zarządza swoją infrastrukturą i oprogramowaniem na zasadzie bieżącego utrzymania zasobów i gaszenia pojawiających się nagle pożarów. Wynika to z faktu, że organizacje te nie wykorzystują żadnego systemu do zarządzania środowiskiem. Tu z pomocą przychodzi Microsoft Windows Intune.

dostępny w wydaniu papierowym

Technologie mobilne

Microsoft Office PWA i przyszłość oprogramowania

Wygląda na to, że oprogramowanie w przyszłości będzie działać wyłącznie w przeglądarce. Ciągle będziemy mogli je zapisywać na dysku jako swojego rodzaju „skróty”, które przypniemy do paska zadań. Sama aplikacja będzie jednak działać online, w postaci PWA. Czy to dobry kierunek?

dostępny w wydaniu papierowym

Windows Package Manager

Po latach intensywnych prac nad nowymi funkcjami można odnieść wrażenie, że tempo rozwoju Windowsa 10 znacznie zwolniło. Nie oznacza to jednak, że w ramach programu Windows Insider nie są aktualnie testowane żadne interesujące z punktu administracji systemem funkcje. Na pierwszy plan zdaje się wśród nich wybijać Windows Package Manager.

dostępny w wydaniu papierowym

Temat numeru

Zarządzanie podatnościami

Elementem stosowanych zasad bezpieczeństwa jest identyfikacja słabych punktów systemów. Jednak zarządzanie często tysiącami wykrytych luk w zabezpieczeniach systemów jest wyzwaniem zarówno organizacyjnym, jak i technicznym.

dostępny w wydaniu papierowym

Narzędzia do testowania podatności

Powszechne występowanie luk i błędów w zabezpieczeniach systemów i aplikacji powoduje, że kluczowe staje się korzystanie z narzędzi do testowania słabości w zabezpieczeniach. Wraz ze stale zwiększającą się liczbą dostępnych skanerów administratorzy mogą mieć problem z wyborem narzędzia, które będzie dostosowane do ich potrzeb.

dostępny w wydaniu papierowym

Zarządzanie i prawo IT

Licencje na standardowe oprogramowanie komputerowe

Standardowe oprogramowanie komputerowe, czyli rozwiązania „gotowe”, odpowiadające określonej charakterystyce funkcjonalnej, stanowią podstawę wielu projektów wdrożeniowych. Korzystanie z takich produktów najczęściej ma miejsce na podstawie standardowej umowy licencyjnej. Warto dobrze przeanalizować skutki prawne wynikające z akceptacji rozwiązań zawartych w takiej dokumentacji – nierzadko będą one mieć istotne znaczenie prawne oraz praktyczne.

dostępny w wydaniu papierowym

OLA w usługach informatycznych

O ile SLA jest często spotykana w świecie IT, o tyle rozwiązania z zakresu OLA (ang. Operational Level Agreement) są traktowane trochę w kategoriach Yeti. Z tą jednak różnicą, że o ile o Yeti wszyscy przynajmniej słyszeli, o tyle o OLA słyszeli nieliczni. Co jednak istotne, rzadko kiedy OLA nabiera praktycznego wymiaru jako konkretne zapisy w umowach zawieranych wewnątrz organizacji. Taka jest bowiem konstrukcja OLA – ma ona regulować współpracę pomiędzy wewnętrznymi grupami w ramach organizacji.

dostępny w wydaniu papierowym

.

Transmisje online zapewnia: StreamOnline

All rights reserved © 2019 Presscom / Miesięcznik "IT Professional"